ZODM začala závodem ve sprintu

23.1.2023 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Všechny LOB závody na ZODM se odehrávají v lyžařském areálu Vrchlabí - Vejsplachy. V dnešním sprintu za dohledu kamer ve svých kategoriích zvítězili Slabová, Havrdová, Holas a Srb.

Závody připravují pořadatelé z OOS TJ Spartak Vrchlabí pod taktovkou Pavla Wohanky, tratě připravil Vlastimil Polák. Prvním závodem za pěkného slunečného počasí byl sprint, tratě byly hodně namotány na malé ploše standartních tratí v areálu na umělém sněhu, neboť přírodního sněhu napadlo málo. Mapa byla v měřítku 1:2.500, jelo se pouze po širokých plných stopách, bylo zakázáno stopy opouštět, přebíhat a zkracovat tedy nebylo možné. Ale v daném prostoru by to stejně asi nemělo smysl. Nejprve v minutovém intervalu starovaly kategorie D16 a H16, po nich se na trať vydaly D14 a H14.

Boje o medaile byly zajímavé, rozhodovalo hlavně lyžařské umění a rychlost, nicméně díky hodně namotaným tratím bylo potřeba dávat velký pozor na ražení a správné pořadí kontrol. Diskvalifikací nebylo málo a dokonce se zřejmě pár závodníků takto připravilo o medaili ...

V D16 si pro vítězství dojela Sheila Havrdová (Královéhradecký kraj), devět sekund za ní zaostala druhá Barbora Chrástová (Liberecký kraj), třetí Eva Baldriánová (Praha) měla ztrátu 41 sekund. V H16 vybojoval první příčku Vladimír Srb (Vysočina), který porazil druhého Ctibora Podrábského (Liberecký kraj) o 17 sekund a třetího Marka Lesáka (také Liberecký kraj) o dalších 5 vteřin. Mezi mladšími dívkami D14 získaly dvě nejcennější medaile závodnice z Libereckého kraje Pavlína Salabová a Matilda Tomášková (rozdíl mezi nimi byl 25 sekund), třetí Selina Havrdová (Královéhradecký kraj) zaostala za stříbrem jen o jednu sekundu. V H14 vybojoval zlato Štěpán Holas (Moravskoslezský kraj), osm sekund za ním zaostal stříbrný Adam Engel (Praha), bronzový Lukáš Štěrba (Karlovarský kraj) měl ztrátu 16 sekund. Kompletní výsledky

Z celého závodu běžel na ČT přímý přenos, na webu ZODM je možné zhlédnout záznam.

Všichni závodníci jeli s GPS, takže je možné se i podívat na tracking: D14, H14, D16, H16