Víkendové oblastní závody

16.4.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

O víkendu pokračovaly v řadě oblastí oblastní závody.

Sobota

Krátkou trať žebříčku Pražské a Středočeské oblasti uspořádali pořadatelé z OK Sparta Praha s centrem v objektu bývalých kasáren v obci Chyňava. Přes osm stovek závodníků čekaly tratě od Ondřeje Vrabce ve smíšeném lese, kde byl místy podrost a náletové stromky. Terén byl většinou rovinatý s proměnlivou průběžností a několika skalnatými vrchy. Mapu Pelechovka 2023 mapoval Milan Borovička (revizi provedli Milan Borovička a Jiří Kavka). V ženách byl závod hodně vyrovnaný, vyhrála Marie Pospíšilová (DKP) o 12 sekund před Kamilou Gregorovou (SJH), třetí Barbora Vyhnálková (PGP) zaostala za vítězkou 22 sekund. Na trati mužů dominovali závodníci PGP - vyhrál Jan Šedivý s nískokem čtyř minut na druhého Jakuba Veselého a skoro devět minut na Tomáše Janovského.

Závod Jihočeského žebříčku na klasické trati měl centrum na louce u rybníka Pikhart jihozápadně od obce Údraž. Pořadatel Orientační sporty Písek přivítal na startu necelých 200 závodníků ve smíšeném lese podhorského charakteru s hustou sítí cest, který byl porostově rozmanitý od průběžného bukového lesa a travnaté doubravy, přes jehličnaté lesy a pestrou spleť potoků a melioračních stružek, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky; místy byly nově popadané stromy. Tratě na mapě Matka (autoři Jiří Vištejn, Otto Hartvich, Martin Málek, Petr Bečvář) postavil Radim Sobotka. V ženách s velkým náskokem vyhrála Pavla Hulcová (KSH), druhá byla Eva Veselá (VCB) a třetí Jana Račanová (OPI). V mužích si pro jasné vítězství doběhl Martin Málek (CST), na druhém a třetím místě skončili Lukáš Šmahel (OPT) a Adam Vaněk (OPI).

Východočeský pohár pokračoval dvěma závody. Na obou závodech startovalo necelých 700 závodníků. Dopoledne uspořádal KOB Ústí nad Orlicí lesní sprint (byl hodně dlouhý). Centrem byl biatlonový areál Šedivský lom v Letohradě. Tratě postavil Petr Mareček na mapě Střelnice Letohrad, kterou sám mapoval. V západní části prostoru se nacházel biatlonový areál Šedivský lom se svými asfaltovými okruhy a běžeckými pilinovými cestami. V severovýchodní části byl smíšený mírně zvlněný les, někde s podrostem, kterým na jihu procházelo výrazně zaříznuté údolí Šedivského potoka. V lese se místy nacházely zbytky po povrchové těžbě kamene. V ženách byla nejlepší Zuzana Nováková (NPA), která o dvě minuty porazila druhou Martu Fenclovou (LPU) a třetí Kristýnu Kolínovou (DKP). Na trati mužů byl nejrychlejší Polák Mateusz Kula (CHC), dva sekund za ním byl Tomáš Novotný (PHK), třetí byl další Polák Mikołaj (CHC), který na vítěze ztratil 102 sekund. Odpoledne se závodníci přesunuli 25 km jižně do Přívratu, kde uspořádali pořadateké z TJ Loko Česká Třebová krátkou trať. Připravena byla mapa Peklák (autor Jan Potštejnský), tratě postavili Luděk Pilgr a Anna Kovářová v kopcovitém terénu s hustou sítí komunikací včetně cyklostezek, který byl převážně dobře průběžný s rozmanitou vegetací, místy byl podrost a na zemi ležící pořezané stromky ztěžující běh. V ženách vyhrála Pavla Udržalová (LPU), druhá Zuzana Nováková (NPA) za ní zaostala 1:42 min., třetí Kristýna Kolínová (DKP) byla ještě o půl minuty pomalejší. V mužích so pro vítěztsví doběhl Polák Mateusz Kula (CHC), 24 sekund za ním skončil Tomáš Novotný (PHK), třetí Jonáš Fencl (LPU) měl ztrátu na víteze 52 sekund.

Také na Vysočině byly připraveny dva závody. Dopoledne uspořádal Sportovní klub Chotěboř krátkou trať. Tři stovky závodníků běžely na mapě Holé Koukalky (mapovali Jan Picek a Tomáš Leštínský), která byla v krásném krásném, typickém vysočinském terénu, který byl porostově rozmanitý, s občasnými skalními útvary, místy byl hůře průběžný. Tratě postavili manželé Pickovi. Centrum bylo v Chotěboři na Zimním stadiónu. Na trati žen suverénně vyhrála Kateřina Blažková (SJH) před Annou Vackovou (SJI) a Zuzanou Procházkovou (KPY), v mužích to bylo daleko vyrovnanější - Tomáš Prášil (TTR) porazil Jan Lauermana (SJI) o 47 sekund a Jana KrejsU (CHT) a 56 sekund. Odpoledne se běžel Mistrovství oblasti Vysočina ve sprintu. Pořadatelé z oddílu orientačního běhu TJ Jiskra Havlíčkův Brod zvolili za centrum městské koupaliště v Havlíčkově Brodě. Mapu Hastrman 2023 připravil Jan Picek, který postavil i tratě. necelé tři stovky závodníků běžely na tratích v městské zástavbě, v parku a v lesoparku s hustou sítí komunikací. V ženách opět vyhrála Kateřina Blažková (SJH), druhá Adéla Jelínková (LPU) za ní zaostala 12 sekund a třetí Lucie Hledíková (CHT) 20 sekund. V mužích vyhrál veterán Jaroslav Vítek (SJI), který o půl minuty porazil druhého Jakuba Hledíka (CHT), třetí Šimon Mareček byl ještě o 14 sekund pomalejší.

Klasickou trať žebříčku Moravskoslezského kraje pořádaly OOB TJ Baník Ostrava a free.lepus.cz. Tři stovky závodníků se sešli v areálu fotbalového hřiště Sokola Hošťálkovice. Běželo se na mapě Dlouhý Bobr 2023 (mapoval Bohumil Háj) ve středně kopcovitém terénu s převážně dobrou průchodností. V prostoru se nacházely terénní tvary coby pozůstatek sesuvů půdy, byla tam střední hustota komunikací. Tratě postavil Jiří Vlach. V ženách vyhrála Kristina Čablová (BFM) s náskokem dvou minut před Barborou Muchovou (KVS), třetí bylů Pavlína Rychlá (KRN). V mužích byla nejlepší Juraj Bencúr (AOP), přesně o minutu byl horší Polák Bartłomiej Mazan, třetí Marek Bialožyt (PGP) měl ztrátu tří minut.

Společný žebříček Jihomoravské a Hanácké oblasti přivítal na startu téměř 600 závodníků. Vysokoškolský sportovní klub MENDELU v Brně připravil závod na klasické trati s centrem v Brně-Bystrci. Stavitelé tratí Karel Fučík a Zdeněk Mazal měli k dispozici mapu Kočičí žleb, kterou mapovali Evžen Cigoš a Zdeněk Lenhart, ve smíšeném lese, kde byl kopcovitý terén bohatý na terénní i porostové detaily; průchodnost kolísala od výborné až po ztíženou, místy byl sezónní podrost. V ženách vyhrála Zdenka Kozáková (TBM) s půlminutovým náskokem před Hanou Hlavovou (TBM), třetí skončila Eva Pekárková (TZL). V mužích vyhrál s velkým náskokem Osvald Kozák (TBM), druhý Michal Smola (TZL) a třetí Lukáš Hovorka (LPU) na něj měli ztrátu přes osm minut.

Neděle

Liga Vysočiny měl o víkendu třetí závod, ten uspořádal SK Chrast. Centrem krátké trati byl sportovni areál v Bítovanech. Startovalo necelých 250 závodníků, kteří běželi na mapě Studená Voda 2023, kterou mapoval Martin Krejsa, ten postavil i tratě v mírně zvlněném terénu s hustou sítí cest a střídavou průběžností, místy byly kamenné detaily či pozůstatky těžby. V ženách byla první Pavla Důrková (SHK), která o 20 sekund porazila Jitku Novotnou (SHK), třetí Pavla Smutná (VAM) měla ztrátu přes sedm minut. V mužích byl nejlepší Jonáš Fencl (LPU), který o minutu porazil Jan Klusáčka (ZBM) a o dvě minuty Jana Kadlece (SJI).

Výsledky závodů závodech najdete v IS ORIS.