ČSOS se připojil k výzvě sportovců odeslané premiérovi ČR

8.6.2017 Jan Picek

ČSOS se připojil k výzvě sportovců odeslané premiérovi ČR

Český olympijský výbor, Česká unie sportu, Česká obec sokolská a celkem 84 zástupců dalších sportovních svazů a spolků společně dopisem vyzvalo vládu ČR a premiéra České republiky Bohuslava Sobotku k urychlenému vyřešení kritických finančních potíží českého sportu. Český svaz orientačních sportů se k této výzvě připojil.  

Společné memorandum podepsali včera zástupci sportovního prostředí na mimořádném setkání v Aule Sokola v Tyršově domě v Praze. Přetrvávájí totiž velké problémy ve financování sportu. Přestože na zasedání Národní rady pro sport 12. května 2017 ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová přislíbila urychlené řešení finanční krize, do sportovního prostředí dosud z neinvestičních programů v oblasti organizace sportu nepřišla ani jediná koruna. Mnoho svazů má akutní potíže a hrozí jim krach. Naštěstí toto se netýká bezprostředně Českého svazu orientačních sportů, který svoji činnost pokrývá z rezerv z minulých let. Nicméně v případě neobdržení slíbené dotace během letošního roku se to může dotknout i český orienťák, zvlášť v příštích letech.


Krizi českého sportu vyvolalo policejní vyšetřování dotací do sportu, které probíhá od začátku května. Vyhlášení, schválení a zveřejnění dotačních programů však proběhlo už před policejním zásahem, ke zveřejnění klíčového programu V. dokonce už 15. února. Peníze tak měly být podle Zásad vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím vyplaceny do konce března. Zátah policie, který tu byl na na začátku května,  by s tím neměl vůbec souviset, protože finanční příspěvky už měly být dávno vyplaceny. Ministryně Valachová některé neinvestiční dotační programy vypsala znovu za nových podmínek, které jsou pro sportovní prostředí neakceptovatelné. Řada podmínek je nesplnitelná. Přítomní předsedové  nebo zástupci svazů a spolků se proto včera jednomyslně dohodli, že z těchto důvodu se o takto vyhlášené programy z procesní opatrnosti do vyřešení případu ucházet nemohou a nebudou. MŠMT navíc není schopné situaci řešit, neboť je ochromeno personálně i probíhajícím policejním vyšetřováním. Kvůli této situaci 7 členů Národní rady pro sport rezignovali na své členství.


« zpět