Štafety SP ve Švýcarsku - muži i ženy čtvrtí

1.10.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Štafetami byl ve Švýcarsku zahájen závěrečný seriál letošního Světového poháru. Vítězství v obou kategoriích vybojovaly domácí štafety, české týmy obsadily čtvrtá místa.

Závod proběhl v nadmořské výšce mezi 1500 – 2000 metry nad mořem a důkladně prověřil fyzické, technické a duševní schopnosti nejlepších světových orientačních běžců. Průběh závodu byl dramatický, dělaly se chyby, pořadí se dost měnilo.

Muži

Z prvního úseku mužů jako první přiběhlo áčko SUI (D. Hubmann), málo ztrácela druhá FRA (Tranchand), následovalo béčko SWE (Imark) a béčko NOR (Breivik), další velký balík měl ztrátu přes minut. V něm si výborně vedlo české béčko, které rozbíhal Martin Roudný, předával na osmém místě (+ 1:30). Českému áčko se už tolik nedařilo, Jonáš Hubáček byl osmnáctý se ztrátou necelých tří minut.

Na druhém úseku vytáhl Fosser norské áčko do vedení, necelou půlminutu za ním předávala štafeta ITA (Scalet), béčko a céčko SUI ztrácely minutu, áčko SWE a áčko SUI minutu a půl. Velmi dobře zaběhl Miloš Nykodým, který české áčko posunul na 8. místo se ztrátou 2:43 min. (tedy stejná ztráta jako po prvním úseku). Naopak v béčku se nedařilo Vojovi Královi, chyboval hned na druhé kontrole, pak přidal další chyby a byl z toho sestup na 18. příčku se sedmiminutovým odstupem.

Na posledním úseku se děly věci. Seběhla se vedoucí skupina SUI A, NOR A, SWE A a SUI C, jim se hodně přiblížil skvěle běžící Tomáš Křivda (CZE A). V závěru se odpojil Hadorn (SUI A) a s půlminutovým náskokem si doběhl pro první místo (sestava švýcarské štafety byla Daniel Hubmann, Florian Howald a Joey Hadorn. Pro duhé místo si doběhlo Norsko A (Magne Daehli, Kasper Harlem Fosser, Eskil Kinneberg), dalších 20 sekund zpět bylo Švédsko A (Viktor Svensk, Emil Svensk, Anton Johansson). Za čtvrtou štafetou SUI C doběhl na pátém místě (a na čtvrtém v redukovaném pořadí) Tomáš Křivda (+ 1:42). Čtvrté místo je letošní nejlepší štafetový výsledek českých mužů. Na dalších místěch doběhly týmy ITA, NOR B a FRA. Pěkný výkon podal v béčku i Daniel Vandas, který měl na vítězné Švýcary ztrátu necelých devět minut, což znamenalo 16. místo.

Ženy

Závod žen tak vyrovnaný nebyl. Z prvního úseku doběhla v rozmezí jedné minuty osmičlenná skupina vedená švédským áčkem (Risby), následovaly týmy NOR A (Lye) a SUI A (Roos), GBR, SWE B, SUI B, FIN a NOR B. Obě naše štafety přiběhly spolu se ztrátou necelých čtyř minut na 16. (Vendula Horčičková, CZE A) a 18. místě (Jana Pekařová, CZE B).

Na druhém úseku se na čele vytvořila tříčlenná skupina, jako první na předávku přiběhla Hagström (SWE A) o 15 sekund před Hauswirth (SUI A), dalších 11 sekund zpět byla třetí Olaussen (NOR A). Další štafety měly ztrátu přes tři minuty. České áčko (Denisa Kosová předávalo na 9. místě se ztrátou šest minut, béčko (Jana Peterová) bylo 16.

Na posledním úseku měla nejvíce sil Švýcarka Simona Aebersold a v cíli měla náskok přes minutu. Štafeta SUI běžela ve složení Elena Roos, Sabine Hauswirth a Simona Aebersold, druhé SWE A pak Lisa Risby, Sara Hagström a Sanna Fast. Na třetím místě skončilo se ztrátou tří minut NOR A (Tone Bergerud Lye, Marie Olaussen a Andrine Benjaminsen). S velkým odstupem doběhly béčka SWE a SUI. O šesté místo (a čtvrté v redukovaném pořadí) svedly na doběhu soubor štafety CZE A a FIN, finišmanka české štafety Tereza Janošíková byla o čtyři sekundy rychlejší. Béčko finišovala debutantka v reprezentaci Šárka Sokolářová a do cíle doběhla na 16. místě se ztrátou 22 minut (štafeta ale nebyla klasifikována, protože Peterová při průběhu do pytlíku orazila cíl).

1 Switzerland           1:45:59   0:00
 2 Sweden     1:47:04 +1:05
 3 Norway     1:48:59 +3:00
 4 Czechia      1:57:06 +11:07
 5 Finland  1:57:10 +11:11
 6 Poland  1:59:55 +13:56
 7 Austria  2:00:41 +14:42
8 France  2:06:12 +20:13