Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže 2019 v Libereckém kraji

18.6.2019 Ivan Matějů

Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže 2019 v Libereckém kraji

Už jen 5 dní zbývá do zahájení HER IX. letní olympiády dětí a mládeže v Liberci. Již popáté je do programu Her LODM zařazen i orientační běh. 

 

Hry IX. Letní olympiády dětí a mládeže České republiky v Libereckém kraji potrvají od 23. do 28. června 2019, budou mít čtyři soutěžní dny a do pořádání se zapojí města Liberec, Jablonec nad Nisou, Bedřichov a šest hlavních partnerů akce. Pořadatelé zařadili do programu 18 sportovních odvětví, vedle hlavní sportů jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, nás může těšit, že již popáté je na programu orientační běh a řadí se tedy již k tradičním a oblíbeným. Nově se na program dostal poprvé letní biatlon nebo doprovodná uměleckou soutěž – street art. Předpokládaná účast je téměř 4200 sportovců a trenérů, kteří se utkají o více než 150 sad medailí.

Olympiáda dětí a mládeže je pořádána hlavně pro sportovce do 16 let. Svým charakterem navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci si zde prožijí zapálení olympijského ohně, složí olympijskou přísahu a úspěšní si vychutnají medailové ceremoniály. „ODM je pro Český olympijský výbor nejvýznamnější akcí pro mládež. Díky své jedinečné atmosféře dokáže účastníky ve sportu dále motivovat. Krásným příkladem byla v říjnu 2018 letní olympiáda mládeže v Buenos Aires, kde českou výpravu tvořili z poloviny bývalí účastníci ODM. Mám radost, kam se za svou šestnáctiletou historii akce posunula," řekl předseda ČOV Jiří Kejval. Místopředseda ČOV Filip Šuman, který má projekt ODM na starosti, si hodně slibuje i od živého vysílání České televize, které se připravuje již několik měsíců. „Předchozí dva ročníky ODM získaly díky živým přenosům ČT mnohem větší pozornost veřejnosti, kterou si mládežnický sport rozhodně zaslouží. Proto i nadále intenzivně pokračujeme v přípravách, chceme aby si atmosféru a výkony mladých sportovců na ODM mohli rodiče, kamarádi i sportovní fanoušci užít i u televizních obrazovek,“ řekl Šuman.

Každý den budou přímé přenosy z řady soutěží a orientační běžce může těšit, že se objeví na obrazovkách jako první, hned v pondělí v 24.6, kdy se uskuteční PP ze závodu ve sprintu. "Vysílání bude rozděleno do dvou bloků,  v 9:55 - 10:45 – kategorie H12,D12, pak si kamery na 20 minut odskočí na atletiku a od 11:05-12:00 se objeví na obrazovkách závod H14, D14," hlásí nám ředitel soutěže Přemek Škoda.

V orientačním běhu se bude soutěžit v kategoriích D12 a H12 (dívky a chlapci mladší) a D14 a H14 (dívky a chlapci starší) a ve třech disciplinách – ve sprintu (24.6 – areál a parky v okolí TUL),  na krátké trati (25.6 – okolí Lesního koupaliště) a ve sprintových štafetách (27.6 – sportovní areál Vesec). Závody v OB  připravují  zkušení pořadatelé z klubu orientačních sportů Slavie Liberec orienteering z.s. – VLI, ředitelem závodů je Přemek Škoda (mobil: 732 561 795, e-mail: premek.skoda@seznam.cz). 

A jaké jsou novinky z Liberce, zprávy z některých krajů a nominaci jejich reprezentantů Vám přineseme zase ve čtvrtek.

Více informací najdete také zde.

 

 

 


« zpět