Začíná podzimní sezóna v oblastech

1.9.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Začíná podzimní sezóna v oblastech

První víkend v září začíná podzimní série oblastních závodů.

Sobota

Odpoledne pořádá Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec závod na krátké trati Ligy Vysočiny a Jihočeského žebříčku v Bílé u Sedla. Tři stovky závodníků čeká mapa Zboje. Tratě postavil Arnošt Komárek v pestrém vysočinském terénu, který je středně svažitý se středně hustu sítí komunikací; polovina prostoru je dobře průběžný vzrostlý smíšený les, zbylá část prostoru jsou hustníky, většinou jehličnaté; v prostoru jsou oblasti s množstvím kupek, středně velké balvany a jeden menší bývalý lom. Ještě předtím na dopoledne připravil stejný pořadatel ze stejného centra Mistrovství oblasti Vysočina štafet. Poběží se na mapě Novoveský potok (mapoval a kreslil Arnošt Komárek), tratě postavil Jan Beneš v terénu, který je v první části zcela placatý, v druhé části pak ve středně prudkém svahu a v závěru je hřeben s pozvolným sklonem; sít’ komunikací je značně nepravidelná, ve významné části prostoru je les se ztíženou průhledností i průchodností; občas jsou jámy, v části je spletitá síť’ melioračních rýh. Přihlášeno je 70 štafet.

V západních Čechách připravil OOB Kašperské Hory – TJ Kašperské Hory krátkou trať. Centrem jsou Dolní Dvorce. Pro 250 závodníků postavil tratě Tomáš Mayer na mapě Kašperk–2 v horském lese s kamenitými pasážemi a podrostem.

V Ještědské oblasti jsou dva závody s centrem v polském Swieradów – Zdrój. Závody připravují společně UKSOrientpark.pl Iwiny a Jizerský klub OB Frýdlant. Dopoledne se běží krátká trať na mapě Mapa Orient Park Świeradów – pod wyciągiem (autoři mapy Wojciech Dwojak a Jacek Morawski) v terénu na úbočí hory Stóg Izerski, kde je velké převýšení v lese s různou průběžností; tratě postavil Wojciech Dwojak. Odpoledne je sprint na mapě Mapa Orient Park Świeradów Zdrój (mapovali Malgorzata Pachnik a Wojciech Pachnik), poběží se na tratích od Wojciecha Pachnika v městské zástavbě a v městské zeleni. Přihlášeno je pět stovek závodníků.

Východočeský pohár má na programu klasickou trať s centrem na přírodním koupališti Včelné v Rychnově nad Kněžnou. Přes 700 závodníků čeká mapa Zapovězený les (autor Jan Potštejnský, revize Daniel Locker), poběží se ve zvlněném podhorském lese se středně hustou sítí komunikací, kde jsou místy prudké svahy, nepříjemný podrost a četné paseky, les je jinak většinou dobře průběžný. Tratě postavil Daniel Locker.

SK Severka Šumperk pořádá v okolí Dalimilovy rozhledny u Starého Města pod Sněžníkem dva závody. Oba se poběží v horském terénu, kde je většinou jehličnatý les, v hustníkových partiích je snížená průběžnost i viditelnost; náročnost terénu zvyšuje podklad horského lesa – borůvky, podmáčený terén; je tam lokální výskyt značného množství kamenných kupek a dalších antropomorfních útvarů, místy je výskyt skalek a kamenných polí. Tratě obou závodů postavil Vojtěch Král. Dopoledne je krátká trať Hanáckého žebříčku a žebříčku Moravskoslezského kraje na mapě Dalimilova rozhledna, přihlášeno je necelých pět set závodníků. Odpoledne je veřejný závod štafet na mapě Andělské údolí, poběží přes 60 štafet.

Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti připravili pořadatelé z Oddílu OB TJ Jiskra Otrokovice a GIGANT Orienteering. Centrem je Nová Dědina. Stavitel tratí Martin Kunc měl k dispozici mapu Hučaj (autor Petr Matula). Necelé dvě stovky závodníků poběží ve smíšený listnatém lese s majestátnými staletými buky připomínající místy prales, kde se za poslední desítky let téměř netěžilo, lokálně padlé stromy jsou ponechány přírodnímu zániku, minimum podrostu (až na netýkavky). Terén je mírně svažitý, lokálně jsou hluboké erozní rýhy, v JZ části louka se zarostlými remízky a izolovanými stromy, s trávou, téměř bez trní.

V Jihomoravské oblasti pořádá SK Brno - Žabovřesky v Březině klasickou trať. Poběží se ve smíšeném lese s měnící se průběžností, v severní části je prostor velmi členitý, na jih padají údolí. Tratě pro 350 závodníků na mapě Pod Hádkem (kartograf Petr Matula) postavil Alexandr Jordanov.

Neděle

Ještědská oblast má další závod - dvojice pořadatelů UKSOrientpark.pl Iwiny a Jizerský klub OB Frýdlant připravuje v Nové Město pod Smrkem závod na klasické trati. Poběží se na mapě U Kyselky - jihovýchod (autoři Josef Rančák a Libor Bednařík), tratě pro více jak 500 závodníků postavil Vladimír Ledecký v Jizerskohorském terénu s mnoha kameny, kde je různá průběžnost a střední síť cest.

OOB Kašperské Hory – TJ Kašperské Hory pořádá klasickou trať počítanou do Západočeského a Jihočeského žebříčku. Centrem jsou Dolní Dvorce. Tratě pro téměř 300 závodníků postavili Jakub Hulec a Pavla Hulcová na mapě Kašperk–2 v horském lese s kamenitými pasážemi a podrostem.

Informace o všech závodech najdete v IS ORIS.


« zpět