České štafety osmé na Světovém poháru

26.8.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Světový pohár v Lotyšsku pokračoval závodem štafet. Muži i ženy České republiky obsadili osmá místa.

Sobotní lesní štafety (ty se do pořadu Světového poháru vrátily po několikaleté přestávce) měly tratě byly v obdobném terénu jako byl závod na krátké trati. Závody byly dramatické, pořadí se dost měnilo.

Nejdříve běžely ženy. Po prvním úseku vedlo švédské béčko, před GBR a NOR, favorizované FIN, SUI a SWE A ztrácely na 4. až 6. místě přes minutu. Na druhém úseku šel do vedení tým SUI, těsně za nimi předávala štafeta SWE A, další štafety už měly ztrátu přes 3 minuty (NOR, RUS, GBR a FIN). V cíli se o vítězství rozhodovalo ve finiši, kde měla více sil Švýcarka (štafeta běžela v sestavě Elena Roos, Julia Gross a Sabine Hauswirth), švédské áčko (Sara Hagstrom, Emma Johansson a Tove Alexandersson) zůstalo sekundu zpět, na třetím místě skončilo Finsko (Kirsi Nurmi, Miia Niittynen a Anna Haataja) se ztrátou necelých dvou minut, 4. RUS, 5. GBR, 6. LAT. V české štafetě na prvním úseku běžela Adéla Indráková po celý úsek ve druhé desítce, předávala na 13. místě s odstupem necelých tří minut. Velmi dobře zaběhla na druhém úseku Vendula Horčičková, stáhla tři příčky a předávala Janě Knapové na 10. místě (+6:36). Na posledním úseku se česká štafeta propadla o čtyři místa, bylo z toho celkové 14. místo, v redukovaném pořadí 8. příčka se ztrátou na vítězné Švýcarky přes 14 minut.

10. Francie            118:39 +15:04

Následoval závod mužů. Na prvním úseku z vedoucí skupiny postupně odpadaly jednotlivé štafety, nakonec byla vedoucí skupina šestičlenná, k naší radosti v ní bylo i české béčko (Miloš Nykodým). V rozmezí necelé půl minuty předávaly štafety SUI C, NOR, CZE B, SWE, SUI A a SWE B. Naopak se nedařilo Janu Petrželovi v českém áčku, který se postupně propadal a předával na 19. místě se ztrátou skoro tři a půl minuty. Na druhém úseku šlo do jasného vedení švédské béčko, za ním s tříminutovou ztrátou doběhla do cíle v rozmezí 10 sekund devítičlenná skupina a v ní na osmém místě aktivně běžící Jonáš Hubáček (CZE B) - SUI A, GBR, SUI A, NOR B, RUS, SUI B, CZE B, LTU a FRA. České áčko (Jan Šedivý) se zlepšilo na 16. místo, ale ztráta narostla na více než 7 minut. Na posledním úseku švédské béčko (Jonas Leandersson, Albin Ridefelt, William Lind) své vítězství s přehledem udrželo, druhá s minutovou ztrátou doběhla štafeta Švýcarska (Florian Howald, Matthias Kyburz, Daniel Hubmann), další půlminutu zpět zůstal na třetím místě tým Ruska (Dmitrii Nakonechnyi, Valentin Novikov, Dmitry Tsvetkov), 4. NOR, 5. LAT, 6. FRA. V českém béčku Tomáš Kubelka hned v úvodu trochu chyboval, pak běžel dobře a v cíli byl na 12. místě (v redukovaném pořadí to byla 8. příčka) se ztrátou 6:52 na vítězné Švédy. V áčku finišoval Vojtěch Král, stáhl dvě příčky na konečné 14. místo (9:24).

1. Švédsko            126:21
 2. Švýcarsko         127:29 +01:08
 3. Rusko 127:52 +01:31
 4. Norsko             130:14 +03:53
 5. Lotyšsko           130:51 +04:30
 6. Francie            132:37 +06:16
 7. Finsko             132:52 +06:31
 8. Česká republika    133:13 +06:52