Začal Světový pohár v OB

26.5.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závodem ve sprintu ve Švédsku začal letošní Světový pohár v orientačním běhu. Pro vítězství si doběhli Kasper Fosser (NOR) a Tove Alexandersson (SWE).

Závod se běžel ve čtvrti Sjöbo, která se nachází na severu města a která je tvořena zčásti rodinnými domy, zčásti bytovkami. Terén byl rovinatý, na 65 % trati byl asfalt a zbytek travnatý povrch. Mezi baráky byla řada plotů, která vytvářela varianty postupů mezi kontrolami.

Na startu bylo přes 100 mužů a 100 žen z 24 zemí. A ukazuje se, že závodníci jsou čím dál lépe připraveni atleticky, do popředí se dostávají i závodníci z orienťácky méně vyspělých zemí.

V první desítce mužů skončili závodníci ze sedmi různých zemí. Výsledky byly velmi vyrovnané. Po skvělém výkonu si pro vítězství doběhl Nor Kasper Fosser, který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před Timem Robertsonem 6 sekund, třetí Belgičan Yannick Michiels byl ješět o pět sekund pomalejší (4. Gustav Bergman, SWE, +12;, 5. Matthias Kyburz, SUI, +24; 6. Max Peter Bejmer, SWE, +25). Z české šestice jediný bodoval Tomáš Křivda na 23. místě. Začal výborně, na prvním mezičase na 6. kontrole byl v čele, na 12. kontrole byl třetí,  pak udělal chybu na 13. kontrole, jeho konečná ztráta na vítězného Nora byla 64 sekund. Na 46. místě skončil Jakub Glonek (+1:29), o pět sekund pomalejší byl Martin Roudný, což znamenalo 52. příčku (54. Vojtěch Sýkora +1:37, 70. Jonáš Hubáček +1:58, 73. Jakub Chaloupský +2:03).

73 Jakub Chaloupský CZE 17:43 +02:03

V závodě žen nenechala nikoho na pochybách o své letošní výkonnosti obhájkyně loňského vítězství ve Světovém poháru Švédka Tove Alexandersson. Od začátku vedla a svůj náskok postupně navyšovala až na konečných 29 sekund. Na druhém místě skončila další Švédka Lina Strand, o třetí místo se stejným časem podělily Simona Aebersold (SUI) a Hanna Lundberg (SWE), které na vítězku ztratily 53 sekund. Dominanci Švédek potvrdila pátým místem Emma Bjessmo (+1:00), šestá skončila Švýcarka Elena Roos (+1:04). Z českých závodnic si nejlépe vedla Tereza Janošíková, která velmi dobře začala, pohybovala se na přelomu první a druhé desítky, v závěru se ale propadla na konečné 21. místo s odstupem 1:47 min. na vítězku. Body za 30. místo získala vyrovnaně běžící Jana Stehliková (+2:04). Adéla Finstrlová obsadila 48. příčku (+2:33), Denisa Kosová na 64. místě ztratila 2:59 mi. (72. Jana Peterová, 79. Markéta Mulíčková).

1 Tove Alexandersson    SWE 15:50 +00:00
2 Lina Strand SWE 16:19 +00:29
3 Simona Aebersold SUI 16:43 +00:53
Hanna Lundberg SWE 16:43 +00:53
5 Emma Bjessmo SWE 16:50 +01:00
6 Elena Roos SUI 16:54 +01:04
7 Karolin Ohlsson SWE 17:02 +01:12
8 Ingrid Lundanes NOR 17:05 +01:15