Začíná Mistrovství Evropy ve Švýcarsku

11.5.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Začíná Mistrovství Evropy ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku je připraveno Mistrovství Evropy v orientačním běhu (současně i první série letošního Světového poháru).

Je to premiérový čistě sprintový šampionát. Nejlepší světoví závodníci se sejdou na oficiálních mezinárodních závodech po více jak roce a půl. Důvodem byla světová pandemie Covid-19. A koronavirus ovlivní i dění ve Švýcarsku. Účastníci mistrovství budou v "bublině", do které budou vpuštěni pouze závodníci, trenéři, nezbytní pořadatelé, TV štáb a několik novinářů a VIP. Závody se odehrají bez diváků v arénách. Centrem šampionátu je Neuchâtel. Šéfem pořádání je bývalý dlouholetý švýcarský reprezentant Matthias Niggli, technickou ředitelkou je pak mnohonásobná mistryně světa Simone Niggli, na pořádání se podílí celá řada bývalých výborných švýcarských závodníků, což určitě přinese vysokou sportovní hodnotu jednotlivých závodů.

Program začne ve čtvrtek odpoledne sprintovými štafetami v Maladière, kde závodníky čeká městský terén s menšími i většími budovami a parkovými plochami. Z každého státu běží vždy jedna štafeta ve složení žena - muž - muž - žena. V pátek je kvalifikace knock-out sprintu v St-Blaise (městský terén s menšími i většími budovami a parkovými plochami, ve starém městě St-Blaise jsou úzké uličky a průchody). Poběží se tři rozběhy (předpokládaný čas vítěze 13-14 minut), z každého postupuje do sobotního finále vždy 12 nejrychlejších. Finále se bude konat v Neuchâtelu, tratě stejně jako v kvalifikaci staví mistři světa Fabian Hertner a Andreas Kyburz, tratě opět povedou městskou zástavbou, nejzajímavější část bude v uličkách starého města, terén je většinou rovinatý s kopci na severu prostoru. Program ukončí nedělní závod ve sprintu opět v Neuchâtelu (jedna ze stavitelek tratí je pětinásobná mistryně světa Judith Wyder), popis terénu je stejný jako při finále knock-out sprintu. Poběží se ve třech blocích - nejdříve ti, kteří nejsou mezi 40 nejlepšími ve WRE (startovní interval 1 minuta), pak nastoupí 40 nejlepších žen (interval 1,5 minuty) a v závěru bude bojovat o medaile čtyřicítka nejlepších mužů (interval také 1,5 minuty).

Na startu se sejdou závodníci z 28 zemí, na soupiskách je 108 žen a 127 mužů. Favorité? Těch je mnoho... Zkušeným ostříleným borcům během roku dorostli mezi mladšími závodníky velcí soupeři, bude to zajímavé. K hlavním favoritům patří tradičně Seveřané a domácí Švýcaři, ale světová špička se stále rozrůstá, a tak se můžeme dočkat medailí i pro OB netradičních zemí. O umístění mezi nejlepšími bude usilovat i česká reprezentace (šest žen a sedm mužů). Naše sprintová štafeta by měla běžet ve složení Tereza Janošíková, Jana Knapová, Miloš Nykodým a Vojtěch Král, do knock-out sprintu a sprintu nastoupí Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Jana Knapová, Denisa Kosová a Anna Štičková a Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Marek Minář, Miloš Nykodým a Vojtěch Sýkora.

Průběh mistrovství můžete sledovat na TV streamech na webu IOF (je to placeno). Web šampionátu je zde.


« zpět