Rakouské kolo SP zakončeno stíhacím závodem

11.1.2023 Milan Venhoda Převzato z ČSOS

Třetím závodem SP v Tauplitzalm byla stíhačka. Anežka Hlaváčová udržela 8. místo. Horvát a Škoda dojeli těsně za sebou na 15. a 16. místě

Počasí se konečně uklidnilo a tak se mohl jet stíhací závod, který byl původně plánovaný o den dříve ale z důvodů regulérnosti musel být program těchto dvou dnů prohozen. Starovalo se podle výsledků pondělního sprintu, muži i ženy jeli tří kola: první dvě kola byly farstované, třetí kolo pak bylo společné.

Díky malým rozdílům ve sprintu jelo zpočátku čelo závodu mužů hodně pohromadě, ale lepší volbou na K4 se Nor Jorgen Baklid osamostatnil na čele závodu a postupně si vybudoval asi minutový náskok a takto osamocen udržel vedení až do vítězného konce. Ve skupince jedoucí za ním udělal vítěz sprintu Bjornar Kvale chybu ve druhém kole na K3 a tím se propadl až na 7. místo. Naopak se z této skupiny osamostatnil Fin Niklas Ekstrom a vybojoval stříbrnou medaili se ztrátou minuty na vítěze a náskokem minuty před skupinou tří pronásledovatelů ze které si nakonec pro bronz dojel Nor Aas. Petr Horvát bohužel neudržel umístění v první desítce a odstupem 6:43 finišoval na 15. místě, jen o délku lyže před Jakubem Škodou, který si naopak o místo polepšil. Josef Nagy, kterýstartoval mezi nimi byl bohužel diskvalifikován. Zbývající čestí závodníci skočili takto: 25. Hašek, 32. Bartoš, 36. Průša, 40. Laciga, 45. Vystavěl.

Mezi ženami Linda Lindkvist vyhrála potřetí za sebou ale zpočátku to tak jednoznačně nevypadalo. V úvodu prvního kola udělala pár drobných chybek (a také měla zřejmě pomalejší farstu) a tak byla dojeta skupinkou závodnic. Naopak na čele se rychle osamostatnila Daisy Kudre Schnyder, která startovala jako třetí a už od třetiny prvníko kola jela samostatně prakticky po celý zbytek závodu. Jen v polovině druhého kola byla předstižena rychle jedoucí Lindkvist, která tak přebrala vedoucí pozici a tu si už udržela až do cíle s konečným náskokem 39 vteřin. Skvělou stíhací jízdu předvedla Lisa Larsen (SWE), která v závěrečném okruhu předjela do té doby výborně jedoucí Švýcarku Deininger a dotáhla se až na Kudre Schnyder. Při postupu na K5 zvolila Larsen na rozdíl od Kudre severní variantu postupu a získala tím před ní asi 10 vteřin náskok, který udržela až do cíle. Stříbro tedy brala Švédka Larsen před bronzovou Estonkou Kudre Schnyder. Výborně si vedla Anežka Hlaváčová - poté co jí postupně ujela čelní skupina Švédek se celý zbytek závodu držela v čele další skupiny a v cíli uhájila parádní 8. místo ze kterého startovala. Johanka Šimková si polepšila na 22. místo, Tereza Chrástová skončila 36.

Kompletní výsledky

GPS tracking: mužiženy, pořadatelské fotografie

V průběžném pořadí Světového poháru po 3 závodech je z českých závodníků nejlépe 9. Anežka Hlaváčová a 10. Petr Horvát.

Současně s SP se v rámci SkiO Tour jely i závody juniorských kategorií, kde členové českého týmu bojovali o nominaci na MSJ. Mezi juniory si vedl suveréně Marek Štěrba, který vyhrál všechny tři závody, za ním pak v součtu skončil Vojtěch Peňáz (v jednotlivých závodech 2., 3. a 3. místo). Kategorii juniorek ovládla Michaela Srbová, která stejně jako Stěrba třikrát zvítězila. Za ní skončila ve všech závodech druhá Tereza Pecková.