Sprintová mistrovství ČR 2021

19.5.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sprintová mistrovství ČR 2021

Na víkend jsou připraveny dva české sprintové šampionáty.

Na pořádání obou dostal Český svaz orientačních sportů výjimku od Ministerstva zdravotnictví (plnění není jednoduché - PCR testy, omezený počet účastníků, mimo závod respirátory, rozestupy mezi účastníky, selfrreporting formulář, atd.). Oba závody připravuje SK SKI-OB Šternberk.

V sobotu proběhne Mistrovství ČR ve sprintu. Poběží se ve Šternberku, centrem závodu je hala Ecce Homo. Závodníky čekají tratě v historickém centru města Šternberk, v přilehlých parcích a ve vilové čtvrti (předchozí mapa: Šternberk 2015). Běžecký podklad: povrch asfalt/beton, kamenitá dlažba a trávník. Mapu Šternberk (1:4000) připravil Petr Skyva. Ten je i stavitelem tratí, který odpovídá na pár otázek:
Jak bys charakterizoval? "Kopce, historie, auta (Ecce Homo)."
Ve Šternberku se konaly závody poměrně nedávno, k dispozici je mapa prostoru v poměrně dobré kvalitě. Má zde závodníky ještě vůbec co překvapit? "Novodobý trend sprintů jsou umělé ploty, díky nimž se stavitelé snaží závodníky překvapit i v hodně známých terénech. Doufám, že si závodníci závod užijí a třeba dojde i k nějakému tomu překvapení."
Co bude muset při závodě prokázat ten, kdo bude chtít vyhrát šternberské M ČR? "Nejrychlejší, bezchybný a plynulý výkon."

Na startu budou všichni naši nejlepší. V ženách obhajuje titul Tereza Janošíková (SSU) a po předvedených výkonech na právě proběhlém ME je jasnou favoritkou i letošního šampionátu. Loni stříbrná Karolína Kamenická nestartuje, bronzová Jana Knapová (LPU)na startu je a patří k vážným aspirantkám na některou z medailí. Další velkou favoritkou závodu je Denisa Kosová (PHK), která loni v Hradci Králové z důvodu znalosti terénu šampionát vynechala. Dalšími spolufavoritkami jsou ty závodnice, které nás reprezentovaly na ME - Vendula Horčičková (LCE), Tereza Čechová (KAM) a Anna Štičková (SSU), dále pak Lenka Mechlová (SHK) či Adéla Indráková (ZBM), která nyní vede průběžné pořadí Českého poháru. V mužích obhajuje loňský titul z Hradce Králové Jakub Glonek (KAM), který je určitě favoritem i letos. Tím největším adeptem na titul je ale Vojtěch Král (SSU), který potvrdil výbornou formu minulý týden na Mistrovství Evropy. Mezi další adepty na čelní umístění patří loni stříbrný Tomáš Křivda (CHC) a bronzový Vojtěch Sýkora (LCE), dále pak další naši reprezentanti z ME Jonáš Hubáček (LCE), Miloš Nykodým (ZBM) a Marek Minář (ZBM), zapomenout nelze třeba ani na Daniela Vandase (PHK), Jan Petrželu (PHK), Tomáše Kubelku (LPU) či mladíky Martina Roudného (LPU) a Otakara Hirše (ZBM).

V kategoriích dorostu a juniorů došlo letos pouze k jednomu měření sil ve sprintu v Jihlavě, připomeňme si alespoň vždy trio nejlepších v každé kategorii - D16: Lea Martanová (TUR), Lucie Dittrichová (SKM), Karolína Švecová (ZVO); D18: Markéta Mulíčková (ABM), Barbora Smolková (TAP), Eliška Poborská (DKP); D20: Jana Pekařová (TUR), Michaela Dittrichová (LCE), Tereza Kosová (PHK); H16: Jakub Račanský (TBM), Adam Zřídkaveselý (PBM), Filip Nemšovský (VSP); H18: Jakub Chaloupský (PHK), Vít Čech (AOP), Michal Blaha (VSP) a H20: Medard Féder (LCE), Kryštof Hájek (TUR), Filip Adámek (TBM).

V neděli je na pořadu Mistrovství ČR sprintových štafet, o tituly v této disciplíně se soutěží teprve po osmé. Běží se čtyřčlenné štafety v pořadí žena - muž - muž - žena. Závod je připraven v Litovli, centrum je v areál místního Tatranu. Tratě povedou v historické městské zástavbě, v přilehlých parcích a sídlištích. Běžecký podklad: asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba, trávník. Mapu Litovel (1:4000) připravil Jan Fátor. Tratě stejně jako sobotní sprint staví Petr Skyva, který odpověděl na pár otázek:
Která slova vystihují terén na sprintové štafety? "Placka a voda."
Liší se v něčem tento terén od toho sobotního? "Nedělní terén je naprosto odlišný od sobotního. Největší a v podstatě jediné kopce jsou mosty přes vodu."
Ředitel závodu Jan Skoupý označil Litovel jako „dosud neobjevený sprintový klenot“. Ztotožňuješ se s tím? "Ne nadarmo se Litovli říká Hanácké Benátky. Část města je opravdu dosti atypická oproti okolním městům. Například celé centrum se dá v rámci prohlídky podeplout na lodi."
Nechal ses při stavbě tratí inspirovat některými jinými tratěmi z předchozích MČR/ME/MS? "Sprintové tratě rád studuji, ale nemyslím si, že by mě nějaký konkrétní závod nějak inspiroval."

V dospělých obhajuje loňský titul z Pardubic štafeta LCE, která ve složení Hubáček, Sýkora, Horčičková a zřejmě Ditrichová patří opět k velkým favoritům na některou z medailí. Loni na druhém místě doběhla štafeta PHK ve složení Novotná, Vandas, Petržela a Kosová, zřejmě i letos poběží ve stejné sestavě a bude patřit k aspirantů na medaili. Třetí skončila loni štafeta SSU a ta je letos největším favoritem na titul, trio reprezentantů Štičková, Janošíková a Král doplní ještě jeden muž. Minimálně velmi silné dvě štafety postaví ZBM, nebudou v nich chybět reprezentanti Nykodým, Minář, Indráková, Hirš či Hlaváč, velmi silnou štafetu má určitě i TBM, v čele sprintových štafet se vždy pohybuje i tým LPU, nelze zapomenout třeba PGP či loni diskvalifikovanou štafetu KAM s reprezentanty Glonkem a Čechovu.

V dorostu loni vyhrála štafeta TUR před KAM a DKP, vzhledem k věkovému posunu se ambice jednotlivých týmů těžko posuzují. Podle výsledků sprintu v Jihlavě by hlavními favority měly být štafety TUR, VSP, DKP, TBM, AOP, ale i někteří další.

Web obou mistrovství najdete zde.


« zpět