Český pohár pokračuje v Jeseníkách

25.5.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Český pohár pokračuje v Jeseníkách

Český pohár a žebříček A pokračuje o víkendu 3. a 4. kolem (současně tam začíná prvními dvěma závody i žebříček B-Morava), na startu bude 1100 závodníků.

Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk pořádají tyto závody v náhradním prostoru, v původním prostoru nedala Správa CHKO Jeseníky souhlas kvůli ptactvu. Sobotní krátká trať i nedělní klasická trať proběhnou v terénu, kde dosud žádný orienťák nebyl. Stavitel tratí Daniel Tománek říká: "Terén je ušitý na míru tomuto dvojzávodu." A další stavitel tratí Zdeněk Janů dodává: "Na jednom místě se najde úplně všechno, co může horský jesenický les nabídnout. V prudkých svazích jsou obtížně běhatelné kamenité pasáže, v oblasti bývalých pastvin a polí jsou kupkové části s rychlou průběžností, najdete tu podmáčená bažinatá údolí, skály, rozsáhlé hustníky a ve vrcholových částech les odpovídající nadmořské výšce 1000m nad mořem."

V sobotu se běží krátká trať, v neděli pak klasická trať, s centrem ve Ski areálu Přemyslov (Loučná nad Desnou). Mapy na oba závody připravili skupina mapařů pod vedením hlavního kartografa Zdeňka Rajnoška. Oba závody budou mít start hodně vysoko, převýšení na start by mělo být přes 170 metrů.

Krátká trať proběhne v prostoru Sklenský vrch, Tři kameny, SV svah Jelení skalky. V terénu je množství uměle vytvořených kupek různých tvarů, jsou tam prameniště a bažinky, porost je hodně různorodý. V části prostoru se nacházejí skalní útvary a kamenná pole v prudkém svahu. Tratě na mapě Tři kameny staví trojice Zdeněk Janů ml., Dominik Gedeon a Jakub Jílek.

Klasika proběhne v prostoru Ski areál Přemyslov, Bukovice, Pekařov, osada Labe, Přemyslovské sedlo Závodníky čeká horský les s prudkými svahy, kde je těžká běžecká podložka, kamenná pole. Ve vrcholových partiích jsou skalní útvary a vysoký počet kamenů. V části prostoru je množství uměle vytvořených kupek různých tvarů. Jsou tam i prameniště a bažinky a dosti porostová různorodost. O stavbu tratí se na mapách Ucháč a Jelení skok podělilo trio Zdeněk Janů starší, Ondřej Jílek a Daniel Tomanek. 

V elitních kategoriích jsou na startu všichni naši nejlepší, v ženách jsou největšími favoritkami naše zkušené reprezentantky Vendula Horčičková, Tereza Janošíková a Denisa Kosová, jim bude určitě konkurovat některá z mladších závodnic (Eliška Sieglová, Barbora Matějková), ale určitě své řeknou i některé zkušené závodnice, třeba Zdenka Stará. V mužích je největším favoritem Tomáš Křivda, jeho největšími konkurenty by měli být naši reprezentanti, kteří startovali na sérii Světového poháru v Norsku - Daniel Vandas, Miloš Nykodým, Jonáš Hubáček, Jakub Glonek a Martin Roudný.

Sobotní krátká je prvním nominačním závodem na letošní MS juniorů, proto kategorie D18 a D20 resp. H18 a H20 poběží na stejné trati. A nominace se budou řešit i v kategoriích dorostu na ME dorostu, do nominačního žebříčku se budou počítat oba závody, dorostenci již mají za sebou dvě části (sprint v Říčanech a atletický test na dráze).

Webové stránky závodů najdete zde.


« zpět