Ivan Matějů v sobotu vstoupil do síně slávy OB

4.12.2017 Jan Picek Převzato z Sekce OB

Ivan Matějů v sobotu vstoupil do síně slávy OB

Při vyhlášení ankety o nejlepšího orientačního sportovce roku 2017 v Luhačovicích byl do Síně slávy českého orientačního běhu uveden Ivan Matějů. Mnozí si Matějáka, jak mu je přezdíváno, pojí s funkcí generálního sekretáře ČSOB, kterou vykonával v letech 1990 - 2008, byl ale i členem a vedoucím reprezentace v OB.

S orientačním během začal v roce 1961, kdy se jako student zúčastnil závodu v okolí České Třebové. Postupně prošel oddíly Loko Praha, Slavia VŠD Žilina, Dukla VAAZ Vyškov, zakládal klub VŠ Praha, nyní je členem a předsedou oddílu OB  Slovanu Praha (UVP). Mezi léty 1968 a 1974 byl členem reprezentace v OB, posléze zastával funkci technického vedoucího a trenéra reprezentace (1974 - 1981). Později se stal předsedou komise reprezentace. Od roku 1990 Ivan Matějů pracoval ve funkci generálního sekretáře Českého svazu orientačního běhu. Tuto práci vykonával až do roku 2008.

Od roku 1994 zastupuje ČSOS v Českém olympijském výboru a aktivně pracuje v komisi ODM a NEČOV. I díky tomu byl orientační běh zařazen na program Olympiády dětí a mládeže (poprvé v roce 2011 v Olomouckém kraji) nebo reprezentace se mohla zúčastnit Světových her. Ivan je spoluautorem projektu "Výukové mapy" a akce "Dny orientace v přírodě", stál i u zrodu "Areálu pevných kontrol". Od roku 2008 spolupracuje se sportovní redakcí ČT - od té doby vznikly desítky velmi pěkných dokumentů a přímých přenosů z orientačních sportů. Významně se podílel např. na  organizaci úspěšného MS v Olomouci (2008), Světového poháru v Liberci (2011), MS MTBO 2015 v Liberci a ME 2016 v Jeseníku. V současné době zastává funkci místopředsedy Českého svazu orientačních sportů.

Orientačnímu běhu se věnuje i manželka Ladislava, synové (Luboš a Michal), stejně tak snachy Martina a Kateřina. V lese Ivana Matějů můžete vidět i dnes, závodí v kategorii H70.


« zpět