Další zlato pro český MTBO tým! Ludvík je mistrem světa na dlouhé trati

23.8.2023 Matěj Burda

Další zlato pro český MTBO tým! Ludvík je mistrem světa na dlouhé trati

Mistrovství světa v MTBO pokračovalo v Mostku na Trutnovsku. Po vydařeném nedělním sprintu v Jičíně se na lesních tratích s výhledy na Krkonoše opět velmi dařilo českým reprezentantům.

Na dlouhé trati zvítězil český reprezentant Vojtěch Ludvík před Švýcarem Hellmuellerem, bronz vybojoval další z Čechů Vojtěch Stránský. Ženské medaile putují z Česka na sever, novou mistryní světa je Dánka Nikoline Splittorff, kterou na stupně vítězů doprovodily Britka Emily Benham Kvale a Gabriele Andrasiuniene z Litvy.

Závod odstartoval pod hradem Pecka a v kopcovitém terénu měli bikeři rozmístěno více než třicet kontrol. Pro nalezení všech bylo potřeba najet téměř čtyřicet kilometrů s celkovým převýšením atakujícím jeden a půl kilometru. Dalším soupeřem pro mnoho závodníků byly vysoké teploty, které překročily třicítku již v dopoledních hodinách.

V mužské kategorii bylo v první třetině čelo závodu vyrovnané, po necelé hodině jízdy se však ve vedení ustálila trojice, kterou tvořili Švýcar Hellmueller, Haga z Finska a český reprezentant Vojtěch Ludvík. Záhy bylo jasné, že o první místo zřejmě budou bojovat pouze tito tři a největší šanci má pochopitelně ten z nich, kdo udělá nejméně chyb. Přesněji nejméně drobných chyb, protože jsou i chyby takové, které uděláte pouze jednou a přesto pro vás závod prakticky skončí. To se bohužel povedlo finskému závodníkovi, který hned v úvodu závodu neorazil kontrolu, což ale netušil a závod odjel ve výborném tempu až do konce. Z druhého nejrychlejšího času v cíli se však vůbec neradoval.

Přetahovaná o první místo nakonec vyšla lépe Vojtěchu Ludvíkovi, na švýcarského závodníka nakonec najel více než dvě minuty. Třetí skončil výborně a téměř bezchybně jedoucí Vojtěch Stránský, který nakonec porazil mohutně finišujícího mistra světa ve sprintu Kryštofa Bogara.

„Byl to pěkný závod. Občas jsem si připadal jako na krátké trati nebo na sprintu, musel jsem často zastavovat a dohledávat další postupy, abych se vyvaroval chyb. Ty nakonec stejně přišly, ale závod jsem si moc užil,“ uvedl v cíli Vojtěch Ludvík během radostných rozhovorů po vítězném závodě..

Mezi ženami se boj o zlatou medaili brzy zjednodušil na soupeření Dánky Nikoline Splittorff s druhou ženou nedělního sprintu, Emily Benham Kvale z Velké Británie. Náročný závěr závodu vyšel lépe závodnici z Dánska a ta tak mohla v cíli slavit vítězství před Britkou, třetí dojela Gabriele Andrasiuniene z Litvy. Ambice na medaili do jedenácté kontroly držela i Martina Tichovská, na dvanáctku však nezvolila optimální postup a ztrátu už do konce závodu nedokázala stáhnout.

„Bylo to opravdu těžké. První část v obci (Pecka - pozn. redakce) vypadala prakticky jako sprint a trochu mne to překvapilo. I když jsem v půlce závodu udělala pár chyb, dokázala jsem se zkoncentrovat a na závěr zažila úžasné závodní flow,“ uvedla v cíli vítězka.

V závodě juniorek se výborně dařilo mladičké naději českého týmu Sofii Stránské, která ač ještě ne patnáctiletá porazila všechny své mnohem starší soupeřky o více než čtyři minuty. Velkou radost tak budou mít v Novém Boru, protože stejně jako Vojtěch Ludvík je i Sofie Stránská členkou sportovního klubu TJ Stadion Nový Bor.

Program Mistrovství světa v MTBO pokračuje středečním závodem na krátké trati, cílová aréna bude opět v Mostku.


« zpět