Závody o víkendu

8.5.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závody o víkendu

V závěru prvního květnového týdne proběhl 3-denní závod Jarní trojúhelník, ale i několik závodů v oblastech.

Jarní trojúhelník

Druhým letošním vícedenním závodem byl Jarní trojúhelník, který uspořádal MLOK Mariánské Lázně. Necelých 500 závodníků čekaly tři etapy.

V pátek odpoledne se běžel sprint s centrem na ploché dráze v Mariánských Lázních. Tratě z dílny Vojtěcha Bartoše vedly v městské zástavbě, v parku, v areálu školy a přilehlých sportovištích včetně ploché dráhy, mapu připravil Josef Milota. V ženách byla jasně první Polina Surkova (PGP), druhá skončila Eva Lepšíková (SJC) a třetí Pavlína Pecoldová (MFP). V mužích byl první (také jasně) Martin Křivda (CHC), druhý byl Albert Havlíček (BSO) a třetí Němec Tihomir Despetovic.

Druhá a třetí etapa byly na náhorní plošině Slavkovského lesa v terénu s podmáčeným podkladem a těžkou běžeckou podložkou mimo cesty, s vodotečemi a prameny několika potoků, kde bylo větší množství kupek a malých údolíček a střední až nízká hustota cest. Centrem byl Rájov u Mariánských Lázní. Tratě sobotní klasiky postavil Jaroslav Macura. V ženách obsadily první dvě místa závodnice Barbora Šiková a Karolína Kamenická (rozdíl mezi nimi byl 5 sekund), třetí skončila Vendula Ryšavá (PGP). V mužích jasně vyhrál Matěj Kamenický (LPU), necelých pět minut za ním byl Martin Křivda (CHC), třetí byl Tihomir Despetovic (Mnichov).

Nedělní krátkou trať pak připravil Jan Michalec. V ženách byla nejlepší Karolína Kamenická (ZTC) před Marií Kamarytovou (VPM) a Magdou Hanákovou (KRL), v mužích opět vyhrál Matěj Kamenický (LPU) před Martinem Křivdou (CHC) a Tomášem Kamarytem (VPM).

V součtu tří etapa byla mezi ženami nejlepší Vendula Ryšavá (PGP), jen dvě sekundy za ní byla Magda Hanáková (KRL), třetí skončila Eva Lepšíková (SJC), v mužích pak Tomáš Křivda (CHC) před Alešem Ritterem (ONO) a Němcem Tihomirem Despetovicem.

Oblastní závody

V Ještědské oblasti byly na sobotu připraveny dva sprinty. Dopolední závod se počítal do soutěží oblasti, odpoledne byl veřejný závod. Oba závody uspořádal Slavia Liberec orienteering s centrem na Univerzitním náměstí TUL. Oba sprinty proběhly v městské zástavbě, v parcích a v areálu VŠ kolejí. Dopoledne se běželo na mapě TULka (autor Jiří Daněk), tratě pro téměř 500 závodníků postavil Jiří Martan. Na trati žen byla nejrychlejší dorostenka Michaela Novotná (TUR), která o 22 sekund porazila Ivetu Šístkovou (LPU), třetí skončila Gabriela Hiršová (ZBM). V mužích vyhrál Jan Schulhof (TUR) s náskokem 22 sekund před Kryštofem Hájkem (TUR) a 35 sekund před Matějem Burdou (BOR). Na odpoledne byla připravena mapa Koleje Harcov (autor Matěj Burda), přihlášeny jsou necelé čtyři stovky závodníků, pro které postavil tratě Petr Kruliš. V ženách to bylo velmi těsné, tři nejlepší se vešly do 10 sekund, vyhrála Adélka Bogarová (PGP) před Ivetou Šístkovou (LPU) a Michaelou Novotnou (TUR). V mužích s přehledem vyhrál Kryštof Hájek (TUR) před Jonášem Gottsteinem (JIL) a Otou Škvorem (KAM).

Také na Vysočině byly v sobotu dva závody, oba připravili pořadatelé ze Sportovního klubu OK Jihlava. Startovalo vždy více než 300 závodníků, kteří našli centrum v jihlavském amfiteátru. Dopoledne byl sprint, odpoledne krátká trať, pro oba závody byla použita „sprintová“ mapa, kterou připravil Matěj Píro. Běželo se v historickém centru města, v městské zástavbě a v lesoparku, pro každý závod byl využit jiný prostor, překryv prostorů byl minimální. Sprint postavil Jaroslav Vítek, v ženách byla první Tereza Čechová (KAM) před Jitkou Novotnou (SJH) a Alenou Voborníkovou (CTB), na trati mužů jasně dominoval Jakub Hledík (CHT) před Pavlem Novákem (CTB)a Tomášem Odehnalem (PBM). Krátkou trať připravil Petr Kaňák. V ženách bylo na stupních vítězů stejné trio jako dopoledne, ale v opačném pořadí - vyhrála Alena Voborníková před Jitkou Novotnou a Terezou Čechovou.

Další sobotní dvojzávod uspořádal pro Valašskou a Hanáckou oblast Sportovní klub orientačního běhu Zlín s centrem v obci Spytihněv. Mapu Spytihněv pro oba závody připravil Roman Zbranek, tratě vedly v rovinatém terénu s minimálním převýšením, v ulicích a uličkách historické části obce, včetně parku, sportovního areálu a okolí Baťova kanálu. Dopolední sprint postavila pro více jak 400 závodníků Iva Kavánková a měl centrum v přístavišti Baťova kanálu. V ženách byla nejrychlejší Slovenka Zuzana Kováčová (Pezinok) s více jak půlminutovým náskokem před Eliškou Hájkovou (KAM), třetí byla Natalia Hikllová (ZBM). Závod mužů se stal jasnou záležitostí Jakuba Glonka (KAM), který za sebou nechal na 2. a 3. místě Slováka Paľo Bukovace a Ondřeje Vystavěla (JPV). Odpolední sprintové štafety (běželo skoro 60 štafet) měly centrum na místním fotbalovém hřišti, autorkou tratí byla Jitka Jeřábková. Vyhrála štafeta LCE (Pavla Dékány, Šimon Sláma, Štěpán Mudrák a Sára Bednaříková) před KAM a PLU.

V neděli proběhlo Mistrovství Ještědské oblasti na krátké trati s centrem v areálu koupaliště Dubice u České Lípy. Závod uspořádal OK Jiskra Nový Bor, na startu bylo přes 700 závodníků, kteří běželi na mapě Mnich (autor Aleš Hejna). Stavitelé tratí Dan Pavlovec a Vít Mareš měli k dispozici členitý terén, s množstvím pískovcových kamenů a skal, kde byla i hustá síť komunikací. V ženách si pro vítězství doběhla Anna Štičková (SSU) před Michaelou Novotnou (TUR) a Barborou Smlokovou (TAP), v mužích byl nejrychlejší Martin Luštický (TUR) před svým oddílovým kolegou Pavlem Hradcem a Vojtěchem Illnerem (DKP).

Krátkou trať Moravskoslezského oblastního žebříčku připravili v Hošťálkovicích pořadatelé z OOB TJ Baník Ostrava a free.lepus.cz. Téměř tři stovky závodníků čekala mapa Bobrovnický les (mapoval Bob Háj) ve středně kopcovitém terénu s převážně dobrou průchodností, v prostoru se nacházely terénní tvary coby pozůstatek sesuvů půdy. Stavitelem tratí byl Jiří Vlach. V ženách vyhrála Jana Matoušková (MOV) před Pavlínou Rychlou (KRN) a Terezou Polákovou (SOP). V mužích byl první s velkým náskokem Pavel Rychlý (KRN), druhý byl Roman Horyna (LCE) a třetí Tomáš Vavřík (MOV).

Výsledky závodů najdete v IS ORIS.


« zpět