ČSOS se připojuje k akci Ukliďme Česko

2.4.2019 Jiří Hlaváč

ČSOS se připojuje k akci Ukliďme Česko

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Hlavním jarním úklidovým dnem v roce 2019 bude sobota 6. dubna. Výkonný výbor doporučuje všem klubům, aby se k této akci připojily! 

Taky Ti vadí, když v lese zakopáváš o odpadky všeho druhu? Navíc jsou některé odpadky (jako např zrezivělé hrnce a plechovky) nejen nehezké, ale i nebezpečné pro nás běžce i pro zvěř. Mikroplasty taky nic moc…. Řada z nás odpadky v lese sbírá, někteří dokonce organizovaně. Jenže je nás na tu záplavu málo o taky tom nikdo neví.

Pojďme to oboje změnit! Je nás dohromady 13 000 registrovaných O-sportovců. Kdyby každý sebral z lesa jen jeden odpadek týdně (průměrně 25 gramů), bude to za rok přes 15 tun odpadků, které už v lese při příštím tréninku či závodě nepotkáte! Já osobně si myslím, že naše O-obec má na podstatně víc! Tipnul bych si klidně i na ambiciózních 100 tun za rok.

Kolik to bude se dozvíme snadno – stačí dát o tom ostatním vědět a nějak to posčítat. Jsme nejvíc přírodní sport a buďme tedy i ekologičtí! Vrátí se nám to nejen lepším zážitkem z lesa, ale možná i tím, že nás do svých lesů budou majitelé rádi pouštět – a třeba jim za to ten jejich les i trochu vyčistíme…

Proto Čist-O-les, proto tahle událost. Dáme tím světu vědět, co pro přírodu jako O-komunita děláme. Pokud s myšlenkou souzníš, sdílej tuto událost, přidávej fotky Tvých úlovků a úlovků Tvé tréninkové skupiny. Přivítáme info, kdo (vč zkratky klubu), kde, kdy a kolik kilo odpadků z lesa zmizelo….

Další info a odkazy:


« zpět