Ve skalách nejlepší Vandasová a Freuler

31.3.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

26. ročník Velikonoc ve skalách vyhráli v elitních kategoriích Adéla Vandasová a Švýcar Florian Freuler.

3-denní závody Velikonoce ve skalách uspořádal Oddíl OB Kotlářka. Letošní 26. ročník těchto třídenních závodů měl centrum v Nové Skalce v okrese Česká Lípa. Závodníky čekal členitý terén se skalami (skalní hřbety a údolí, pískovcové skály v několika patrech), kde byl převážně dobře průchodný les, ale i oblasti s náletovými porosty, v prostoru byl menší počet komunikací. O závod byl velký zájem, běželo téměř 2000 závodníků (zdaleka ale ne všichni běžely všechny etapy), mezi nimi i velký počet zahraničních závodníků.

Program začal v pátek krátkou tratí, která se běžela na mapách Braniborská jeskyně 2024 a U Jezírka 2024, na tratích, které postavili Albert Mareš a Dorotea Tichá. V dámské elitě (tam běží většina zahraničních závodnic) si nejlépe vedla turnovská Michaela Novotná, která téměř o dvě minuty porazila Norku Heidi Sebjornsen (Fossum IF), třetí skončila Adéla Vandasová (PHK). V mužích dominovali zahraniční závodníci, pro vítězství si doběhl Švýcar Florian Freuler (Södertälje Nykvarn Orientering), který vyhrál s téměř dvouminutovým náskokem před Němcem Ole Hennselerem (MTV Seesen) a Norem Tobiasem Alstadem (Frol IL), z našich skončili s šestiminutovým odstupem Pavel Kubát a Jiří Donda na 8. a 9. místě.

V sobotu byla klasika, kterou postavili Jiří Ramba a Jaroslav Sedláček na mapách Selská rokle a Uhlířův důl. V ženách s přehledem vyhrála Adéla Vandasová (PHK) s velkým náskokem přes tři minuty před Patricií Nieke (TUR) a téměř pěti minut před Adélkou Bogárovou (PGP). V mužích stejně jako v první etapě vyhrál Švýcar Florian Freuler, který za sebou nechal o minutu a půl Nora Tobiase Alstada, dvouminutovou ztrátu měl třetí další Nor Vegard Kittilsen (IFK Göteborg Orientering). Z českých závodníků byli opět nejlepší Pavel Kubát a Jiří Donda na 8. a 9. místě.

V neděli bylo zkrácená trať s hendikepovým startem, která se běžela na mapách Starý Berštejn 2024 a Pod Šedinou 2024, tratě postavil Martin Gregor. V ženách vybíhala jako první Adéla Vandasová s poměrně velkým náskokem, v cíli byla první, i když druhá Patricia Nieke ji dost stahovala, měla nejlepší čas v etapě a v cíli za vítězkou zaostala dvě minuty, třetí skoro s desetiminutovou ztrátou skončila Heidi Sebjornsen. V mužích měl Florian Freuler po dvou etapách také velký náskok, v cíli třetí etapy byl o čtyři minuty dříve než Vegard Kittilsen (ten měl nejrychlejší čas ve třetí etapě), další čtyři minuty zaostal na třetím místě Ole Hennseler. Čtvrté místo obsadil junior Jiří Donda, Pavel Kubát skončil šestý.

D21E                                              E1        E2        E3        Celkem
1 Adéla Vandasová OK 99 Hradec Králové 56:05 3 69:11 1 64:08 2 3:09:24
2 Patricia Nieke OOB TJ Turnov 57:50 4 72:16 2 61:43 1 3:11:49
3 Heidi Sebjornsen Fossum IF 55:31 2 76:28 5 66:23 5 3:18:22
4 Barbora Baldrianová USK Praha 67:29 8 78:27 7 66:21 4 3:32:17
5 Tereza Odehnalová SK Brno Žabovřesky 60:20 5 79:10 8 74:14 7 3:33:44
6 Anna Taksdal Ganddal IL 63:20 7 80:03 9 73:23 6 3:36:46
7 Emma Caspari OL Team Lippe 62:22 6 88:10 14 76:20 8 3:46:52
8 Štěpánka Klacková Sportcentrum Jičín 72:19 13 87:01 13 76:56 9 3:56:16