Kde se bude v roce 2018 bojovat o české o-medaile

3.1.2018 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Kde se bude v roce 2018 bojovat o české o-medaile

V roce 2018 se bude bojovat o medaile v sedmi českých o-šampionátech.

Stejně jako v minulých letech bude prvním českým mistrovstvím dubnový šampionát v nočním orientačním běhu, v polovině května se bude bojovat o tituly a medaile ve sprintu, v červnu pak na krátké trati; další čtyři mistrovské závody jsou na pořadu na podzim - v září na klasické trati a ve sprintových štafetách, na závěr potom bude říjnové mistrovství klubů a oblastních výběrů žactva. Současně s každým Mistrovstvím ČR budou vždy připraveny i Veteraniády ČR v orientačním běhu. 

Mistrovství ČR v nočním OB – 14. 4. 2018 – SK Studenec 
Noční šampionát se poběží v prostoru Holubího vrchu (lesní komplex mezi Horní Brusnicí, Mostkem, Borovničkou a Vidonicemi), kde byla předchozí mapa z roku 2011 Holubí vrch. Novou mapu připravuje Ladislav Hrubý, tratě postaví Martin Vik. Závodníky čeká mírně zvlněný terén, který je velmi dobře průběžný se středně hustou sítí komunikací, místy jsou kameny a pozůstatky po těžební činnosti (prohlubně), minimální podrost, pouze borůvčí, ve východní části postupně osazované paseky s hustníky a oplocenkami. Centrem závodu bude Horní Brusnice. Tituly z roku 2017 budou obhajovat Eva Kabáthová (ženy) a Pavel Kubát (muži).

Mistrovství ČR ve sprintu – 19. 5. 2018 – SC vebr-sport  
O sprintové tituly se letos bude bojovat v Táboře, stavitel tratí Radek Novotný povede tratě historickou městskou zástavbou s kamennou dlažbou a úzkými uličkami včetně lesní části Husových sadů. Předchozí mapa tohoto prostoru byla z roku 2012 s názvem Tábor, mistrovskou mapu připravuje Jan Picek. Centrem šampionátu bude Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor na Náměstí Františka Křižíka. Mistrovství se letos ve všech kategoriích poběží jednokolově, jedním z důvodů je i plánovaný přímý televizní přenos (časový program závodu musel být přizpůsoben televiznímu schématu). V roce 2017 získali v Brně tituly Jana Knapová (ženy) a Vojtěch Král (muži). 

Mistrovství ČR na krátké trati – 23. – 24. 6. 2018 – KOS TJ Tesla Brno 
Vysočinský terén s výraznějším převýšením, několik pasáží s kamennými a skalními útvary, které vznikly mrazovým zvětráváním; skály dosahují výšky až 6 metrů; nadmořská výška 550 až 630 m n. m. - to je popis terénu pod Sykoří, v kterém se bude bojovat o medaile na krátké trati. Brněnští pořadatelé připravují sobotní kvalifikaci a nedělní finále v prostoru vymezeném obcemi Černovice, Osiky a Chlébské, centrem bude louka nad obcí Chlébské. Staviteli tratí jsou Radovan Čech a Zdeněk Liščinský, mapu připravuje Petr Mareček (předchozí o-mapa tohoto terénu byla z roku 2001 a měla název Starý Kvartýr). Zlaté medaile z Lipnice nad Sázavou budou obhajovat Vendula Horčičková (ženy) a Miloš Nykodým (muži).

Mistrovství ČR na klasické trati – 15. – 16. 9. 2018 – SK Prostějov 
Podzimní vrchol domácí o-sezóny proběhne v prostějovském okrese v prostoru Kladky – Nectava – Březinky – Vrážné – Hartinkov – Kozov – Blážov – Ospělov s centrem v lyžařském areálu Kladky. Tratě pro sobotní kvalifikaci staví Jiří Otrusina, pro nedělní finále Jakub Zimmermann, oba budou mít k dispozici kopcovitý terén, kde jsou hluboká údolí a který je porostově pestrý. Větší část prostoru ještě nebyla použita pro OB, malá část je na mapě Ošíkov (v roce 2016 se tam běželo ME neslyšících) a Zahálkovy skalky (v roce 2015 tam byly akademické závody). Novou mapu pro pořadatele SK Prostějov a KOB Konice připravuje Bohumil Háj. V roce 2017 získali v Raspenavě tituly Vendula Horčičková (ženy) a Miloš Nykodým (muži).  

Mistrovství ČR sprintových štafet – 28. 9. 2018 – SKOB Zlín 
Nejmladší o-disciplína - sprintové štafety - je letos na pořadu až v podzimním termínu. Zlínští pořadatelé připraví tratě ve Zlíně na Jižních svazích, stavitel tratí Petr Pernička má k dispozici městské sídliště, kde jsou terasové zástavby, oplocené areály, podchody, víceúrovňové průchody, parky, parkové lesíky, mapu připravuje Bohumil Háj. V prostoru již byly dvě o-mapy Zlínské paseky (1992) a ZŠ Okružní (2016). V roce 2017v Brně byla nejrychlejší štafeta OK 99 Hradec Králové v sestavě Daniela Čepová, Daniel Vandas, Jan Petržela a Monika Rollier.

Mistrovství ČR štafet – 13. 10. 2018 – Ekonom Praha 
Pořadatelé z Ekonomu Praha zavítají s štafetovým šampionátem do jižních Čech, spolupořadatelem bude Sokol Pražák. Stavitelka tratí Libuše Fantová má k dispozici les, kde ještě mapa pro OB nebyla, novou mapu připravuje Radim Ondráček. Prostor závodu je vymezen obcemi Krajníčko, Koječín, Čepřovice,Záluží, Měkynec, centrem je louka na západním okraji obce Krajníčko. Závodníky čeká členitý lesní hřeben, v jižní a střední části s množstvím skalních výchozů, věží a kamenných polí, střídající se pasáže průběžného jehličnatého a listnatého lesa, prudší svahy v okolí zříceniny hradu Helfenburk, severní část je porostově rozmanitější, je tam poměrně málo cest, nadmořská výška prostoru je 530 až 660 m n. m. V roce 2017 v Moravském Karlově získaly tituly štafety žen SK Žabovřesky a mužů OK 99 Hradec Králové.  

Mistrovství ČR klubů a oblastních výběrů žactva – 14. 10. 2018 – Ekonom Praha 
Prestižní mistrovství se poběží ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovství štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiný je jen stavitel tratí, je jím Radim Ondráček.

 


« zpět