Český svaz orientačních sportů ihned zareagoval na ruskou agresi na Ukrajině

24.2.2022 Jan Picek

Český svaz orientačních sportů ihned zareagoval na ruskou agresi na Ukrajině

Český svaz orientačních sportů (ČSOS) ostře odsoudil Rusko za rozpoutání války a vyjádřil podporu Ukrajině. Jako první sportovní svaz navíc podniká i konkrétní kroky proti Rusku na sportovním poli

„Osobně jsem proti směšování sportu a politiky, ale bohužel současná ruská agrese na Ukrajině dalece přesahuje rámec politiky a útočí na základní lidské hodnoty, na kterých stojí i sport. Tomu není možné mlčky přihlížet. I proto, že sport je pro Rusko mocenský nástroj,” uvedl předseda ČSOS Radan Kamenický. 

Svěšení ruských vlajek v Jáchymově

Aktuálně se na českém území v okolí Jáchymova koná Akademické MS v lyžařském orientačním běhu. ČSOS, který akci technicky zajišťuje, inicioval okamžité svěšení ruských vlajek. Tento krok nesměřuje proti ruským sportovcům, ale proti symbolům establishmentu, který potlačuje práva a svobody jiných, hlásá národnostní zášť a napadá své sousedy.

Výzva k pozastavení členství Ruska v mezinárodní federaci IOF
Dále pak ČSOS odeslal mezinárodní federaci IOF žádost o okamžité pozastavení členství Ruska. Ruská výprava by se tak nemohla zúčastnit mezinárodních soutěží. K obdobnému postupu ČSOS vyzývá i ostatní sportovní svazy. 

„Jsme přesvědčeni, že naše kroky odpovídají vážnosti situace a že podobná reakce na barbarský čin by měla přijít ve všech oblastech kulturního světa,”  dodává Kamenický.


« zpět