Metodické listy

únor 2024

Logo ČSOS

Vítejte u měsíčníku Českého svazu orientačních sportů, který by měl přinést trenérům a organizátorům metodickou podporu, informovat o novinkách a motivovat je ke sdílení zkušeností, rad a tipů pro trénink i pořádání.

Metodické listy 2/2024

Hlavní novinky

Metodické impulsy

Série impulsů od Metodické rady ČSOS pro rok 2024 vyzívá k debatě i zamyšlení, podívejte se na novinky ohledně inovací tratí pro HDR, orienťáku a veřejnosti, vyhlašování dětských kategorií či jednoletých žákovských kategorií.

Metodické středy

14. 2. - Veřejnost na závodech – jak na to? (Martin Štoudek)

28. 2. - Studium a orienťák na střední ve Finsku (Matyáš Štregl)

13. 3. - Život trenéra v Austrálii (Veronika Kubínová a Jiří Valeš)

O-News.cz podcast s metodickou tématikou

Během zimy a jara stále pokračují s konceptem metodických podcastů Daniel Wolf a David Procházka z redakce O-News.cz. S hosty si povídají o trénování, závodění, ale i pořádání a organizaci závodů či tréninků. Všechny díly najdete například na platformě Spotify.

Vyšla metodika tratí pro veřejnost

Jaké kategorie pro veřejnost v orientačním běhu existují? Jak je rozdělená obtížnost tratí? Co jsou nejlepší aktivity pro nejmenší děti na závodech? A jak nováčkům usnadnit jejich cestu k orienťáku? To vše shrnuje nová příručka Kategorie pro veřejnost na závodech v orientačním běhu

Workshop: Teorie a praxe rozvoje silových schopností orientačních běžců

V Brně povede 2. 3. 2024 Tomáš Kalina workshop, který je věnován rozvoji silových schopností orientačních běžců, s důrazem na praktickou aplikaci teoretických poznatků. Program je primárně určen trenérům kategorií dorostu a starších. Účastníci se seznámí s nejnovějšími výzkumy a technikami v tréninku síly specifické pro orientační běh. Workshop poskytne praktické demonstrace a návody, jak efektivně integrovat silové cvičení do tréninkového plánu mladých sportovců. Přihlášky jsou otevřené v ORISu do 22. února.

Podpora pro trenéry ze strany Metodické rady ČSOS

Co všechno nabízí Metodická rada ČSOS trenérům nebo závodníkům? Co lze použít i na školení T3 v oblastech? Vše najdete v ucelené prezentaci

JWOC 2024 v Plzni hledá dobrovolníky

Máš rád orienťák, už ses podílel na pořádání velké mezinárodní akce nebo si to chceš nyní vyzkoušet? Připoj se k týmu dobrovolníků JWOC 2024 a zažij červencový skvělý týden v Plzni. Můžeš sledovat dění nejen jako divák, ale podílet se na všem z blízka. Uvidíš nadějné juniorské hvězdy, které budou v příštích letech zářit mezi dospělými. Jako dobrovolník se staneš klíčovou součástí přátelského, energického týmu, který zajišťuje hladký průběh mistrovství světa.

Metodický seminář rozhodčích 2022

Byly doplněny všechny přednášky z roku 2022, který proběhl v Chotěboři. Najdete je na Metodickém portálu ČSOS

Letní olympiáda dětí a mládeže 2024

Letní olympijskou štafetu po Olomouckém kraji přebírají jižní Čechy. Centrem Her se od 23. do 27. června stanou České Budějovice, kde proběhne i slavnostní zahájení. Maximální počet účastníků z každého kraje: 6 závodníků a 2 trenéři (D12 a H12 - jeden startující, D14 a H14 - dva startující). Byly publikovány propozice a jednotlivé kraje vydaly svá nominační kritéria.

Purple Penu

Vyšla nová verze Purple Penu. Přibyly nové funkce a po letech se podařilo začlenit český překlad. Stažení aktualizace sám program nabídne, pokud ho již máte nainstalovaný.

Aktuální školení a workshopy

Teorie

Zajímavé odkazy

Na mapovém portálu švédské federace najdete přes 2 500 map pro orientační běh ve vysoké kvalitě. Pozor, mapy slouží pouze pro domácí využití, nikoliv pro tisk a tréninky.

Omaps
 

Web Centra univerzitního sportu Masarykovy univerzity nabízí volně přístupná výuková videa, elektronické publikace a ucelené kurzy o rehabilitaci, sportovní masáži, posilování i anatomii.

Výukové materiály
 

Děkujeme Petru Hanovci za zaslané aktivity a tipy. Rádi uvítáme materiály, postřehy a zkušenosti od trenérů i pořadatelů na e-mailu metodika@orientacnisporty.cz.

 

Metodické listy ČSOS

Oficiální metodická podpora pro trenéry a organizátory, novinky i tipy. Vychází měsíčně. Další číslo vyjde 18. března.

 

Český svaz orientačních sportů

Zátopkova 100/2

169 00 Praha 6 – Břevnov

Česko

Facebook ČSOS
YouTube kanál ČSOS
Metodický portál ČSOS
E-mailová adresa
E-shop ČSOS

Chcete změnit podmínky, za kterých jste obdrželi tento e-mail? Můžete buď změnit své preference (tedy vybrat ty newslettery ČSOS, které chcete i nadále odebírat), anebo se úplně odhlásit z odběru všech newsletterů ČSOS.

Tento newsletter Vám byl zaslán na základě Vámi uděleného souhlasu se zpracováním Vašich osobních údajů k tomuto účelu.