Dvojitý triumf českého MTBO týmu: Tichovská a Ludvík jsou mistry světa

26.8.2023 Matěj Burda

Dvojitý triumf českého MTBO týmu: Tichovská a Ludvík jsou mistry světa

V Jabkenicích proběhl čtvrtý závod Mistrovství světa MTBO. V dramatickém a velmi kontaktním závodě s hromadným startem se z vítězství radovali čeští reprezentanti Martina Tichovská a Vojtěch Ludvík.

Úspěšná byla i juniorská výprava, stříbrnou medaili vybojovala Sofie Stránská.

Pro závod s hromadným startem byl zvolen rychlý a relativně plochý terén v lesích u Jabkenic. Organizátoři si od terénu slibovali kontaktní závod s minimálními časovými rozestupy a tato očekávání se bezezbytku naplnila. Bezprostředně po startu se sice trať větvila, ale nejrychlejší závodníci se na uzlových kontrolách v terénu potkávali na dohled prakticky až do závěrečného úseku.

Jako první odstartovaly do závodu ženy. Od začátku prvního ze dvou okruhů nechyběly na čelních pozicích hlavní favoritky závodu a k velké radosti domácích fanoušků byla mezi nimi nejvíce vpředu vidět Martina Tichovská. Ovšem skupina ve složení Emily Benham Kvale (GBR), Nikoline Splittorf (DEN), Marika Hara a Kaarina Nurminen (obě FIN) byla stále velmi blízko. Drobné rozdíly mezi větvemi okruhů se navíc srovnaly až na začátku společného zhruba desetiminutového úseku a v čele se v té době pohybovala tříčlenná skupina ve složení Tichovská, Benham Kvale, Splittorf. Dánská závodnice ve finiši nestačila a v cílovém souboji měla nakonec Tichovská nad Britkou navrch.

„Bylo to opravdu hodně rychlé, i když zpočátku byly cesty horší než jsem čekala. Skoro celý závod jsem jela sama, ostatní měly jiné farsty (jiné pořadí  větvených úseků - pozn. red.) Až ke konci jsme se sjely a byl to boj do posledních metrů. Jsem moc ráda, že se to povedlo,“ prozradila v cíli Martina Tichovská.

Muži měli trať rozdělenu na tři okruhy s dalším větvením mezi uzlovými kontrolami. Oproti ženské kategorii bylo tudíž obtížnější sledovat, komu se průběžně daří nejlépe. Ve druhé polovině posledního kola se na čele setkal český reprezentant Vojtěch Ludvík s Finem Andre Hagou. Poslední úsek mezi uzlovými kontrolami odjeli společně a rozhodovalo se až ve finální části. Ludvík v kopci Fina dokázal odpárat a do cíle dojel s bezpečným náskokem. Na třetím místě skončil Švýcar Simon Hellmueller.

„Bylo to neuvěřitelně fyzicky náročný závod. Na začátku jsem spadl a trochu ztratil, ale brzy jsem byl zpět v tempu. Skoro celý poslední okruh jel přede mnou Andre Haga, v posledním kopci jsem mu nastoupil. Nahoře to vypadalo, že nohy zůstaly někde za mnou, ale byl jsem docela rád, že jsem nemusel spurtovat,“ shrnul povedený závod šťastný vítěz.

Juniorské závody byly také velmi rychlé a vyrovnané. Z české výpravy se nejvíce dařilo Sofii Stránské, která po těsném souboji skončila druhá za Tildou Palm ze Švédska.

MS MTBO 2023 bude zakončeno sobotním závodem štafet v Nové Pace.


« zpět