Velikonoce ve Slovinsku

11.4.2021 Pavel Košárek Převzato z Sekce OB

Velikonoce ve Slovinsku

Během Velikonoc se podařilo juniorské reprezentaci OB zorganizovat týdenní soustředění ve Slovinsku.

Všichni účastníci prošli PCR testy a po příjezdu do Slovinska na nás čekala "bublina" v hotelu v městečku Divača. Zatímco na předchozích soustředěních ve Slovinsku jsme byli vždy ubytováni v Postojné, tak Divaču jsme ocenili hlavně díky mnohem kratšímu dojezdu do všech tréninkových prostor.

První dva dny tréninku jsme využili k nácviku techniky v těchto terénech a k tzv. zapracování, aby pak třetí a čtvrtý den soustředění mohly proběhnout tréninkové závody na krátké a klasické trati, vyhlášené jako Přebor JRD. Cílem těchto testovacích měření bylo navodit členům týmu aspoň trochu závodní atmosféru včetně vyhlášení vítězů. Vyhlašovali se první tři v obou kategoriích v součtu krátké a klasické trati. U kluků byl pro tento účel závod ukončen na 17. kontrole z důvodu zranění Seba Šafky při postupu na 18. kontrolu a následné záchranné akci dalších závodníků. Rentgen vyvrtnutého kotníku naštěstí neprokázal vážnější zranění, a tak věříme, že bude Sebo brzy fit.

Poslední tři dny už byla na programu každý den pouze jedna mapová fáze doplněná volnými běhy po okolních zajímavostech. Rozhodně bylo o co stát, nedaleko Divači se totiž nachází proslulé Škocjanské jeskyně. Na úplný závěr nás čekal ještě výjezd do Postojné kvůli testování nutnému pro návrat do ČR.

Počasí si s námi pohrálo asi jako v Čechách, a tak zatímco jsme přijeli do letních teplot, tak k závěru soustředění jsme si postupně prošli jarem a na poslední trénink udeřila pravá zima.

Tréninky:

1) otvírák Lipica
jedna trať 4,5 km s možností zkrácení
cíl: ve volném tempu zjistit, co a jak, všímat si výrazných tvarů vhodných pro navigaci
tracking

2) mapové okruhy Kazlje
6x 0,9 km
cíl: hlídat si odběhy a směr na krátkých postupech, postupně zkoušet navyšovat tempo
mezičasy
okruhy

3) azimuty Presnica
D 4,3 km, H 5,5 km
cíl: zjistit, že azimut funguje a vyplatí se ho používat především v terénech, které nemají skoro žádné záchytné body a nebo naopak v těch, kde jich je hodně (generalizace). Vhodný otevřený terén pro nácvik této techniky.
tracking

4) sudá-lichá Zabavlje
D 3,5 km, H 5 km
cíl: odlišný prostor (není krasový), dle mapy připomínající prostor pro klasiku a štafety na JMS v Turecku. Bylo nutné si naplánovat dopředu celý postup a místo, odkud se kontrola dohledávala. Stále být v kontaktu s mapou.
tracking
Omluva za špatně roznesenou 3. kontrolu.

5) sprinty v Koperu
tři tratě 1,2; 1,5 a 1,8 km
cíl: oprášit sprintové návyky, zaměřit se na volby postupů – promyslet si je, zaměřit se na plynulost a dle popisu dočíst „umístění“ kontroly.
tracking okruh1
tracking okruh2
tracking okruh3
Vzhledem k dodržení epidemických opatření nebyl trénink v terénu roznesen.

6) řetízek Podgrad
jedna trať 4,6 km s možností zkrácení
cíl: precizní mapa. Hodně kontrol – vyvarovat se chyb. Hlídat směry – odběhy od kontrol. V porovnání se závodním middlem zjištění, jak výrazný rozdíl je v náročnosti krátkých a dlouhých postupů v mapově obtížném terénu.
mezičasy
tracking

7) stavěč-sběrač Lipica
D 3,1 km, H 5,2 km
cíl: zkusit si v krasovém terénu umístit kontrolu na správný objekt.
tracking

Přebor JRD:

krátká trať Podgrad
D 3,7 km, H 4,6 km
mezičasy
tracking

klasická trať Kazlje
D 6,9 km, H 9,7 km
mezičasy
tracking

celkové výsledkyTýdenní soustředění určitě vlilo zase trochu elánu do žil našim mladým závodníkům. Po období individuální přípravy dostali příležitost trénovat v obtížných terénech, které kladou vysoké nároky jak na orientaci, tak na pohyb v terénu. Velmi důležitým aspektem soustředění bylo udržení týmového ducha.


« zpět