Štafety v Ivančicích pro ženy SK Žabovřesky a muže OK 99 Hradec Králové

5.6.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Beta Ursus Orienteering pořádala i nedělní závod Českého poháru štafet, který byl situován jižně od Ivančic. V ženách byla nejlepší štafeta SK Žabovřesky, v mužích vyhrál tým OK 99 Hradec Králové.

Běželo se v prostoru, který dosud nebyl nikdy použit pro závod v orientačním běhu. Šlo o kopcovitý terén se středně hustou sítí komunikací, převážně s listnatým lesem a s minimem podrostu, ve svazích byl výskyt kamenů a skalek. Autory mapy byli Jan Drbal a Pavel Ptáček. Centrem byla krásná louka u řeky Jihlavy při cestě Ivančice – Moravské Bránice. Po nočním dešti bylo teplo, postupně až horko. Na startu bylo více než 300 štafet, boje o pohárové body byly opět dramatické.

V ženách po prvním úseku vedla štafeta LPU (Knapová) těsně před ZBM, na druhém úseku šla do vedení první štafeta ZBM, vedení udržela i na posledním úseku a s přehledem vyhrála ve složení Hiklová, J. Hlavová, Poklopová. S tříminutovým odstupem doběhla do cíle na druhém místě štafeta PHK (Novotná, Čepová, Topinková), třetí místo obsadila hodně stahující štafeta PGP (Ryšavá, Tichovská, Jakobová), na dalších místech doběhly týmy ZBM B, LPU a ZBM C.

V mužích z prvního úseku doběhl první s půlminutovým náskokem Semík (KAM), z favoritů nabrala tříminutovou ztrátu štafeta PHK. Na druhém úseku šla do vedení štafeta ZBM před KAM, LPU a AOP, na páté místo se posunula štafeta PHK. Na posledním úseku se do čela dostala štafeta PHK a stejně jako v sobotu si trio Losman, Kubát, Petržela doběhlo pro vítězství. Na druhém místě skončila A štafeta ZBM (Brlica, Nykodým, Hájek), která měla ztrátu 49 sekund. Na třetím místě doběhla štafeta LPU (Kamenický, Nožka, Kubelka), čtvrté bylo v závěru hodně stahující béčko ZBM (5. KAM, 6. LCE).

V dorostenkách byla s obrovskou převahou první štafeta LPU (Rückerová, Kopecká, Peterová), druhé místo obsadil tým SHK se ztrátou více než 11 minut, na třetím místě doběhla štafeta PHK. V dorostencích se díky skvělému poslednímu úseku radovali z vítězství v PHK (Kavalír, Starý, Vandas), 14 sekund zpět zůstala štafeta ZBM, s šestiminutovou ztrátou doběhla třetí štafeta STE.

V žákovských kategoriích počítaných do Vyzývacího poháru byli v H12 nejlepší kluci z Jihomoravské oblasti, v D12 pak holky ze západních Čech a v D14 a H14 vyhrály štafety Východočeské oblasti.

Závod proběhl bez viditelných organizačních či technických chyb, určitě se líbil.