Sobota v oblastech

26.9.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sobota v oblastech

V sobotu pokračovaly v řadě oblastí žebříčky.

V Ještědské oblasti proběhla krátká trať 29. ročníku SAXBO 2021 (Česko-saské dny orientačního běhu). Závodu na krátké trati pořádané OK Chrastava se zúčastnilo přes 600 závodníků. Centrum bylo v Chrastavě (u obalovny), běželo se na mapě Ovčí hora v kopcovitém terénu, kde byly v některých partiích prudké svahy a hluboké zářezy potoků, v několika místech bylo množství zkušebních vrtů a šachet (pozůstatky důlní činnosti ze 14. – 16. století); po loňské kůrovcové kalamitě byla část lesa po těžbě (místy pokácené stromy a nové paseky), místy byly náletové i vysazené hustníky s různou průchodností. Tratě postavil Ivan Vydra. V ženách vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) s náskokem čtyř minut před druhou Lucií Janatovou (DKP) a šesti minut před třetí Janou Bartalošovou (PGP). V mužích byl nejrychlejší Němec Wieland Kundisch, který o dvě minuty porazil Pavla Hradce (TUR), třetí skončil další německý závodník Leif Bader.

Východočeský pohár pokračoval sprintem, který proběhl po závodě Českého poháru v Hradci Králové - Pouchově. Terénem byl městský mix (sídliště, bloky rodinných domů, park, školní a sportovní areály), vše bylo téměř bez převýšení. Běželo se na mapě Pouchov - Věkoše, kterou připravil Jan Netuka, tratě postavil Vojtěch Netuka.

Necelé tři stovky závodníků uvítali na startu krátké trati Hanáckého žebříčku pořadatelé z Magnus Orienteering. Centrum závodu bylo v Pobučí (5 km J od Zábřehu), připravena byla mapa Slavoňovský les (mapovali Vojtěch Král a Zdeněk Rajnošek). Stavitelé tratí Martin Štoudek, Tomáš Navrátil postavili kontroly v kopcovitém terénu, kde byl smíšený les, který byl porostově velmi pestrý, byla tam střední hustota komunikací, v části prostoru proběhla těžba dřeva po kůrovcové kalamitě. V ženách byla jasně nejlepší Lenka Janošíková (UOL), na dalších místech skončily Radka Uvizlová (STH) a Kateřina Svačinková (TVR). Na trati mužů byl první Radim Fajkus (JPV), necelé dvě minuty za ním skončil na druhém místě Petr Mrkvica (ZLH), 20 sekund za ním byl na třetím místě Tomáš Vavřík (MOV).

Ve Hvozdné (centrem byl myslivecký areál za rybníkem) uspořádal Sportovní klub orientačního běhu Zlín klasiku oblastního žebříčku Valašské oblasti. Tomáš Slováček a Michal Smola postavili tratě na mapě Štákův vršek (autoři Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů) v mírně zvlněném terénu, kde byl smíšený les, terénní i porostové detaily, střední viditelnost i hustota komunikací. Startovaly necelé dvě stovky závodníků. V ženách s přehledem vyhrála Renata Hubáčková (LCE), na dalších místech skončily Barbora Nešporová (TZL) a Veronika Mrázková (KVS). V mužích byl nejlepší Josef Hubáček (LCE) těsně před Martinem Sadílkem (VIC), třetí skončil Miroslav Pilát (DKL).

Jihomoravská liga měla na pořadu krátkou trať, kterou pořádal Vysokoškolský sportovní klub MENDELU v Brně s centrem v Lelekovicích. Tratě pro tři stovky závodníků byly postaveny ve smíšeném lese, který byl členitý, místy byl poměrně kopcovitý terén bohatý na terénní i porostové detaily; průchodnost kolísala od výborné až po ztíženou, místy byl sezónní podrost. Tratě připravili Karel Fučík a Zdeněk Mazal. Na trati žen s tříminutovým náskokem vyhrála Klára Bořilová (TBM), druhá byla Jana Kopáčková (ZBM), třetí skončila Monika Mazalová (RBK). V mužích vyhrál o 22 sekund Petr Matula (ADA) před Tomášem Bořilem (TBM), třetí byl s dvouminutovou ztrátou další závodník TBM Jiří Ehl.

Výsledky závodů jsou v IS ORIS.


« zpět