Krátkou tratí začal Kitl Český pohár

14.4.2024 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Prvním kolem začal v neděli Kitl Český pohár (a žebříčku A).

Běželo se ze stejného centra jako sobotní šampionát v nočním OB, tedy z městského sportovního areálu Petřvald - Březiny. Pořadatelé z SKOB Ostrava uvítali na startu závodu na krátké trati přes 700 závodníků (vedle Českého poháru a ŽA tam bylo mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati). Elitní kategorie bojovali nejen o body do české soutěže, ale i do světového rankingu WRE.

Tratě opět postavil Tomáš Vavřík, tentokráte na mapách Eldorádo a Gurňák. Závod proběhl ve velmi členitém terénu s řadou rozvětvených podmáčených údolí (místy byly i vodní plochy), v části prostoru byly rekultivované haldy se strmými svahy, pozůstatky důlních vleček, převažuje listnatý porost, místy se vyskytla mladá bučina snižující viditelnost, občas byl podrost různé výšky a prostupnosti. Tratě byly opět velmi dlouhé, daleko za předpoklady dané soutěžním řádem...

V ženách se hned v úvodu seběhla dvojice Denisa Kosová (PHK) a Tereza Čechová (KAM), která vytvořila velmi rychlý tandem, který se podělil o první dvě místa, Denisa byla lepší o 1:54 min. Rychlým závěrem si vybojovala třetí příčku Barbora Matějková (TUR), její ztráta na vítěznou Kosovou byla přes tři minuty, další místa obsadily Jana Peterová (LPU), Vendula Horčičková (LCE) a Lucie Semíková (KAM).

15. Hiršová Gabriela         ZBM9651 R SK Brno Žabovřesky       44:11   + 8:35

V mužích se prvních pět závodníků vešlo do minuty. Vítězství lepším závěrem vybojoval Jonáš Hubáček (LCE), druhý se ztrátou 25 sekund skončil Miloš Nykodým (ZBM), třetí byl Portugalec Tomas Lima (KAM) s odstupem 37 sekund na vítěze, čtvrté místo obsadil Slovák Daniel Pompura v dresu TBM (ten v polovině trati vedl, ale v cíli měl ztrátu 53 sekund), za pátým Ondřejem Metelkou (PHK) skončil šestý Jáchym Coufal (ZBM).

15. Melecký Martin           SSU9001 R SK Severka Šumperk       44:20   + 5:00

V juniorkách vyhrála s obrovským náskokem Lucie Dittrichová (SKM), druhá Lucie Krejčová (PGP) měla ztrátu pět a půl minuty a třetí Ema Černá (TAP) ještě o dvě minuty více. V juniorech vyhrál s náskokem dvě a půl minuty Daniel Bolehovský (VSP) před Jiřím Dondou (ONO), třetí Vilém Bednařík (PBM) měl ztrátu přes 4 minuty.

V D18 to byl velký souboj dvojice Viktorie Škáchová (DKP) a Hana Vítková (SJI), v cíli byla o osm sekund dříve pražská závodnice, za nimi byla obrovská díra, třetí Sheila Havrdová (SJC) měla ztrátu přes čtyři minuty. Ještě napínavější závod byl v H18. Tam většinu trati vedl Prokop Tomášek (TUR), v závěru chyboval, jeho náskok na mezičase těsně před cílem se snížil na dvě sekundy před Filipem Hanušem (VRL), ten ale měl rychlejší závěr a vyhrál o sekundu; třetí Ondřej Brosch (RBK) zaostal za vítězem jen čtyři sekundy.

V D16 startovaly dvě minuty za sebou Viktorie Vyziblová (SJC) a Tereza Ester Kamenická (OSN), seběhly se a spolu si doběhly pro první dvě příčky - vyhrála jičínská závodnice, třetí Barbora Strýčková (PBM) měla na vítězku ztrátu dvě a půl minuty. V H16 vyhrál stejně v sobotu sprint Erik Heczko (VLI), druhý Patrik Sedláček (DKP) byl o 17 sekund pomalejší, třetí Matouš Skripnik (FSP) měl za vítězem odstup 1:33 min.