SP Finsko - závěrečná klasická trať

28.5.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

První série Světového poháru v orientačním běhu ve Finsku skončila závodem na klasické trati (běželo se s handicapovým startem). V mužích vyhrál Nor Magne Dæhli (foto), v ženách Tove Alexandersson (SWE).

Závěrečná klasika se běžela v okolí Lintukiima, popis terénu byl obdobný jako na krátké trati, navíc byly ale strmé kopce a hluboká údolí. Trať měla v půlce v orientačně náročném terénu "motýlek", který měl startovní pole rozdělit. Start byl handicapový start podle výsledků předchozích závodů (součet kvalifikace sprintu a krátké tratě) s určitými bonusy pro ty nejlepší. Ale jak se ukázalo, startovní pořadí nebylo zase tak rozhodující.

V mužích si vítězství odnesl Nor Magne Dæhli, který startoval jako patnáctý s více než tříminutovým odstupem za vedoucím Martinem Regbornem. Postupně se propracovával dopředu, před závěrečnou částí běžel v šestičlenné skupině, která měla dvouminutovou ztrátu na vedoucí švédské duo William Lind a Emil Svensk, v závěru je dotáhl (Švédi trochu chybovali) a v cíli slavil vítězství norský závodník, druhé místo obsadil Lind se ztrátou dvou sekund, třetí Svensk měl odstup pět sekund, na dalších místech s minimální ztrátou finišovali Daniel Hubmann (SUI), Eskil Kinneberg (NOR) a Johan Runesson (SWE). Vojtěch Král startoval jako šestý se ztrátou necelých dvou minut na čelo, v úvodní pasáži běžel v čelní skupině, dvě chybičky v motýlku ho odsunuly do druhé skupiny, tam finišoval na 13. místě se ztrátou 3:33 min. Skvěle zaběhl Jan Šedivý, který vybíhal se startovním číslem 35, postupně se propracovával dopředu, v závěru utekl svým spoluběžcům a v cíli byl hned za Králem na 14. místě (+5:55 min.). Zlepšil se i Pavel Kubát, který bral body do Světového poháru za 31. místo (+11:54), Jan Petržela doběhl na 42. místě (54. Tomáš Kubelka, 58. Jonáš Hubáček, 59. Marek Minář).

59 Marek Minář           Czech Republic  1:53:33 +23:30

V ženách vedoucí dvojice Maja Alm (DEN) a Helena Jansson (SWE) udělala v úvodní části drobnou chybu, toho využila Tove Alexandersson (SWE), která startovala pátá s odstupem minuty a půl, doběhla je, závod tato tříčlenná skupina absolvovala spolu, v závěru měla Tove nejvíce sil, půl minuty za ní se finišovalo, nakonec druhá byla Jansson, třetí Alm. Další závodnice doběhly se ztrátou pěti minut - 4. Natalia Gemperle (RUS), 5. Sabine Hauswirth (SUI), 6. Emma Johansson (SWE). Naše závodnice se proti startovnímu pořadí trochu zlepšily, Vendula Horčičková byla v cíli na 37. příčce (+21:29), do SP bodovala i Jana Knapová na 40. místě (+23:02), Adéla Indráková skončila na 42. místě s odstupem 23:44 min. (51. Hrušková, 53. Janošíková, 55. Chromá, 64. Tužilová).