Finále Světového poháru 2018 zná své prostory

4.4.2017 Daniel Wolf

Finále Světového poháru 2018 zná své prostory

V lednu letošního roku bylo přiděleno České republice pořadatelství finálové série Světového poháru v orientačním běhu 2018. Následně byly určeny prostory, ve kterých se jednotlivé závody poběží a ty byly zaembargovány. Pojďme se proto podívat, kde se poběží jednotlivé závody a jaká omezení to znamená pro reprezentanty, kluby či místní orientační běžce.

Finálová série Světového poháru bude mít centrum v Praze, kde bude současně probíhat i zasedání nejvyššího orgánu mezinárodní federace orientačních sportů – Kongresu IOF. V pátek 5. října 2018 se poběží krátká trať, v sobotu 6.10. sprintové štafety a v neděli 7.10. program zakončí finálový závod SP ve sprintu, který je určený pouze pro nejlepší závodníky celkového pořadí SP. V jednání je ještě čtvrtý závod – prolog, který by obstarala nová sprintová disciplína, která se chystá na sprintové MS od roku 2020. Ale tam ještě nebylo definitivně rozhodnuto, jaký závod to bude a jestli vůbec součástí “české” série SP bude. 
Organizační výbor závodů se sešel před pár týdny v Praze, bylo probráno organizační zajištění celé akce, prostory a vytipovány jednotlivé lokality ubytování i arén. Do čela OV se postavil David Aleš, technickým ředitelem závodů byl jmenován Jan Picek. Do přípravy sportovní části jednotlivých disciplín se pustili Jindřich Kořínek, Jan Mrázek a Daniel Wolf pod vedením Adama Chromého. Organizační výbor se dále sejde začátkem dubna, kdy přivítá i inspekci z IOF.

Pro závod byly zveřejněny embargované prostory, které byly schváleny IOF i ČSOS a následně rozeslány na reprezentační týmy, zveřejněny na mapovém portále ČSOS i na Eventoru IOF. Zatím byly zaembargovány čtyři prostory, které geograficky ovlivňují zejména orientační běžce z Prahy a Českého ráje.

Protože finálová série SP bude převážně sprintová, byly zaembargovány celkem tři městské sprintové prostory, dva v Praze – Petřín a Vyšehrad, a jeden v Mladé Boleslavi – centrum města a park Štěpánka. Pro tyto prostory byly zvoleny dva režimy embarga. Striktní, který znamená, že do vyznačeného embargovaného prostoru nesmí vstupovat všichni potencionální účastníci závodů SP, jejich tréneři, členové reprezentačních družstev a realizačního týmu RD a všichni ostatní, kteří by znalostí terénu mohli ovlivnit závody SP, a to až do skončení závodů. Stritkní úplné embargo platí v Mladé Boleslavi, v parcích na pražském Petříně (Petřínské a Kinského sady) a v pevnosti Vyšehrad. Okolí Petřínských sadů (koleje Strahov, část Malé Strany, Strahovský klášter, apod.) a okolí pevnosti Vyšehrad (mezi nuselským údolím, magistrálou, Sinkulovou ulicí a Podolským nábřežím) spadá do režimu tzv. volného embarga. Tam mohou všichni výše zmínění potencionální účastníci libovolně vstupovat a pohybovat se (do práce, do školy, do nemocnice, za nákupy apod.), ale platí tam přísný zákaz tréninku s mapou i bez mapy, běhání, vyměřování a testování postupů, atd.
Prostory parků a sadů, kam není bezpodmínečně nutné vstupovat a je tam možné vstup omezit, spadají do režimu striktního embarga. Naopak okolní urbanizované prostory v Praze jsou v režimu volného embarga. Jedná se o hlavní město, kde je velký pohyb osob. Dodržování embarga nejsou schopni pořadatelé uhlídat a ani nechtějí omezovat pražské orientační běžce v běžném životě. Naopak Mladá Boleslav spadá do striktního režimu embarga.
Vzhledem k tomu, že byl zaembargován pouze jediný ryze lesní prostor, tak není těžké uhodnout, kde se poběží závod na krátké trati – v Českém ráji, jižně od Turnova v okolí Hrubé Skály a Valdštejna. Tam platí striktní a úplné embargo.
 
Na závodníky, kteří neplánují účast na závodech SP, se embargo samozřejmě nevztahuje, pokud nebudou členy realizačního týmu některé z výprav či se nechystají nominovat jejich svěřenci. Přesto pořadatelé žádají všechny orientační běžce, aby embargo dodržovali v maximální možné míře. A pro všechny platí zákaz organizovaní hromadných akcí, OB tréninků a zveřejňování map z nich. Toto se týká tedy především pražských oddílů, které pořadatelé prosí o dodržování embarga a omezení či zrušení tréninkových i jiných aktivit v embargovaných prostorech. V těchto prostorech také není možné vydat žádnou o-mapu.

Do závodu zbývá rok a půl a organizátoři již pilně pracují, abychom mohli na podzim 2018 společně v České republice opět přivítat největší světové hvězdy orientačního běhu.

Embargové prostory ke stažení.

 

« zpět