Podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci mezi Lesy ČR a ČSOS
25.3.2025 Roman Šimek

Zástupci státního podniku Lesy České republiky, s.p. a Českého svazu orientačních sportů dnes podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci. Co orienťákům přináší?
Memorandum nastavuje podmínky, za jakých je možné v lesích ve správě LČR organizovat tréninky a závody v orientačních sportech. Tento dokument však nelze považovat za průlomový ve smyslu, že nyní budou povoleny všechny závody a tréninky o které pořadatelé požádají. Na základě tohoto memoranda nevzniká pořadatelům žádný právní nárok na konání závodů, nebo tréninků v orientačních sportech v předmětných lesích.
Memorandum předpokládá, že obě strany budou v případě nesouladů jednat a hledat řešení k odstranění nesouladů při provozování orientačních sportů na území ve správě LČR. Při jednáních s LČR je nutné si uvědomit, že pořadatelé závodů nebo tréninků v orientačních sportech jsou v pozici slabšího partnera při vyjednávání o podmínkách při pořádání akcí v orientačních sportech. Pořadatelé závodů nebo tréninků musí respektovat hlavní poslání LČR, kterým je zajištění péče u svěřených lesních pozemků. Na druhou stranu LČR mohou v souladu s memorandem odmítnout pořádání závodů nebo tréninků v orientačních sportech jen z důvodů vyjmenovaných v memorandu. To by mělo zamezit případům, kdy zamítavé stanovisko LČR bývalo někdy odůvodněno bizardními důvody, například ochranou hnízdícího ptactva v jarních měsících. Takový argument přímo nesouvisející se správou lesního majetku není relevantní.
V případě, že plánované území závodu nebo tréninku je ze strany LČR i myslivecky využíváno, doporučuji pořadatelům být maximálně vstřícní vůči požadavkům LČR a dostatečně projevit vůli hledat pro obě strany kompromisní řešení. Myslivost je srdcová záležitost mnoha lesníků a při jednáních s touto problematikou je nutné pochopit obavy které zástupci LČR mají s myslivostí spojeny.
Memorandum si také klade za cíl odstranit nedůvěru lesníků vůči pořádání akcí v orientačních sportech. Pořadatelé závodů a tréninků by si měli uvědomit, že jsme jen jedna z mnoha zájmových skupin lidí, která jim „leze na pracoviště“ o které se starají a která jim tímto logicky leze na nervy. Lesníci nás a náš sport obvykle neznají. Plašíme jim zvěř a komplikujeme lov zvěře. Lesníci se bojí odpovědnosti v případě úrazu závodníků a bojí se negativních dopadů na les. Neví, jak závody probíhají a nedělají rozdíl oproti jiným sportovním akcím v lese. Nechápou, že není možné závodit každým rokem na stejném místě. Neznají naši přizpůsobivost. Zaměňují MTBO s terénní cyklistikou typu trailů, singltreků nebo pumptracků. Pamatujte, že lesník, který sám nebo prostřednictvím svých dětí orientační sporty provozuje, je nejlepším ambasadorem orientačních sportů.
Memorandum zdůrazňuje, že orientační sporty jsou zeleným, tichým, vícegeneračním sportem, který má s péčí o les mnohé společného (např. používání mapy při orientaci v terénu). Pro pořádání závodů a tréninků v orientačních sportech je nezbytné neustále měnit lokality. Za několik desítek let provozování orientačních sportů v České republice nebyl prokázán žádný jejich významný negativní vliv na lesní porosty nebo na chráněné části přírody a krajiny. Při orientačních sportech nedochází k hospodářsky významnému poškození náletových dřevin nebo vysazených sazenic lesních dřevin, k poškození lesních porostů, lesních pozemků nebo lesních cest.
Na co si pořadatelé závodů a tréninků nyní musí dávat pozor.
- Na dodržování obecně závazných právních předpisů, zejména ustanovení § 20 zákona o lesích.
- Pořadatel závodu v orientačních sportech by měl před mapováním terénu projednat s LČR, za jakých podmínek bude možné na předmětném místě závod v OS pořádat.
- Pořadatel závodu v orientačních sportech musí nejméně 2 měsíce předem podat věcně a místně příslušné lesní správě Lesů ČR písemnou žádost o vydání souhlasu vlastníka lesa ve smyslu ustanovení § 20 odst. 5 lesního zákona s pořádáním organizované nebo hromadné sportovní akce v orientačních sportech.
- Pořadatel tréninku v orientačních sportech musí předem (není stanovena přesně doba) ohlašovat (písemně, nebo telefonem) tréninky místně příslušnému revírníkovi; ten má možnost trénink zakázat nebo stanovit podmínky, za kterých může být trénink uspořádán. Cílem je, aby vlastník lesa věděl, co se v jeho lese děje.
- Pořadatelé akcí v OS ručí za bezpečnost osob na jimi pořádané akci a za vyhodnocení aktuálních podmínek na trase, včetně posouzení stavu lesního porostu a konkrétních povětrnostních podmínek.
- Pořadatelé akcí v OS v pokynech informují účastníky akce, že na dotčených pozemcích určených k plnění funkcí lesa existuje zvýšené riziko pádu stromů a větví a jejich pohyb v lese a na lesních cestách je konán na vlastní nebezpečí, je možnost střetu s vozidly, koňskými potahy, lesní technikou na lesních cestách a s ostatními návštěvníky lesa (cyklisté, in-line bruslaři apod.) a je zakázáno se přibližovat na méně než 50 metrů k místu provádění těžby stromů nebo jiné mechanizované činnosti, k místu nakládání dřeva na vozidla pak na méně než 20 metrů.
- Pořadatelé akcí v OS na informacích o akci (web, mediální prezentace) uvedou, že „Konání akce umožnil státní podnik Lesy České republiky, s.p.“.
- Pořadatelé akcí v OS budou motivovat své členy k zapojení do aktivit Čist-o-les na území, kde hospodaří LČR, a zapojí se do provádění činností v lese (kupř. zalesňování nebo úklid klestu na pasekách), pokud o tuto činnost projeví místně příslušná lesní správa Lesů ČR zájem.
Držím vám palce při jednáních se zástupci LČR. Jak jednání dopadnou záleží především na vašich schopnostech se domluvit.
Celé znění Memoranda najdete zde.