Nočními šampiony Kosová a Nykodým

14.4.2024 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

V sobotu večer se v Petřvaldě uskutečnilo Lucifer Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním orientačním běhu. V ženách získala mistrovstký titul Denisa Kosová, v mužích vyhrál Miloš Nykodým.

Na startu mistrovského závodu bylo necelých 500 závodníků. Pořadatelé z SKOB Ostrava zvolili za centrum městský sportovní areál Petřvald - Březiny, závod proběhl v prostoru Petřvald, Rychvald a městské části Ostrava-Radvanice a Ostrava-Michálkovice. Terén tam byl velmi členitý s řadou velmi rozvětvených podmáčených údolí (místy byly i vodní plochy). V části prostoru byly rekultivované haldy se strmými svahy. V prostoru se také nacházely náspy a zářezy po bývalých důlních vlečkách. V severní části prostoru procházela málo frekventovaná železniční trať. V prostoru byl listnatý les (stáří cca 80 let), místy podrostlý mladou bučinou snižující viditelnost, místy byl podrost. Síť cest byla středně hustá, nepravidelná, většinou šlo o nezpevněné cesty. Mapy (Panský les, Salajka a U Petřvaldského buku) připravili Jindřich Hostaš a Tomáš Vavřík, ten také postavil tratě. Tratě byly zbytečně dlouhé, všechny vítězné časy byly delší než požaduje soutěžní řád, do tolerance 10 minut se vešly jen časy vítězů v D18, v H16 a v H20...

V ženách si pro svůj první noční titul doběhla Denisa Kosová (PHK) a to naprosto suverénně. Vedla od startu až do cíle, stále se před svými pronásledovatelkami udržovala zhruba dvouminutový náskok, její konečný náskok byl 2:07 min. Za ní proběhl zajímavý souboj o stříbrnou medaili, kterou nakonec vybojovala Jana Peterová (LPU), jen 21 sekund za ní byla obhájkyně titulu Barbora Chaloupská (PHK), čtvrté místo obsadila Lucie Semíková (KAM), pátá byla Petra Holečková (SHK) a o šesté místo se stejným časem podělily Nikola Zlámalová (SJC) a Tereza Čechová (KAM).

15. Zháňalová Barbora SK Brno Žabovřesky 82:19 + 12:23

V mužích při neúčasti obhájce titulu Tomáše Křivdy naprosto dominoval Miloš Nykodým (ZBM), který tak získal svůj třetí noční titul (předtím v letech 2018 a 2021). Jeho náskok před druhým Jonášem Hubáčkem (LCE) byl v cíli skoro pět minut, třetí Portugalec Tomas Lima v dresu KAM ztratil na vítěze přes devět minut, čtvrté místo obsadil Tomáš Janovský (PGP), pátý byl Jáchym Coufal (ZBM) a na šesté příčce skončil Petr Horvát (TBM).

15. Valík Adam Orientační Běh Opava 97:54 + 17:07

Závod juniorek měl jasnou vítězku, pro zlato si doběhla loňska juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová (SKM), necelý pět minut zpět zůstala druhá Markéta Rotková (ZBM), třetí Ema Černá (TAP) měla ztrátu přes osm minut. V kategorii H20 vládl s přehledem Jan Strýček (PBM), druhý Tomáš Dohnálek (SHK) na něj ztratil 5:19 min., třetí Martin Gajda (KAM) byl ještě o sedm sekund pomalejší.

V D18 dominovala Viktorie Škáchová (DKP), která měla čtyřminutový náskok před druhou Barborou Holasovou (AOP), třetí Kateřina Štěpová ztratila na vítězku pět a půl minuty. Ve starších dorostencích si pro titul doběhl Ondřej Brosch (RBK), druhý Vladimír Srb (LPU) za ním zaostal o minutu a půl a třetí Tomáš Urbánek (ZBM) už měl ztrátu přes čtyři minuty.

V mladších dorostenkách to byl velmi vyrovnaný závod, medailové trio se vešlo do jedné minuty - vyhrála Barbora Strýčková (PBM) s náskokem 27 sekund před druhou Johanou Čechovou (TBM) a 56 sekund před třetí Terezou Ester Kamenickou (OSN). V H16 vyhrál favorizovaný Erik Heczko (VLI), který porazil druhého Martina Buličku (ZBM) o necelé dvě minuty, bronzový Vítek Frosch (LPU) ztratil na vítěze tři a půl minuty.

Současně s mistrovskými kategoriemi běželi i veteráni ve Veteraniádě ČR, letos na startu nebylo tolik závodníků jako v letech minulých. V jednotlivých kategoriích byli nejlepší:
D35: Martina Hepnerová (PHK)
D40: Kateřina Kašková (CHA)
D45: Renata Havrdová (SJC)
D50: Lucie Broschová (RBK)
D55: Anna Górnicka-Antonowicz (STE)
D60: Svatava Voltrová (ROZ)
H35: Pavel Rychlý (KRN)
H40: Štefan Šurgan (TUR)