Sprintové tituly pro Janu Knapovou a Tomáše Křivdu

22.5.2021 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

První letošní české mistrovské o-medaile jsou rozdány. Ve Šternberku proběhlo Mistrovství ČR ve sprintu. Tituly získali Jana Knapová a Tomáš Křivda.

Závod velmi pěkně připravil SK SKI-OB Šternberk. Centrem závodu byla hala Ecce Homo. Závodníky čekaly tratě v historickém centru města Šternberk, v přilehlých parcích a ve vilové čtvrti. Mapu Šternberk (1:4000) připravil Petr Skyva. Ten byl i stavitelem hezkých tratí, které byly dost běžecké, ale po rychlém běhu čekaly závodníky orientačně náročné pasáže, kde se daly ztratit drahocenné sekundy. Před závodem přestalo pršet, počasí bylo na běhání skoro ideální.

V ženách se čekal souboj o medaile tří našich reprezentantek Terezy Janošíkové (SSU), Jany Knapové (LPU) a Denisy Kosové (PHK). Špatnou volbou na 4. kontrolu z tohoto souboje vypadla Kosová (a navíc ji v půlce trati přestal fungovat Air čip a musela razit dotykově), která nakonec obsadila 8. místo. V úvodu to byl vyrovnaný souboj Knapové a Janošíkové, který v půlce tratě rozhodly chyby Janošíkové na 11. a 12. kontrolu, Knapová si vybudovala náskok až 22 sekund, ani skvělý závěr Janošíkové na smazání tohoto náskoku nestačil, v cíli byl mezi nimi rozdíl 9 sekund - 1. Knapová, 2. Janošíková. S odstupem 25 sekund za vítězkou si pro bronz doběhla Adéla Indráková (ZBM), o čtvrté místo se stejným časem (+43 sekund) podělila dvojice Tereza Čechová (KAM) a Karolína Teplá (SHK), šestá se ztrátou 50 sekund skončila Johanka Šimková (ZBM).

D21 1.80 km, 60 m, 18 kontrol
--------------------------------------------------------------------------------
 15. Plochová Dominika        DKP8651 R Oddíl OB Kotlářka        14:05   + 1:35

V mužích si pro jasné vítězství doběhl Tomáš Křivda (CHC), který předvedl výborný běžecký výkon, mapově téměř bez chyby, vedl na mezičasech po celou trať a v cíli byl velmi spokojen po zisku prvního zlata v kategorii dospělých. Druhý skončil Vojtěch Král (SSU), který na trati uděla1 malou chybu na 14. kontrolu a v cíli měl ztrátu 22 sekund. Třetí skončil obhájce mistrovského titulu Jakub Glonek (KAM), který na vítěze ztratil 26 sekund, čtvrté místo obsadil Miloš Nykodým (ZBM, +29), pátý doběhl Tomáš Kubelka (LPU, +34) a šestý Otakar Hirš (ZBM, +45). Na trati mužů přestala v závěru fungovat krabička na předposlední kontrole, závodníci museli razit do mapy, v cíli se chvíli diskutovalo, zda to nějak výrazně neovlivnilo pořadí, ale nakonec byly vyhlášeny výsledky tak, jak byly změřeny časy v cíli.

13. Kamenický Jeroným        TUR9549 R OOB TJ Turnov            13:53   + 1:11
 15. Minář Marek              ZBM9444 E SK Žabovřesky Brno       13:58   + 1:16

V D16 vybojovala mistrovský titul Lea Martanová (TUR), která za sebou nechala o 17 sekund stříbrnou Michaelu Metelkovou (PHK), bronz se ztrátou 24 sekund vybojovala další turnovská závodnice Michaela Novotná. V D18 vyhrála Ema Černá (ROU), když za sebou nechala o 13 sekund favorizovanou Markétu Mulíčkovou (ABM), na třetím místě skončila Ema Bulířová (TAP) se ztrátou 29 sekund. V juniorkách dominovala Michaela Dittrichová (LCE), která vyhrála o 20 sekund před slovenskou závodnicí Tamarou Miklušovou (ZBM), třetí skončila Barbora Matějková (TUR). Závod v H16 byl velmi vyrovnaný, mezi medailisty byly jednosekundové rozdíly, zlato si odnesl Jakub Račanský (TBM), stříbro Vilém Bednařík a bronz Jan Strýček (oba PBM). V H18 s velkou převahou vyhrál Vít (Čech (AOP), s odstupem 28 sekund skončil druhý Adam Urbánek (ZBM), ještě o 4 sekundy pomalejší byl na třetím místě Filip Haas (LPU). V H20 pokořil všechny české juniory slovenský závodník v dresu LCE Medard Féder, o stříbro se podělili stejným časem Filip Adámek (TBM) a Jiří Kostka (AOP), kteří na vítěze ztratili 16 sekund.