V Říčanech nejrychlejší Čechová a Král

22.4.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Český pohár v orientačním běhu pokračoval sprintem v Říčanech. V elitních kategoriích si pro vítěuství doběhli Vojtěch Král a Tereza Čechová.

OZávod ve sprintu se běžel odpoledne po závodě štafet v Kamenici. Sprint připravili pořadatelé z OB Říčany (byla to jejich premiéra v pořádání velkých závodů v orientačním běhu) do Říčan, do prostoru jižně od trati Praha – Benešov, do okolí Komenského náměstí, do sportovních areálů a parků podél Říčanského potoka, na Masarykově náměstí, do okolí zříceniny hradu. Centrum bylo v parku Václava Havla, doběh nebyl přímo v centru, byl dost daleko od něho.

Závodníky čekaly hodně rychlé tratě v parcích, sportovních areálech, na náměstí a v přilehlých ulicích. Převážná většina délky tratí byla vedena po plně zpevněných povrchách (asfalt, dlažba, beton). Mapu připravil Radim Ondráček, který postavil i tratě. Na startu (běželo přes 1000 závodníků) chyběli někteří naši reprezentanti, jednak kvůli pobytu v zahraničí, další i díky zdravotní indispozici.

V mužích vedl do osmé kontroly Maďar Zoltán Bujdosó, v technickém závěru ztratil a propadl se až na 4. místo. Do vedení šel Vojtěch Král (SSU), který svůj náskok stále nepatrně navyšoval a v cíli byl první o 11 sekund před Jakubem Glonkem (KAM), o dalších 17 sekund pomalejší byl třetí Daniel Vandas (PHK). Za čtvrtým Maďarem Bujdosó skončil pátý Tomáš Kubelka (LPU) a šestý byl Kryštof Hájek (TUR).

15. Horvát Petr              TBM9437 E KOS TJ Tesla Brno        14:59   + 1:54

V ženách to bylo hodně vyrovnané, první čtyři závodnice měly mezi sebou rozdíl 12 sekund. V první polovině se ve vedení střídaly Nikola Zlámalová (SJC) a Maďarka Viktória Mag, jičínská závodnice pak udělala pár chyb a skončila šestá, Maďarka nezvolila dobře závěrečný dlouhý postup, ztratila 20 sekund a propadla se na třetí příčku. Pro vítězství se doběhla vyrovnaně a v závěru velmi rychle běžící Tereza Čechová (KAM), jen dvě sekundy za ní skončila Vendula Horčičková (LCE), která o vítězství přišla chybičkou na 13. kontrole. Třetí Maďarka Mag měla ztrátu na vítězku 8 sekund, čtvrtá Denisa Kosová (PHK) byla ještě o 4 sekundy pomalejší. Páté místo obsadila Jana Peterová (LPU).

14. Landovská Petra          KAM9354 R OK Kamenice              15:02   + 1:10

V juniorech ve velmi vyrovaném závodě (prvních sedm se vešlo do 20 sekund) vyhrál Jakub Peterka (LLI) o pět sekund před Martinem Gajdou (KAM), dalších pět sekund zpět byl třetí Jiří Donda (ZTC). V juniorkách vyhrála jasně Anna Karlová (JIL), druhá Barbora Smolková (TAP) na ni měla ztrátu 26 sekund, třetí Markéta Mulíčková (TBM) byla ještě o 16 sekund pomalejší.

Pro dorost to byl jeden z nominačních závodů na letošní ME dorostu (vzhledem k tomu, že sprint se běžel až odpoledne, tak někteří "takticky" štafety buď vynechali nebo v nich nepodali optimální výkon, a tak měli ve sprintu zřejmou výhodu). A jak dopadly výsledky? V H18 se prvních šest závodníků vešlo do osmi sekund, vyhrál Tomáš Kučera (ZBM) o 2 sekundy před Ondřejem Broschem (RBK) a o 3 sekundy před Tomášem Urbánkem (ZBM). Ve starších dorostenkách vyhrála favorizovaná Michaela Novotná (TUR), ale jen těsně, jen o dvě sekundy pomalejší byla druhá Lucie Dittrichová (SKM), třetí Kateřina Štěpová (PGP) ztratila na vítězku 26 sekund. V H16 to byl po celou trať souboj mezi Tomášem Metelkou (PHK) a Vladimírem Srbem (LPU), v cíli byl nakonec o sekundu dříve hradecký závodník, třetí Ondřej Štěpánek (TBM) měl ztrátu na vítěze 23 sekund. V D16 vyhrála jasně letos dominantní Hana Vítková (SJI), druhá Tereza Paulíčková (UOL) na ni ztratila 29 sekund a třetí Anna Kynčlová (JIL) 47 sekund.

Podrobnosti o závodě najdete na webu závodu.