Sobotní závody v oblastech

14.5.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

I druhý květnový víkend byly v některých oblastech v sobotu připraveny oblastní závody.

7. závod Východočeského poháru uspořádal v sobotu Orienteering Adventure. Pěkným centrem byl pivovar Tambor ve Dvůře Králové nad Labem (na start a z cíle se jezdilo autobusem). Běžela se klasika na mapě Kočičí potok, autorem byl Tomáš Leštínský, který postavil i tratě. 827 závodníků čekaly tratě v nakloněné rovině, která byla místy osvěžená erozními rýhami a údolím Hartského potoka, sporadicky se tam vyskytovaly kameny a pár skalek. Les byl krásně průběžný až letecký, jen ojediněle se našlo pár hustníků a pasek s oplocenkami, byla tam i hustá síť komunikací. V ženách suverénně vyhrála Martina Zvěřinová (LPU), druhá byla Lucie Vítková (PHK) a třetí Lucie Benešová (SJC). V mužích vyhrál Tomáš Novotný (PHK) o minutu před Petrem Zvěřinou (LPU) a o 4 minuty před Alešem Balcarem (PHK).

Na Vysočině byly dva závody, které uspořádal SK Chrast. Na obou závodech startovalo necelých 300 závodníků. Dopoledne se běžel v Luži sprint, který na mapě Luže (autor Martin Krejsa) postavil Jakub Hledík ve svažitém terénu obce, kde byla převážně obytná zástavba s významnou částí travnatých pasáží. V ženách vyhrála Klára Bořilová (TBM) těsně před Barborou Chudíkovou (SJI), třetí s větší ztrátou skončila Zuzana Kohlová (KPY). V mužích byl nejlepší Vojtěch Vacek (SJI), 16 sekund za ním byl Jan Hübner (CTB), o dalších 9 sekun pomalejší byl další závodník CTB Pavel Novák. Na odpoledne bylo připraveno mistrovství oblasti na krátké trati s centrem ve Štěpánově (sportovní areál). Mapu Anenské údolí připravil opět Martin Krejsa, tratě postavil Jan Krejsa v terénu, kde byly dvě rovinaté pasáže oddělené údolím Anenského potoka. V západní části byly výrazné hustníkové pasáže a množství drobných terénních detailů (prohlubně, jámy, kupky), východní část umožňovala výrazně rychlejší běh. V ženách opět vyhrála Klára Bořilová (TBM), tentokráte s velkým náskokem před Petrou Slámovou (SJI) a Janou Kopáčkovou (ZBM). V mužích si pro vítězství doběhl Marek Prášil (SJI) s dvouminotovým náskokem před Tomášem Bořilem (ZBM), třetí skončil Jan Lauerman (SJI).

Společný žebříček Valašské a Hanácké oblasti uspořádal KOB Směr Kroměříž s centrem ve sportovním areálu Věžky. Klasickou trať pro téměř 500 závodníků připravil Michal Rytíř ve svažitém terénu se smíšeným lesem a množstvím lesních cest, který byl členěný výraznými údolími a erozními rýhami. Část mapového prostoru byla s podrostem a se sníženou průchodností. Běželo se na mapě Havlák 2022, hlavním kartografem byl Vítězslav Pěček. V ženách si pro první místo doběhla Eva Pekárková (TZL), druhá skončila Marta Lučanová (LPU) a třetí Hana Mašláňová (TZL). V mužích byl první Vladimír Lučan (LPU), který o 13 sekund porazil Michal Smola (TZL), na třetím místě skončil Tomáš Kovalčík (AOP).

Jihomoravská liga pokračovala klasickou tratí, kterou uspořádal BETA URSUS Rosice. Přes 300 závodníků našlo centrum na Indiánském hřišti v Neslovicích. Převážně listnatý les, který byl členitý s terénními detaily, místy byl sezónní podrost - to byl popis terénu, v kterém tratě postavil Ivo Denemarek na mapě Kronberk (autor Daniel Lebar). Na trati žen byla první Zdenka Kozáková (TBM) před Janou Šímovou (PHK) a Hanou Hlavovou (KON). V mužích s velkým náskokem vyhrál Osvald Kozák (TBM) před Jiřím Zelinkou (MBM) a Alexandrem Jordanovem (ZBM).

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.