Tereza Janošíková desátá na klasice ME

4.8.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Prvním závodem, v kterém se na Mistrovství Evropy v Estonsku bojovalo o medaile, byl závod na klasické trati. Tereza Janošíková skončila v ženách na 10. příčce.

Stavitel závodníky nešetřil, tratě byly dost dlouhé, vedly spoustou zeleného, zeleno žlutého a modrého, cest v terénu moc nebylo, za to hnědých kudrlinek tam bylo hodně.

V ženách vybojovala titul Finka Venla Harju, která podala velmi vyrovnaný výkon a na trati dlouhé 12,9 km (kde byl předpokládaný čas vítězky 73 minut) se jako jediná dostala pod 90 minut. Favorizovaná Švédka Tove Alexandersson měla před ME zdravotní problémy, na trati se pomalu rozbíhala, v polovině trati byla až osmá se ztrátou čtyř minut, pak však nasadila k velké stíhačce a vybojovala stříbro, když za vítěznou Finkou zaostala jen 17 sekund. Celý závod běžela velmi dobře i další Finka Marika Teini, na třetím místě měla ztrátu jen 52 sekund. "Velké stupně vítězů" pak doplnily tři Švédky Sara Hagström, Lina Strand a Johana Johanna Oberg. Tereza Janošíková začala pomalu na prvním radiu ztrácena přes 4 minuty a byla až ve 4. desítce, pak se však zlepšovala a v cíli byla desátá se ztrátou necelých sedmi minut na vítězku. Ve třetí desítce skončily Adéla Finstrlová (21.) a Vendula Horčičková (24.), solidní premiéru si na světové scéně odbyla Eliška Sieglová, která na 38. místě získala své první body do Světového poháru.

38 Eliška Sieglová Czech Republic 112:26 +22:34

V závodě mužů (17,3 km) je ve výsledcích jediný náš muž, Jonáš Hubáček skončil v sedmé desítce se ztrátou 35 minut (Vojta Král do závodu nenastoupil, šetřil se na krátkou trať, Tomáš Křivda hned v úvodu ztrácel, a tak se rozhodl závod nedokončit, Miloš Nykodým závod také nedokončil). Závod patřil Skandinávcům, kteří obsadili prvních 13 míst. Titul vybojoval po velmi dobrém výkonu Švéd Martin Regborn, se ztrátou 31 sekund skončil druhý Nor Eskil Kinneberg (jen tito dva se dostali pod 100 minut), překvapením bylo třetí místo Fina Eliase Kuukka, na dalších místech skončili Kasper Harlem Fosser (NOR), Emil Svensk (SWE) a Olli Ojanaho (FIN).

1 Martin Regborn          Sweden             99:18 +00:00
2 Eskil Kinneberg Norway 99:49 +00:31
3 Elias Kuukka Finland 100:24 +01:06
4 Kasper Harlem Fosser Norway 100:56 +01:38
5 Emil Svensk Sweden 102:37 +03:19
6 Olli Ojanaho Finland 104:39 +05:21
7 Henrik Johannesson Sweden 104:46 +05:28
8 Eetu Savolainen Finland 105:11 +05:53