Titul ze sprintových štafet pro OK Lokomotiva Pardubice

23.5.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Titul ze sprintových štafet pro OK Lokomotiva Pardubice

Nedělní Mistrovství ČR sprintových štafet se uskutečnilo v Litovli. Pro titul si po dramatickém souboji doběhl tým OK Lokomotiva Pardubice.

Běžely se čtyřčlenné štafety v pořadí žena - muž - muž - žena. Závod uspořádal SK SKI-OB Šternberk. Malé, ale útulné centrum bylo v areál místního Tatranu. Tratě vedly v historické městské zástavbě, v přilehlých parcích a sídlištích. Mapu Litovel (1:4000) připravil Jan Fátor. Tratě postavil Petr Skyva. Tratě byly velmi rychlé (běželo se v úplné rovině), orientačně dost jednoduché, rozhodovala především rychlost běhu, ale i rychlost realizace postupů. A tratě byly zbytečně krátké. Moc nepřálo počasí, úvodní závod dorostu se běžel ještě za celkem slušného počasí, skoro celý závod dospělých ale skrápěl docela silný déšť.

O medailích v závodě dospělých rozhodovaly sekundy. Po prvním úseku vedla štafeta SSU před ZBM a KAM, rozdíly nebyly ale velké (odstup mezi první a osmou štafetou byl 25 sekund), z favoritů nikdo výrazně neztratil. Na druhém úseku se v čele vytvořilo trio LCE (Hubáček), ZBM (Minář) a LPU (Roudný), další štafety (CHC, SSU a ZBM B) ztrácely přes půl minuty. Na třetím úseku běželo vedoucí trio LPU (Kubelka), Sýkora (LCE) a Nykodým (ZBM) skoro celou trať spolu, po výborném výkonu Krále se na ně ale skoro dotáhla štafeta SSU (na předávce byly rozdíly minimální), další štafety už měly ztrátu hodně přes minutu. Na posledním úseku se vedoucí Knapové (LPU) stále přibližovala Jánošíková (SSU), vytvořila se i dvojice bojující o třetí místo Indráková (ZBM) a Horčičková (LCE). V souboji o první místo udržela Knapová malý náskok před Janošíkovou a štafeta OK Lokomotiva Pardubice v sestavě Jana Peterová, Martin Roudný, Tomáš Kubelka a Jana Knapová se radovala ze zisku mistrovského titulu. Druhý tým SK Severka Šumperk běžel v sestavě Anna Štičková, Martin Poklop, Vojtěch Král a Tereza Janošíková. Jako třetí se v cíli objevila Indráková, ale ta v závěrečné části vynechala kontrolu a štafeta ZBM tak byla disk. Bronzovou medaili tak vybojovali loňští vítězové ze Slovanu Luhačovice v sestavě Michaela Dittrichová, Jonáš Hubáček, Vojtěch Sýkora a Vendula Horčičková. Se ztrátou více jak minuty a půl pak doběhly další štafety, na 4. místě PHK, na pátém KAM a na šestém béčko ZBM.

 1. OK Lokomotiva Pardubice    44.33
 2. SK Severka Šumperk         44.39
 3. OOB TJ Slovan Luhačovice   45.00
 4. OK 99 Hradec Králové       46.35
 5. OK Kamenice                46.38
 6. SK Žabovřesky Brno         46.51
 7. K.O.B. Choceň              47.21
 8. OK Slavia Hradec Králové   47.36
 9. SK Praga                   47.38
10. OK Lokomotiva Pardubice    47.53
11. SK Žabovřesky Brno         48.04
12. KOS TJ Tesla Brno          48.16
13. OOB TJ Turnov              48.37
14. SKOB Zlín                  49.24
15. KOS TJ Tesla Brno          49.55

Závod dorostu byl velmi dramatický, pořadí na čele se stále měnilo. Po prvním úseku vedl tým DKP před TAP a AOP. Na druhém úseku šla do čela jasně štafeta PHK, za ní následovaly týmy DKP a AOP. Po třetím úseku o dost byla první štafeta AOP, za ní předávaly štafety ZBM, DKP, PGP a JJN. O medailích se rozhodovalo na posledním úseku. Na veřejné kontrole se nejdříve objevily finišmanky ZBM a DKP, těsně následovány štafetami LPU, PGP a AOP. V cíli nakonec byla první štafeta ZBM před DKP, LPU, PGP a AOP. Ale po vyčtení čipů bylo vše jinak, dvě z těchto štafet byly disk. Zlato získala štafeta ZBM (Eliška Tomanová, Adam Urbánek, Josef Štěrbák a Markéta Mulíčková), o 20 sekund zpět skončil na druhém místě tým LPU (Kateřina Koberová, Kryštof Jelínek, Filip Haas a Michaela Srbová), další osm sekund zpět byla bronzová štafeta PGP (Kateřina Štěpová, Štěpán Kožina, Martin Kabát a Lucie Krejčová.
 1. SK Žabovřesky Brno         44.42
 2. OK Lokomotiva Pardubice    45.03
 3. SK Praga                   45.11
 4. USK Praha                  45.51
 5. KOS TJ Tesla Brno          45.53
 6. KOB Tretra Praha           45.57

Web organizačně velmi pěkně připraveného mistrovství najdete tady.


« zpět