Ivan Matějů a Jiří Šubrt: Oslavy 70 let OB ještě nějaké budou

8.9.2020 Matěj Burda

Ivan Matějů a Jiří Šubrt: Oslavy 70 let OB ještě nějaké budou

Orientační běh v Česku letos slaví 70 let. 

Při této příležitosti byla vydána kniha 70 let orienťáku reprezentující historii orientačních sportů v Česku, resp. Československu. Kromě toho měl 31. října proběhnout v dějišti historicky prvního závodu na Bunči vzpomínkový závod a v Otrokovicích společenský večer. Formát oslav se sice mění, nicméně na výročí 70 let orienťáku se vzpomínat bude, více v rozhovoru s místopředsedou ČSOS Ivanem Matějů a generálním sekretářem ČSOS Jiřím Šubrtem.

Jaký tedy bude aktuální formát oslav 70 let orienťáku v Česku?

První polovina našich oslav v květnu spojená s tiskovkou a křestem knihy v sídle Českého olympijského výboru úspěšně proběhla. Ta druhá polovina, kterou chystáme v říjnu, již bude v takovém komorním duchu, ale určitou představu máme a něco se chystá.

Proč byl původní formát oslav se vzpomínkovým závodem změněn?

Důvody byly v zásadě dva. Jednak současná koronavirová situace nepřeje pořádání velkých oslav s vyšším počtem účastníků v uzavřených prostorách a druhým důvodem bylo to, že jsme po dohodě s organizačním výborem MS 2021 nechali termín volný pro uskutečnění závodů Euromeeting 2020. Takže nakonec jsme zvolili formu pracovně – slavnostního zasedání VV ČSOS, které se uskuteční dne 21. října 2020 právě ve Chřibech v prostorách Chaty na Bunči. Ctíme tedy symboliku jak místa, tak termínu – právě zde byl před 70 lety odstartován první orientační závod v ČR. 

Co bude na programu jednání výkonného výboru ČSOS?

V té ryze pracovní části se objeví informace sekcí OB, LOB, MTBO a Trail-o, prosincová příprava valné hromady ČSOS - bude volební, příprava O-Gala, STK 2021, zozpočet ČSOS 2021 a mnohé další.

Kdo bude mezi hosty slavnostního zasedání?

Chtěli bychom pozvat nestory OB, kteří nás reprezentovali na prvním ME v roce 1962 ve Švýcarsku nebo na prvním MS 1966 ve Finsku – někteří jsou stále aktivními účastníky našich závodů. Chceme s nimi trochu zavzpomínat a také poděkovat a ocenit autory knihy 70 let orienťáku, o které ještě bude řeč. Dále pak představitele regionu Valašské oblasti ze Zlína, Otrokovic, Vizovic, Luhačovic, Kroměříže, kteří mají k závodům ve Chřibech osobní vztah. A jak jsem již zmínil, pozveme autory knihy, tedy Jana Žemlíka ze Zlína, Zdeňka Lenharta z Brna, Petra Karvánka z Nového Boru a Ivo Nováka z tiskárny Žaket. 

Slyšel jsem, že se chystá i nějaké překvapení...

Ano, připravujeme odhalení pamětní desky umístěné na objektu chaty na Bunči, která by turistům, lyžařům a dalším návštěvníkům připomínala vznik našeho sportu. V současné době Petr Hranička finalizuje její grafickou podobu a Tomáš Podmolík zase dolaďuje její umístění.

Jak vy osobně hodnotíte sedmdesátiletou historii orientačních sportů u nás?

To by asi vyšlo na delší rozhovor, takže odpovím stručně. Vážím si toho, kam se orienťák dostal, kolik oslovil lidí, jakých dosáhl úspěchů na mezinárodním poli a že je to pořád krásný, přitažlivý a rozvojový sport. V současné době jsem rád, že se rozběhla podzimní sezóna, v ORISu se plní termíny i počty startujících, snad ten „Covid“ udoláme.

Je možno ještě zakoupit knihu 70 let orienťáku?

Ano. K dispozici je ještě cca volných 80 publikací, nicméně jejich počet poměrně dost rychle klesá Objednávky je možno realizovat (do vyčerpání zásob) stejným způsobem jako dříve, tedy přes objednávkový formulář. Po objednávce a její úhradě bude kniha odeslána nebo připravena k osobnímu odběru na sekretariátu ČSOS (popřípadě v Žaketu). Cena publikace je 899 Kč při osobním odběru nebo 999 Kč při zaslání včetně poštovného a balného. Číslo účtu pro zasílání platby 2500331278/2010, VS = číslo SI čipu.

 

 

 


« zpět