Suverénní Křivda obhájil noční titul

16.4.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Prvním letošním mistrovským závodem byl český noční šampionát. V mužích suverénně obhájil titul Tomáš Křivda, v ženách získala zlato Barbora Chaloupská.

Šampionát uspořádal SKOB Slaný SKOB Slaný v Petrohradu s centrem na zahradě místní Psychiatrické léčebny. Běželo se v lesním prostoru jižně od Petrohradu, kde byl v severní části členitý terén s velkým množstvím terénních a situačních detailů - žulové kameny, srázy, skalky a balvany, skupiny kamenů a skupiny balvanů, na úbočních častá balvanová pole a místy vysoké skalní srázy a skály, průběžnost tam byla převážně dobrá avšak ztížená kameny, někde i popadanými klacky a stromy; místy byl i výskyt bukových náletů a ostružin; v jižní polovině prostoru byl terén zvlněný, velice dobře průběžný s terénními a porostovými detaily téměř bez kamenů. Celý prostor měl středně hustou síť komunikací v listnatém (hlavně dubovém) nebo smíšeném lese. V prostoru již byla mapa s názvem Petrohrad z roku 1990, která sloužila jako tréninkový prostor na MS 1991. Novou mapu na oba závody připravil Roman Horký, tratě postavil Jan Hanák.

O noční byl velký zájem, na startu bylo téměř 600 závodníků, proto byla v některých hodně početných kategoriích použita na trati rozdělovací metoda, která tak umožnila zkrácení startovního intervalu.

Na muže čekala trať o délce 11.02 km s převýšením 415 m a 27 kontrolami, kterou doslova prolétl Tomáš Křivda (CHC) a naprosto suverénně a s velkým náskokem vyhrál. Na druhém místě skončil stejně jako v loňském roce Miloš Nykodým (ZBM), jeho ztráta byla přes osm a půl minuty. Ještě o dvě minuty pomalejší byl další z favoritů Daniel Vandas (PHK), na dalších třech místech skončili Adam Jonáš a Jáchym Coufal (oba ZBM) a Petr Horvát (TBM).

15. Rusý Tomáš               KAM9301 R OK Kamenice              77:04   + 16:22

V ženách vedla téměř po celou trať Barbora Chaloupská (PHK) a v cíli se radovala z mistrovského titulu s náskokem 1:17 min. před v závěru stahující Barborou Matějkovou (TUR), třetí se ztrátou tři a půl minuty skončila Nikola Zlámalová (SJC), která těsně porazila čtvrtou Janu Peterovou (LPU), pátá byla Šárka Sokolářová (TUR) a šestá Lucie Semíková (KAM).

15. Hájková Eliška           KAM9851 R OK Kamenice              78:18   + 16:32

V juniorech jasně vyhrál největší favorit Jakub Chaloupský (PHK), s tříminutovou ztrátou skončil druhý Martin Gajda (KAM), téměř pět minut za vítězem zaostal bronzový Jiří Donda (ZTC). Také v juniorkách vyhrála s velkým náskokem hlavní favoritka, Anna Karlová (JIL) byla první s náskokem tří minut před druhou Emou Bulířovou (TAP) a osmi minut před třetí Klárou Barnatovou (ZBM).

V H18 si pro titul doběhl Jan Strýček (PBM), přesně dvě minuty zpět byl druhý Ondřej Brosch (RBK), 21 sekund za ním byl třetí Daniel Bolehovský (VSP). V D18 vybojovala zlato Lea Martanová (TUR), která o 47 sekund porazila stříbrnou Kateřinu Douškovou (TBM), bronzová Kristýna Matyášová (CHA) doběhla se ztrátou necelých tří minut. V H16 byl první Erik Heczko (VLI), minutu za ním byl druhý Jan Vaníček (SJC), třetí Jiří Račanský (TBM) měl ztrátu tři minuty. V D16 deklasovala své soupeřky Hana Vítková (SJI), čtyři a půl minuty zpět zůstala druhá Kristýna Finstrlová (ZBM), další dvě minuty za ní skončila třetí Vendula Novotná (PHK).

Současně s Mistrovstvím ČR se běžela i Veteraniáda ČR. V jednotlivých kategoriích vybojovali vítězství:
D35: Kateřina Kašková (CHA)
D40: Jana Bartalošová (PGP)
D45: Marie Podrábská (VLI)
D50: Lenka Kamenická (OSN)
D55: Anna Górnicka-Antonowicz (STE)
D60: Svatava Voltrová (ROZ)
H35: Štěpán Dlabaja (JJN)
H40: Radek Laciga (PGP)