Tiomila: Miloš Nykodým ve stříbrném týmu

5.5.2024 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Ve švédském Nynäshamnu proběhla Tiomila za velké účasti českých závodníků.

Centrum bylo v místním sportovním areálu. Na start se postavilo přes 6000 závodníků (317 štafet mužů, 275 štafet žen a 280 štafet mládeže), mezi nimi i řada českých závodníků. Běžely štafety českých klubů, ale především mnoho našich závodníků bylo ve štafetách svých severských klubů.

Mládež

Jako první se běžely čtyřčlenné mládežnické štafety, které na rozdíl mod mužů a žen nedoznaly proti minulosti změn (běžely se 4 denní úseky, kdy alespoň dva musely běžet dívky, zároveň na úseku 2 a 3 mohli běžet dva závodníci zároveň).

Vyhrála štafeta Turun Suunnistajat, kterou finišoval Erik Heczko (vybíhal jako osmý, v cíli měl náskok 10 sekund). Hodně byly vidět české týmy. TSM Praha B ještě v půlce druhého úseku vedlo, nakonec skončila štafeta ve složení Alžběta Vondráčková, Patrik Sedláček, Julie Hladíková a Jáchym Šubrt na čtvrtém místě se ztrátou 1:34 min. na vítěze. Na pátém místě finišovalo áčko pražského TSM (Carolina Mullis, Jiří Zápotocký, Ela Lošťáková a Matouš Skripnik). Sedmé místo obsadil tým TSM Královéhradecko (Viktorie Vyziblová, Vít Novotný, František Jelínek, Anna Kynčlová, Markéta Čapková, Tomáš Macháček). Ve třetí desítce doběhly štafety TSM Královéhradecko B a TSM Praha C.

Muži

V rámci genderového vyrovnání se letos výrazně změnila podoba závodu mužů i žen. Muži měli i nadále desetičlennou štafetu, ale nezačali nočními úseky. První tři úseky proběhly za dne se startem o půl šesté, pak se závod přerušil a pokračoval půl hodiny před půlnocí handicapovým startem dalších sedmi úseků. Muže čekalo 85,2 km vzdušnou čarou.

V čele se stále pohybovaly favorizované štafety, nakonec se z vítězství radoval tým Stora Tuna OK (Anton Sjökvist, Ville Johansson, Henrik Petrisi, Joakim Svensk, Anton Forsberg, Olle Kalered, Jesper Svensk, Henrik Johannesson, Viktor Svensk a Emil Svensk), který o svém poměrně výrazném vítězství rozhodl na závěrečných dvou úsecích. Se ztrátou pět a půl minuty obsadila druhé místo štafeta OK Linné s dobře běžícím Milošem Nykodýmem na 4. úseku, další dvě minuty zpět byla štafeta IFK Göteborg Orientering, obhájci vítězství NTNUI skončili čtvrtí se ztrátou 15 minut.

Velmi dobře běžel Tomáš Křivda, který na posledním úseku týmu Kalevan Rasti posunul štafetu z 10. na sedmé místo. Dost byli vidět i další naši reprezentanti, Jonáš Hubáček na 9. úseku MS Parma přispěl k 9. místu, Martin Roudný běžel 3. úsek ve štafetě Halden SK a podílel se na celkovém 10. místě. Dobře běželi i další čeští závodníci - Vojtěch Král, Daniel Vandas, Jakub Chaloupský i další.

Štafeta TSM Královéhradecko doplněná třemi Švédy skončila na 93. místě, tým TSM Praha obsadil 102. místo.

Ženy

Ženy běžely poprvé šest úseků, v rámci zrovnoprávnění běžely i v noci, první dva úseky odstartovaly o půl desáté, pak se závod přerušil a pokračoval v sedm ráno.

Také zde si donesla vítězství štafeta Stora Tuna OK (Anna Mårsell, Erica Edman, Marie Olaussen, Magdalena Olsson, Tilda Östberg a Tove Alexandersson), když o svém vítězství rozhodla na posledních dvou úsecích. S tříminutovou ztrátou se tvrdě finišovalo o druhou příčku, nakonec rozhodly dvě sekundy ve prospěch loňského vítězného týmu IFK Göteborg Orientering, na třetím místě skončila štafeta Halden SK.

V první desítce nebyl žádný tým, v kterém běžela některá z českých závodnic, přesto v průběhu závodu byly dost vidět, především Denisa Kosová, Tereza Janošíková a Lucie Dittrichová.

Štafeta TSM Praha ve složení Barbora Housková, Lucie Krejčová, Kateřina Štěpová, Eva Baldránová, Alice Gregorová a Tereza Měšťanová 79. místo.