Do síně slávy vstoupila Iva Mádlová

26.11.2022 Petr Klimpl

Do síně slávy vstoupila Iva Mádlová

Na slavnostním večeru v Chotěboři byla do síně slávy českých orientačních sportů uvedena Iva Mádlová.

Narodila se jako Slaninová v roce 1963 v Hradci Králové a prvních dvanáct let života prožila bez orienťáků. „Tehdy se na školách kontrolovalo, zda má žák mimoškolní aktivity, a já nic neměla. Rodiče mi sehnali orientační běh, abych neměla černý puntík.

Závodila za Rudou hvězdu Hradec Králové, postupně tam díky trenéru Petru Weberovi dozrála až k životnímu úspěchu na MS 1987 ve Francii. Dvacátým místem v individuálním závodě si otevřela dveře do štafety, a šanci již nepustila. Za výborný výkon na druhém úseku si výslednou bronzovou medaili plně zasloužila. Ve štafetě běžela společně s Ivou Kalibánovou, Adou Kuchařovou a Janou Galíkovou.

K jejím dalším úspěchům se řadí i vítězství na Östgöta 3-dagars 1982 a druhé místo v D21A1 na O-Ringenu 1985. Nikdy však nebyla typem dravce, světla ramp ji spíše pálila než hřála. Sport jí přinášel dostatek radosti i bez vítězství vykoupených tvrdým tréninkem.

Po skončení studia ekonomie nastoupila jako účetní k Dopravnímu podniku města Hradce Králové, polevila ve vlastním tréninku, začala trénovat začátečníky, později přestoupila za Petrem Mádlem do Slávie Hradec Králové (1994), vdala se, měla děti. Práce s dětmi jí zůstala dodnes. Na závody jezdí s výběrem nejmladších závodníků Východočeské oblasti, je pravidelnou účastnicí Olympiád dětí a mládeže jak vedoucí výpravy Královéhradeckého kraje. Velmi dlouho vedla i nejmladší děti v hradecké Slávii.

V roce 2016 obdržela Zlatou korunu královéhradeckého kraje, ocenění udělované dobrovolníkům za práci s dětmi a mládeží. Orienťákům slouží i jako tajemnice východočeského oblastního svazu a předsedkyně královéhradeckého krajského svazu, pořádá semináře trenérů, závody Ligy škol.

Sport nejsou jen mistři světa či prezidenti olympijských výborů. Sport stojí a padá s armádou skromných a pracovitých nadšenců, jejichž ukázkovým příkladem je Iva Mádlová.


« zpět