Sprint ve Dvoře Králové nad Labem

24.9.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závodem ve sprintu ve Dvoře Králové nad Labem skončil letošní Český pohár. Sprintová vítězství si odnesli Tomáš Křivda a Hanna Wiśniewska.

Sprint se běžel v sobotu dopoledne, centrum bylo na Tyršově koupališti ve Dvoře Králové nad Labem, pořadatelem byl OOS TJ Spartak Vrchlabí. Byl to letošní poslední závod Českého poháru (a závod WRE) a žebříčku A (a poté se běžel i závod Východočeského poháru). Na startu bylo téměř 1500 závodníků, pro které byla připravena mapa od Tomáše Leštinského s názvem Dvůr Králové nad Labem (1:4000). A právě o mapě se v cíli hodně diskutovalo - problém byl spojen s použitím starého klíče (především trojková zelená neodpovídala definici této značky v mapovém klíči), drobných problémů s mapou bylo i více; a také tisk nebyl nejlepší. Tratě od Daniela Hrdinky (ČP a ŽA) a Matyáše Štregla (Vč. pohár) byly v první části v historickém centru města (nepravidelná síť ulic s městským opevněním v podobě hradeb, jižněji pak byly bloky řadových a rodinných domů s přilehlými parkovišti, bylo tam mírné převýšení), po přeběhu Labe se běželo mezi rodinnými domy a v sídlišti s panelovými domy, garážemi a dětskými hřišti. Tratě byly o trochu delší, byly jednodušší, kvalitu bohužel ovlivnil střet s akcí hasičů na atletickém stadionu a s kolotoči na náměstí.

V mužské elitě si pro vítězství doběhl Tomáš Křivda (CHC), který měl velmi rychlý úvod závodu, vybudoval si náskok, který v závěru rychle běžící Vojtěch Král (SSU) dokázal korigovat jen nepatrně, Křivda měl v cíli náskok 13 sekund. Dalších 19 sekund zpět byl třetí Miloš Nykodým (ZBM), čtvrtý skončil Jakub Glonek (KAM), o páté místo se stejným časem podělili dva závodníci LCE Vojtěch Sýkora a Jonáš Hubáček.

7. Roudný Martin            LPU0002   OK Lokomotiva Pardubice  14:53   + 1:04
  8. Minář Marek              ZBM9444   SK Brno Žabovřesky       15:14   + 1:25
 15. Metelka Ondřej           PHK0101   OK 99 Hradec Králové     15:37   + 1:48

V dámské elitě se ve vedení střídaly polská reprezentantka Hanna Wiśniewska (CHC) a Denisa Kosová (PHK), v závěru byla rychlejší Polka a vyhrála s náskokem 9 sekund před Kosovou. Na třetím místě skončila vyrovnaně běžící Jana Peterová (LPU), 4. Johanka Šimková (ZBM), 5. Adéla Finstrlová (ZBM), 6. Eliška Sieglová (PGP).

15. Nechanická Klára         TBM0055   KOS TJ Tesla Brno        15:30   + 1:18

V juniorech při neúčasti Jakuba Chaloupského (běžel elitu a vůbec ne špatně) byl nejrychlejší slovenský závodník Martin Roháč (LCE), který o osm sekund porazil druhého Kryštofa Hájka (TUR), třetí Vít Čech (AOP) byl ještě o sekundu pomalejší. V juniorkách to byl velmi těsný souboj mezi Markétou Mulíčkovou (TBM) a Janou Pekařovou (TUR), v cíli byl mezi nimi rozdíl dvou sekund, třetí Anna Karlová (JIL) měla ztrátu na vítězku 29 sekund. V H18 vyhrál favorit Daniel Bolehovský (VSP), osm sekund za ním zaostal Filip Haas (LPU), 18 sekund ztráty měl třetí Jan Strýček (PBM). V D18 byla první Ema Černá (ROU), která o 14 sekund porazila Michaelu Novotnou (TUR) a o dalších 14 sekund zpět zůstala na třetím místě Michaela Srbová (LPU). V H16 si pro první místo suverénně doběhl slovenský závodník Filip Jančík (ZBM), který porazil druhého Ondřeje Brosche (RBK) o více jak půl minuty, třetí Tomáš Kučera (ZBM) měl ztrátu téměř minutu. V D16 vyhrála Natálie Gallo (AOP) o osm sekund před Sheilou Havrdovou (SJC), 18 sekund za vítězkou zaostala třetí Kateřina Štěpová (PGP).