Jiří Ticháček v síni slávy českého OB

4.12.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Jiří Ticháček v síni slávy českého OB

Do síně slávy českého orientačního běhu byl v Ústí nad Orlicí uveden Jiří Ticháček (na historické fotografii s Jaroslavem Kačmarčíkem).

Jiří Tichus Ticháček se narodil v roce 1951 ve Zlíně, letos oslavil 65 let, dětství prožil v Lukavečku.

S orientačním během začal v 15 letech u profesora Mezihoráka ve Zlíně, kde získal kvalitní základ. Několikanásobný mistr republiky v klasice, nočním i lyžařském orientačním běhu. V letech 1971 -1981 byl členem reprezentace, startoval na třech mistrovstvích světa v OB (Norsko, Finsko, Švýcarsko) -  3x skončil do 20. místa, nejlépe si vedl ve Švýcarsku, kde obsadil 13. příčka; a na dvou mistrovstvích světa v lyžařském OB (Bulharsko, Švédsko). Doma má 2 bronzové medaile ze štafet - v Bulharsku 1975 byl členem štafety, která běžela na lyžích s mapou ve složení Jan Pachner, Jaroslav Kačmarčík, Jiří Ticháček, Jaromír Gorný, a ve Finsku 1979 byl členem štafety, která běžela ve složení Petr Uher, Zdeněk Lenhart, Jiří Ticháček, Jaroslav Kačmarčík.

V lednu 1977 přišel s manželkou Danou (rozenou Procházkou), rovněž členkou repre týmu, do Jičína. První vzpomínka Dany Šedivé - Tišerové na Tichuse je ze soustředění na Branžeži, kde se rozhovořil moravským dialektem: “Já su Jura Ticháček, budu Vás trénovat, vemte si kabele a dém na hótel”.  Družstvo dospělých ve složení Ticháček, Sýkora, Albrecht, Konopáč, Bialožyt, Ticháčková, Benešová, Drahoňovská a Tulková získalo 2. místo v tehdejší 1. lize družstev. Jirka Ticháček spolu s Jardou Havlíkem se účastní v létě losování Sportky, což se může někomu zdát jako malichernost, ale svým způsobem to tehdy byla velká propagace orientačního běhu.

Dlouholetý trenér v  Jičíně,  podílel se na odtržení oddílu OB od TJ Jičín a založil TJ Sportcentrum, budoval s Jaroslavem Havlíkem Brada,  vychoval několik reprezentantů.

V roce 1984 byl jmenován mistrem sportu, postavil tratě řady prestižních závodů, byl rozeným vůdcem.  Postupně sesbíral řadu funkcí, ve kterých pracoval naplno stejně tak, jak byl zvyklý v běhat lese. V letech 1981 – 1987 byl trenérem reprezentačního družstva žen, 1982-1985 předseda oddílu OB  v TJ Jičín, 1988 – 1990 předseda komise vrcholového sportu svazu OB, 1988 -1992 ředitel 5 dnů OB, 1990 – 1992 předseda federálního svazu OB. V roce 1991 řídil jednu část pořadatelského týmu Mistrovství světa v Mariánských Lázních. Po privatizaci ZPA Čakovice své veškeré síly upnul do vedení firmy ARIS.  V roce 1994 si jičínští netroufli na pořádání závodu Světového poháru, tak se závodu ujal Jirka Ticháček se svými spolupracovníky a závod byl uspořádán skvěle v chráněném území Prachovských skal.

Za zmínku stojí i jeho starostování v obci Brada Rybníček, kde si našla své bydlení i řada bývalých O–běžců.

Přestože ho dnes na shromaždištích nepotkáváme, tak jičínští doufají, že by se mohl vrátit k trénování, neboť to s mapou zkouší nejstarší z vnuků Jakub (letos kategorie H10). 


« zpět