Premiéra knock-out sprintu na MS

28.6.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Premiéra knock-out sprintu na MS

Na MS v orientačním běhu proběhl poprvé v historii závod v knock-out sprintu. V mužích vyhrál Matthias Kyburz (SUI), v ženách Tove Alexandersson (SWE).

Běželo ve městě Fredericia s obrovskými hradbami, nyní pokrytými trávou a lesem. Město mělo zřetelnou symetrickou silniční síť s kvadranty, často zahrnující složité dvorky za fasádami. Další část na severu zahrnuje moderní obytnou čtvrť se samostatnými rodinnými domy, veřejnými budovami a bytovými domy. Pořadatelům se podařilo otevřít spoustu průchodů do vnitrobloků a když k tomu přidali i několik překážek na ulicích ("švábů"), tak byly tratě orientačně zajímavé. 

Dopoledne proběhla kvalifikace, do následujících vyřazovacích bojů postoupilo 36 žen a 36 mužů. Pak následovalo čtvrtfinále, semifinále a finále.

Kvalifikace

Z každého rozběhu se kvalifikovalo do vyřazovací části vždy 12 nejlepších. V mužích si vítězství vybojovali Aston Key (AUS), Jakob Edsen (SEN) a Matthias Kyburz (SUI). České trio postoupilo, Vojta Král byl pátý, Jakub Glonek sedmý a Tomáš Křivda desátý, když po dobrém začátku byl na druhém mezičase mimo postup, ale rychlý závěr mu zaručil postup dále. Postoupily i všechny tři naše ženy, Tereza Janošíková obsadila 4. místo, Jana Peterová byla šestá, Jana Stehlíková postoupila s "odřenýma ušima", když na posledním 12. postupovém místě měla rezervu jedné sekundy. Rozběhy vyhrály Charlotte Ward (GBR), Tove Alexandersson SWE) a Simona Aebersold (SUI).

Čtvrfinále

Tři čeští závodníci postoupili, Tereza Janošíková svůj rozběh po skvělém finiši vyhrála, Tomáš Křivda a Vojtěch Král postoupili z třetího místa. Konečnou se stalo čtvrtfinále pro zbývající naši trojici, Jana Stehlíková a Jakub Glonek doběhli na 5. místě, Jana Peterová skončila šestá. Ve čtvrtfinálových kláních si vítězství odnesli Matthias Kyburz (SUI), Jonathan Crickmore (GBR), Jonatan Gustafsson (SWE), Loic Capbern (FRA), Ralph Street (GBR) a August Mollen (SWE), resp.  Tove Alexandersson (SWE), Tereza Janošíková, Megan Carter Davies (GBR), Andrine Benjaminsen (NOR), Elena Roos (SUI) a Lina Strand (SWE).

Semifinále

Většinou taktické závody, které se díky nepoužití rozdělovacích metod většinou rozhodovaly až ve finiši.

V prvním semifinále mužů běžel i Tomáš Křivda, který se takticky stále držel těsně za čelem, ale pád v závěru ho z boje o postup vyřadil, skončil na pátém místě, když postup si vybojovali Kristian Jones (GBR) a Matthias Kyburz (SUI). V druhém semifinále běžel Vojta Král; také on bojoval skoro stále na čele, na předposlední kontrole měl drobnou kolizi (oběhl keříček jinou stranou než měl) a propadl se na těsné páté místo, na kterém doběhl i do cíle; dvě postupová místa získali Jonatan Gustafsson (SWE) a překvapivě Loic Capbern (FRA), který měl na startu pád, stačil se dotáhnout a postoupit. Stejný pád měl na startu v třetím semifinále i Švéd August Mollen, ten pak dokázal dokonce vyhrát a společně s Timem Robertsonem (NZL) postoupit.

Na startu měla pád v prvním semifinále žen i Tereza Janošíková, ale ta na rozdíl od obou mužů do finále nepostoupila. Měla extrémně těžký rozběh, v kterém se postupně svým soupeřkám vzdálily Tove Alexandersson (SWE) a Simona Aebersold (SUI) a jasně si doběhly pro postup, když navíc trojice jejich soupeřek udělala obrovskou chybu, když mapovala z pětky na sedmičku (mezi nimi i Terka) a ztratila přes půl minuty, Janošíková nakonec doběhla čtvrtá. Z druhého semifinále si postup vybojovaly Megan Carter Davies (GBR) a překvapivě Eef van Dongen z Nizozemska. V posledním semifinále žen jsme konečně viděli orienťák. Vedoucí skupina závodnic zvolila delší variantu, navíc udělala chybu a Polka Alexandra Hornik zvolila rychlejší variantu a všechny své soupeřky předběhla a v cíli byla první, pak ale se zjistilo, že je disk, když neorazila osmou kontrolu, a do finále se tak dostaly Švédky Sara Hagstrom a Lina Strand.

Finále

Konečně trochu orienťák. Šestice závodníků se často dělila, závodníci volili různé postupy. Rozhodlo se až při postupu na poslední kontrolu, kterou zvolil nejlépe Švýcar Matthias Kyburz a v cíli byl poměrně jasně první před dvojicí Švédů August Mollen a Jonatan Gustafsson.

 1 Matthias Kyburz    Switzerland    7:19 +00:00
2 August Mollen Sweden 7:20 +00:01
3 Jonatan Gustafsson Sweden 7:24 +00:05
4 Tim Robertson New Zealand 7:28 +00:09
5 Loic Capbern France 7:30 +00:11
6 Kristian Jones Great Britain 7:31 +00:12

Závod žen měl jednoznačný průběh, hned v úvodu se dostala do vedení Tově Alexandersson (SWE), která svůj náskok stále a stále zvyšovala a v cíli měla obrovský náskok 15 sekund. Za ní se odvíjel zajímavý souboj o další medaile, nakonec stříbro získala Britka Megan Carter Davies, historickou medaili (bronz) pro Nizozemsko vybojovala Eef van Dongen.

 1 Tove Alexandersson   Sweden       8:09 +00:00
2 Megan Carter Davies Great Britain 8:24 +00:15
3 Eef van Dongen Netherlands 8:25 +00:16
4 Sara Hagstrom Sweden 8:29 +00:20
5 Simona Aebersold Switzerland 8:30 +00:21
6 Lina Strand Sweden 8:44 +00:35

Konečná umístění českých závodníků - muži: 13. Křivda a Král, 25. Glonek; ženy: 10. Janošíková, 25. Stehlíková, 31. Peterová.


« zpět