High level event semináře ve Skotsku

17.2.2020 Matěj Burda

High level event semináře ve Skotsku

Od pátku do neděle se do skotského Glasgow sjeli z celého světa organizátoři vrcholných závodů v OB, producenti, členové Foot-o komise a další...

...aby se tradičně obohatili o různé myšlenky, dozvěděli se o aktuálně řešených problémech IOF a nastavili směr pořádání v dalších letech. V pátek byl na programu TV seminář, o víkendu pak tradiční High level event seminar (HLES). Z České republiky se zúčastnili pátečního programu Daniel Wolf a Jan Picek, na víkend se pak připojil i Jan Fiala.

TV Seminar

Televizní seminář byl organizovaný již podruhé (poprvé loni v Praze). Hlavním přednášejícím byl opět český TV producent a režisér Karel Jonák, se kterým IOF má uzavřený kontrakt a nese s sebou celou myšlenku, jak dělat přenosy OB, vč. relativně maličkostí jako jsou třeba titulky nebo sjednocená grafika. Tam, kde se přenosy nevyrábí přímo, je delegován IOF jako IOF TV advisor. Obecně jsou TV přenosy z MS na velmi dobré úrovni, cílem je dostat na tuto úroveň i všechny Světové poháry, kde kvalita v některých lokalitách pokulhává. Velká část pátečního dne byla věnována hodnocení přenosů z roku 2019, řešily se různé detaily, které jsou však pro navazující sezóny a vypilování TV produktu hodně důležité. Odpolední část pak kladla důraz na přenosy ze sprintů, které jsou zejména letos hodně aktuální (v Dánsku bude letos první čistě sprintové MS). Na programu byly i skupinové práce, kde byl velmi různorodý mix lidí - TV producenti, komentátoři, organizátoři. I díky tomu přinesly výstupy velmi zajímavé pohledy.

High Level Event Seminar

Na TV seminář navazoval HLES, kterým rezonovaly tři hlavní myšlenky:

  • Sprintové MS se blíží, jak vše uchopit? Navíc od roku 2022 by Světové poháry měly blížit složením disciplín jako MS, tedy budou úzce zaměřené buď na sprintové nebo naopak lesní disciplíny
  • Norské MS skončilo úspěchem. Ale hodně záleželo na pohledu. Úspěch se dostavil pravděpodobně u diváků, v arénách i u televizních obrazovek, ale docela dost negativně bylo MS vnímáno samotnými závodníky (Graham Gristwood se nebál mezi řečí označit MS po sportovní stránce jako nejhorší, co kdy běžel)
  • Nové trendy IOF jako udržitelnost, férovost (nemluvilo se jen o SP v Číně, ale třeba i o tom, jaké informace by měl nebo může organizátor poskytnout, jak definovat embargo, ...) a také o dopingu (čeká se, jak dopadne na jaře rozhodnutí ohledně ruských závodníků)

Program byl však velmi bohatý. Byly představeny nové manuály pro organizátory WOC/JWOC, výhled mezinárodních závodů na další 4 roky nebo se diskutovala marketingová stránka OB (co dělá IOF, v jaké oblasti nacházíme partnery, ...). Nutno dodat, že u hodně činností byl vidět velký střet mezi IOF (spíše teorie) a organizátory nebo závodníky (praxe). Některé myšlenky vypadají na první pohled dobře, ale celkovou zátěž nesou organizátoři a ti mají často hodně zamotanou hlavu, jak co udělat, většinou ještě vše stojí velké peníze. Za příklad toho se můžeme vrátit k TV produkci, kde IOF vynakládá velké úsilí pro vybudování silného týmu, ale na řadu aspektů se zapomíná (např. GPS tracking, IT zázemí nebo zmiňovaná sportovní část). Jiný názor má IOF Office, další pak IOF adviser nebo organizátoři, kteří povětšinou vše dělají ve svém volném čase a pak jsou docela frustrovaní.

Bylo prezentováno i MS2021, kromě prezentace byly také všem rozdány buttony, které většina nosila po celou dobu.

Program byl opravdu náročný, česká parta například strávila jen v sobotu na školení, diskuzemi a také meetingem s advisery MS2021 14 hodin bez nějaké větší přestávky. Byl to ale dobrý čas i na řadu separátních a neoficiálních jednání napříč organizátory nebo IOF.

Společné foto (zleva: Daniel Leibundgut, Daniel Wolf, Jan Picek, Karel Jonák a Tom Hollowell)


« zpět