Česko vládne MTBO světu: Bogar podruhé šampionem

24.8.2023 Matěj Burda

Česko vládne MTBO světu: Bogar podruhé šampionem

Třetí závod Mistrovství světa v orientačních závodech na horských kolech přepisoval historické tabulky úspěchů českého MTBO týmu.

Krátkou trať Češi zcela ovládli, když druhou letošní obhajobu mistrovského titulu Kryštofa Bogara podtrhli vítězstvím i junioři Adam Černík a Sofie Stránská. V elitních kategoriích získali navíc bronzové medaile Vojtěch Ludvík a Martina Tichovská. Mistryní světa v kategorii žen se stala Britka Emily Benham Kvale.

Aréna pro krátkou trať zůstala z předchozího dne v Mostku, tentokrát však startovní pole zamířilo do terénů kolem Labského vrchu, jehož plochý vrchol se na východě prudce láme dolů k Labi. Závodníky z pětadvaceti zemí světa potrápily nejen prudké výjezdy a sjezdy, ale v řadě případů i bujná vegetace a s ní spojené obtížné čtení odboček i dalších mapových detailů. Teploměr se po poledni opět zastavil těsně nad třicítkou, přesto však v lese nebyla nouze o mokro a bláto.

Mezi muži bylo po vydařeném televizním sprintu a úterním longu jasné, že k hlavním adeptům na medaile budou opět patřit Češi. Brzy po startu se ukázalo, že ačkoli je krátká trať podle svého názvu spíše rychlostní disciplínou, tentokrát bude mít navrch ten, kdo dokáže rychlé nohy zkrotit a zachová rozvážnou hlavu při mapování. Zejména v úvodní pasáži bylo od závodníků k vidění neobvyklé množství přejetých odboček či naopak překotných odbočení do míst kudy správná cesta určitě nevedla.

Taková jemná “mapařinka” nejvíce seděla Kryštofu Bogarovi, který se hned od prvních kontrol dostal do průběžného vedení. Dlouho to vypadalo, že za ním se bude odehrávat jen souboj o druhé místo, ale i Bogar při postupu na třiadvacátou kontrolu odbočil o chvilku dříve a na jeho úroveň se dostal Švýcar Hellmueller, který si na šampionát přivezl rovněž excelentní formu. K rozhodnutí došlo až v samotném závěru při průjezdu obcí Mostek. Bogar si na krátkém silničním úseku finální pasáž namapoval o něco lépe a v cíli nakonec na svého soupeře získal čtvrt minuty. K velké radosti publika pak na třetím místě dojel Vojtěch Ludvík, který se po vítězném úterním longu rozjížděl o něco pomaleji, ale druhá půlka závodu mu vyšla na výbornou.

Co na svůj výkon říkal vítěz? „Po včerejšku jsem byl trochu unavený, na postupech do kopce jsem ztrácel. Na jednu kontrolu to bylo i třicet sekund. Ale snažil jsem se jet precizně a plynule technické pasáže i mapově náročné úseky a vyšlo to parádně,“ prozradil v cíli Kryštof Bogar.

Ten patří mezi orienťáky k nejrychlejším i technicky nejzdatnějším cyklistům vůbec, koneckonců má reprezentační zkušenosti i ze Světového poháru XC, kde jezdil velmi dobře zejména sprintové disciplíny.

Vývoj závodu žen byl také zajímavý. Hned na začátku mírně zaváhala jedna z favoritek Nikoline Splittorff, když odbočila dříve a stálo ji to pár stovek metrů jízdy navíc. Její následná stíhací jízda však byla úspěšná, po několika kontrolách se dostala na úroveň vedoucí Emily Benham Kvale a tato dvojice si vytvořila mírný náskok před českou dvojicí Tichovská, Kubínová. Vedoucí duo dosahovalo až do šestnácté kontroly podobných mezičasů. Pak ale mohli diváci sledující GPS tracking sledovat hrubou chybu dánské závodnice, která vynechala kontrolu a uvědomila si to po více než půlminutě. Benham Kvale tak s přehledem pro Velkou Británii brala světový titul, Splittorff nakonec uhájila druhé místo před Martinou Tichovskou. Veronika Kubínová dojela výborném pátém místě.

Emily Benham Kvale byla v cíli velmi spokojená: „Zkoušela jsem se poučit ze včerejších chyb. Sice jsem moc nevěděla, jak rychle jedu, protože jsem na trati nikoho nepotkala, ale cítila jsem se dobře a nedělala chyby.“

Fantastickou podívanou nabídli divákům a fanouškům čeští junioři. Sofie Stránská se po úterním úspěchu na longu pustila do závodu s čistou hlavou a překvapivě opět nenašla přemožitelku. Oproti svým soupeřkám neudělala ve vyrovnaném souboji žádnou výraznější chybu a to závod rozhodlo. Zvítězila před Tildou Palm ze Švédska a Finkou Pihlou Hakkinen.

Svoji reprezentační juniorskou kolegyni tentokrát úspěšně napodobil mezi mladými muži Adam Černík. Soustředěným výkonem se postupně propracoval do vedení, které v závěru závodu už nepustil. Za Černíkem skončil na druhém místě Švýcar Flurin Schnyder, třetí dojel Armel Berthaud z Francie.

Mistrovství světa v MTBO má před sebou jeden volný den, v pátek se otevírá závodní aréna v Jabkenicích, kde proběhne závod s hromadným startem.


« zpět