Jak Metodická rada fungovala v letošním roce a co plánuje na další období

9.12.2022 Jana Kubátová

Jak Metodická rada fungovala v letošním roce a co plánuje na další období

Rok 2022 se chýlí ke konci, a tak bychom rádi shrnuli, co všechno se povedlo v rámci metodiky připravit pro členskou základnu a nastínit směr pro rok příští.

Na poli metodických materiálů vznikly Stupně rozvoje orientačního běžce, které mají pomoci sjednotit nároky kladené na jednotlivé věkové skupiny, a příručka pro začínající orienťáky Jak na první orienťák. Ta je rozsáhlým zdrojem informací pro každého, kdo by chtěl náš sport zkusit a měla by se pro kluby stát vhodným materiálem pro náborové akce a nováčky všeho věku.

V únoru proběhl workshop Trénování dětí v OB, v březnu OpenOrienteering Mapper a v dubnu poté ve spolupráci s IT radou workshop Quick Event. Na konci listopadu pak první O-víkend, který by se do budoucna měl stát hlavní vzdělávací, informační a společenskou akcí orienťáckého kalendáře. Byl aktualizován seznam školitelů T3 (rádi uvítáme další jména) a proběhly školení pro sekci MTBO a LOB.

Pokračujeme s vydáváním Metodických listů, které každý měsíc nabízí novinky a tipy nejen pro trenéry. Každý týden zveřejňujeme na FB Českého svazu orientačních sportů tzv. Trénink týdne, takže ani starší zajímavé tipy na aktivity nezapadnou. Online příprava byla v červnu rozšířena o modul Angličtina. 

Ostatně Metodický portál ČSOS je stále oblíbenější. Výrazně se zvýšil počet uživatelů webu. Z loňských 6 175 lidí se v letošním roce (do konce listopadu) zapojilo na webu 10 513 osob, kteří zobrazili téměř 100 000 stránek Metodického portálu (tedy o 20 % více než loni). Nejvyhledávanějším článkem byl Beep Test.  

Také jsme nachystali několik nových produktů na e-shop ČSOS. Pokud hledáte dárek pod stromeček, můžete nás podpořit koupí nové verze hry Dohledávka, sadou pro domácí přípravu na sucho PRO-CVIČ (a to buď verzí pro žáky nebo dorost a juniory) nebo samolepkami s orienťáckou tématikou.

Jaké máme plány pro rok 2023?

V prosinci jsme zahájili již třetí sezonu oblíbených Metodických střed, která tuto zimu nabídne snad vyvážený mix trenérských a pořadatelských témat.

Na zimní sezonu chystáme sérii tří různých workshopů - v lednu proběhne ve spolupráci s Organizační a metodickou komisí sekce OB Workshop pro organizátory závodů, v únoru se mohou trenéři těšit na Workshop Trénování dětí v OB, tentokrát v Brně. Březen představí první Workshop pro začínající trenéry - “T4”, kde se začínající trenéři dozví nutné minimum pro vedení své skupiny (nastavení krabiček, analýzy, jak na soustředění, zdravověda,...) s cílem maximální praktičnosti a názornosti. Na jaře také odstartuje další běh Školení trenérů II.třídy (obecná část), které bude pokračovat odbornou částí na podzim. O podzimních prázdninách 25.-29.10. 2023 proběhne již 3. ročník semináře pro aktivní mladé orienťáky YO!Camp.Tentokrát bude spojený s poslední sérií závodů Czech O’Tour.

V rámci metodických materiálů vzniká pod patronací zkušeného týmu Hošek, Picek, Wolf revize oblíbeného materiálu Stavba tratí v OB. Dále pracujeme na příručce s pracovním názvem Proč být orienťákem, která by měla sloužit jako propagační pro potřeby jednání s úřady, majiteli nebo na náborové akce. Sekce MTBO chystá Metodiku MTBO pro dospělé, která vzniká jako diplomová práce naší velmi úspěšné reprezentantky Veroniky Kubínové, 

Rádi bychom i do budoucna trenérům a pořadatelům poskytli takový servis, abychom jim zjednodušili přípravu orienťáckých aktivit. Uvítáme vaše nápady a podněty na e-mailu metodika@orientacnisporty.cz.


« zpět