Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže 2015 začínají za 5 dní

9.6.2015 Ivan Matějů

Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže 2015 začínají za 5 dní

Začátek Her VII. letní olympiády dětí a mládeže 2015 se nezadržitelně blíží, do zahájení zbývá už jen 5 dní a vidět je to i po celé Plzni! Po celém městě jsou vidět reklamní billboardy s maskotem, ale hlavně s ambasadory letošní ODM. Do programu Her LODM je již potřetí zařazen i orientační běh.

Novinkou letošní olympiády je mobilní aplikace pro všechny účastníky a návštěvníky této akce. Aplikace vyvinutá dvěma studenty Střední školy informatiky v Plzni pro zařízení se systémem Android už je ke stažení! Jednoznačnou výhodou aplikace je, že nemusíte s sebou tahat žádné mapy či informační materiály. Vše si stáhnete do mobilu a pak v něm najdete úplně veškeré potřebné informace. Z aplikace se sportovci dozvědí kde jsou ubytovaní či kde se mohou stravovat, ale i mapu jak se na daná místa dostanou. Nechybějí ani jízdní řády, doby konání konkrétních sportů, časy ceremoniálů či informace o možnostech trávení volného času.

Tradičně k zajímavým postavám ODM patří vlajkonoši výprav na slavnostním zahájení. Jaká jména najdeme mezi vlajkonoši?

Jedním z nejzajímavějších jmen mezi vlajkonoši je olympijská vítězka ze Soči, snowboardistka Eva Samková, která ponese vlajku Královéhradeckého kraje. Velmi zajímavého vlajkonoše bude mít i sousední Pardubický kraj. Sportovce z tohoto kraje povede na slavnostní zahájení biatlonista Ondřej Moravec. Olympijskou medaili si na krk pověsil také skifař Ondřej Synek, když skončil druhý na hrách v Londýně. Kromě přípravy na obhajobu za rok v brazilském Riu čeká na Synka role vlajkonoše Středočeského kraje. V sestavě vlajkonošů má olympijskou medaili hned několik dalších sportovců, je jím například Jan Řehula, který jako zatím jediný vybojoval medaili pro Česko v triatlonu a ponese vlajku domácí výpravy Plzeňského kraje. Stejně jako Jan Řehula vybojoval bronzovou medaili na olympiádě v Sydney v roce 2000 také vlajkonoš Moravskoslezského kraje střelec Martin Tenk.

Vlajkonoši:

 • Plzeňský kraj – Jan Řehula, triatlonista
 • Karlovarský kraj – Jan Vanke, nohejbalista
 • Ústecký kraj – Zdeněk Pecka, veslař
 • Liberecký kraj – Petra Chocová, plavkyně
 • Pardubický kraj – Ondřej Moravec, biatlonista
 • Královéhradecký kraj – Eva Samková, snowboardcross
 • Praha – Šárka Kašpárková, atletka – trojskok
 • Středočeský kraj – Ondřej Synek, veslař
 • Jihočeský kraj – Karel Lavický, windsurfing
 • Kraj Vysočina – Jiří Sýkora, atlet - desetibojař
 • Jihomoravský kraj – Jindřich Svoboda, fotbalista
 • Zlínský kraj – Daniel Málek, plavec
 • Olomoucký kraj – Ladislav Prášil, atlet – vrh koulí
 • Moravskoslezský kraj – Martin Tenk, střelec

Zahajovací slavnostní ceremoniál se odehraje v neděli 14. června na zimním stadionu – v HM Aréně, která je domovským stánkem plzeňských hokejistů. Slavnostní zahájení vypukne v 19 hodin a těšit se můžeme na hudební, taneční a pohybovou show plnou intergalaktických efektů pod režijním vedením muzikálového režiséra Davida Codyho.

Po úvodním a jistě působivém představení maskota Olyho, bude následovat defilé krajských výprav, slib sportovců a rozhodčích či zapálení olympijského ohně. Vše podle olympijských regulí, přesto v nečekaném hávu. Oficiální část pak zakončí česká státní hymna. Slavnostním večerem bude provázet populární sportovní moderátor Petr Svěcený a závěr večera bude patřit koncertu oblíbeného zpěváka Marka Ztraceného.

 

A také k nám dorazily nominace z dalších krajů, tentokráte ze Zlína a z Karlových Var, čekáme ještě na zprávy z Brna, Jihlavy a Hradce Ktrálové.

Zlínský kraj:
HM: Václav Chovanec (TZL), DM: Michaela Dittrichová (SKM), HS: Dušan Zentrich (LCE), DS: Lucie Kundratová (TZL)

Karlovarský kraj:
HM: Radim Tokár (NEJ), DM: Kateřina Černá (MLA), HS: Václav Bartoš (MLA), DS: Regina Tokárová (NEJ)

 

Ivan Matějů - místopředseda ČSOS


« zpět