Česká štafeta mužů získala světový titul na MS v MTBO

27.8.2023 Matěj Burda

Česká štafeta mužů získala světový titul na MS v MTBO

Mistrovství světa v MTBO 2023 skončilo závodem štafet v Nové Pace. Česká mužská štafeta v sestavě Stránský, Ludvík, Bogar potvrdila skvělou výkonnost a v závodě zvítězila před Litvou a Švýcarskem.

Neztratily se ani ženy, když štafeta Kubínová, Kamererová, Tichovská dojela třetí za Francií a vítěznými Finkami.

Nová Paka se stala místem posledního dějství letošního světového šampionátu v orientačních závodech na horských kolech. Velmi pestrý závodní prostor zahrnoval i lyžařskou sjezdovku, tudíž nebyla nouze o sjezdy a výjezdy. Ty navíc s ranním deštěm ještě nabyly na obtížnosti a třeba takové dobrždění před otočkou u kontroly na sjezdovce občas končilo efektním travním skluzem, za který by se nemusel stydět profesionální fotbalista.

Do závodu nastoupilo pětadvacet mužských a třináct ženských štafet. Svůj závod jely i juniorské štafety, kterých však bylo o něco méně, neboť někteří junioři startovali v kategorii dospělých.

V elitní kategorii startovaly nejprve ženy. Hned po startu se do čela dostala Finka Marika Hara, ovšem na prvním mezičasu byla nejdříve Veronika Kubínová, která rozjížděla českou jedničku. Finka si však brzy vzala vedení zpět a od té doby už na tým Suomi nikdo zezadu nedohlédl. Jejich štafeta si postupně budovala stále větší náskok, který se v cíli zastavil až u hodnoty deseti minut. Na druhém místě odjely většinu závodu Francouzky a otázkou tak bylo zejména to, kdo si odveze štafetový bronz. Po druhém úseku k němu měly nejblíže Švédky, avšak jejich finišmance se závod příliš nevyvedl a ztratila na nejrychlejší konkurentku více než dvacet minut. Švédského zaváhání využila za Česko finišující Martina Tichovská a dovezla naši štafetu do cíle na třetím místě.

Vývoj závodu mužů byl zcela jednoznačný ve prospěch českých barev. Vojtěch Stránský  na prvním úseku držel náš tým na čele, nejprve ve skupině, ze které však po nepříjemném pádu vypadl Jussi Laurila, později Stránský ujel i Rakušanu Hnilicovi. Na druhý úsek nastoupil dvojnásobný mistr světa Vojtěch Ludvík a náskok české trojice stále narůstal. V okamžiku, kdy Ludvík předával Kryštofu Bogarovi štafetu do posledního úseku s tříminutovým náskokem, bylo jasné, že o zlatou medaili by Čechy mohla připravit jen nějaká velká pohroma. Bogar si svůj úsek zkušeně pohlídal, na ostatní soupeře najel další tři minuty a celá novopacká aréna se mohla radovat z českého prvenství. Radost byla ještě větší, když po diskvalifikaci Rakušanů do cíle druhou českou štafetu přivezl Jan Hašek. Do pořadí MS se sice z každého státu počítá jen nejlepší štafeta, ale tím, že čeští muži před sebe nepustili vůbec žádné soupeře, opět předvedli světu ohromnou sílu a vyrovnanost české špičky. V mužských soutěžích letošního MS žádná jiná země zlatou medaili nezískala, všech pět mistrovských titulů zůstává nejméně do příštího roku v Česku.

Obě české juniorské štafety se umístily na čtvrtých místech.

Nálada v českém týmu byla po takových výsledcích pochopitelně velmi dobrá a spokojeně hovořil po posledním závodě i reprezentační trenér Jiří Vraný: „Ostatním týmům jejich situaci nezávidím, porazit naše muže v jejich současné formě je opravdu velmi těžké, ale jako trenér mám z takového úspěchu velkou radost. Kvalita týmu v poslední době vyrostla po nástupu nových závodníků do elity, díky tomu došlo i ke zkvalitnění Českého poháru MTBO, který je aktuálně zřejmě nejlépe obsazenou národní soutěží na světě. Věřím, že skvěle uspořádané Mistrovství světa a medailové úspěchy naší reprezentace motivují k tréninku i další talentované závodníky.“


« zpět