Dvacátý osmý kongres IOF začíná ve švédském Strömstadu už za týden

19.8.2016 Vojtěch Netuka

Dvacátý osmý kongres IOF začíná ve švédském Strömstadu už za týden

Mistrovství světa v orientačním běhu – to nejsou jen samotné závody, ale také důležitá jednání týkající se budoucnosti a dalšího rozvoje orientačních sportů.

Letošním nejdůležitějším jednáním bude zasedání 28. kongresu IOF, které proběhne v pátek 26. 8. 2016 a jeho součástí je také středeční „Pre General Assembly“ – tedy přípravná jednání, která jsou mnohdy důležitější než samotné schvalování na vlastním kongresu. Kongres je volebním a tentokrát i Česká republika vysílá do boje o pozici v nejvyšším vedení IOF svého zástupce – Dušana Vystavěla. Před odjezdem do Švédska jsme se našeho kandidáta zeptali na pár otázek:

Jak vlastně myšlenka kandidatury vznikla?

Česká republika patří v orientačním běhu dlouhodobě mezi 5–7 vedoucích zemí, a to jak výsledkově, tak i pořadatelsky. V nejvyšším orgánu federace jsme nicméně neměli svého zástupce již déle než 20 let a nožná to někdy chybělo. Já sám se pohybuji v mezinárodním orienťáku více jak 20 let, z toho od roku 2007 i v různých komisích či pracovních skupinách IOF, a po těch deseti letech jsem chtěl zkusit postoupit o něco výše. Vzhledem k tomu, že Evropské pracovní skupině (EWG) – kde jsem poslední 4 roky předsedal – byly postupně odebrány téměř veškeré pravomoci a téměř ztratila svůj původní smysl, byla kandidatura do IOF Councilu logickým krokem. Samotná myšlenka je tak rok a tři čtvrtě stará, loni na jaře jsem oslovil členy Výkonného výboru ČSOS s tímto svým nápadem. Postupně jsem shromažďoval podklady, sondoval volitelnost, mentálně se připravoval a přemýšlel nad programem – čím by se dalo zaujmout. Zhruba před rokem VV ČSOS po představení mých záměrů parafrází z filmu Postřižiny „Musíte se snažit, pane správce“ vyslovil souhlas s mojí kandidaturou. A tak jsem se začal snažit usilovněji…

Všichni si umíme představit přípravu závodníků. Jak ale probíhá příprava „bafíka“?

Především bylo potřeba vytvořit určitý pracovní tým – hned na začátku se mi podařilo pro tuto myšlenku získat Honzu Exnera, který se stal mým hlavním spolupracovníkem. Další lidé pomáhali víceméně podle potřeby. Samotný program, respektive oblasti, kterým bych se chtěl věnovat, postupně krystalizoval – výsledkem jsou tři hlavní oblasti mé eventuální budoucí působnosti: 1. spolupráce s univerzitním sportem – AMS, nově (2016) sportovní ředitel EUSA, 2. média – televizní přenosy, program mladých novinářů a 3. mládež – jednak náborově-propagační akce (Dny orientace, WOD), jednak nové soutěže dorostu (CEYOC). Důležitou složkou je kromě samotného programu také získávání podpory mezi delegáty ostatních federací. Na tomto místě musím poděkovat místopředsedovi a generálnímu sekretáři Českého olympijského výboru Romanu Kumpoštovi a Petru Graclíkovi, kteří nám poskytli velmi cenné rady, jak ve sportovní diplomacii postupovat.

Jaké jsou tvoje šance?

Na 6 míst je 7, nebo 8 kandidátů (záleží podle volby místopředsedy). Zdánlivě jednoduché. Každý sportovec ale ví, že ten poslední (a relativně jednoduchý) krok bývá ten nejtěžší. Tak doufám, že to vyjde… Pokud ne, život samozřejmě půjde dál, orienťáku se také nepřestanu věnovat. Důležité je, že jsme se do toho pustili, že jsme to zkusili. Asi jako když mi Lena Eliasson po totálně zkaženém závěru sprintu (na předsběrce) v Benátkách 2014 řekla: „To, že nemám medaili je mrzuté, ale alespoň jsem o ni do poslední chvíle bojovala“ – tak podobně je to potřeba brát. A když už nic jiného, tak výsledkem mého snažení je zlepšená angličtina, neboť jsem za účelem zmenšení své největší slabiny celý rok navštěvoval jazykovku.

Kandidátský web Dušana Vystavěla najdete zde: http://ob.skprostejov.cz/CSOScandidate/

 

Přehled zapojení českých funkcionářů do komisí IOF:

  • Komise mládeže a rozvoje (RYDC): Lenka Klimplová – předsedkyně, Jaroslav Kačmarčík – člen
  • Foot-O komise (FOC): Tomáš Dlabaja – člen
  • MTBO komise (MTBOC): Jiří Vraný – člen
  • Mapová komise (MC): Luděk Krtička – člen
  • Evropská pracovní skupina (EWG): Dušan Vystavěl – předseda, Lenka Klimplová – sekretář (oba pouze do 8/2016)
  • Komise závodníků MTBO: Marek Pospíšek – člen
  • Komise závodníků Trail-O: Jana Kosťová – členka

« zpět