Pavel Košárek: Máme aktualizovaný systém trenérů, probíhá příprava seminářů a worskohpů
19.9.2024 Jana Kubátová Převzato z Sekce OB
V předchozím týdnu byl vydán aktualizovaný Systém trenérů sekce OB. V této souvislosti jsme poprosili svazového metodika Pavla Košárka, aby nám novinky, které s novým dokumentem přichází, trochu představil.
Ahoj Košíku, předně veliká gratulace k úspěšnému létu v pozici trenéra české juniorské reprezentace.
Děkuji a ještě jednou smekám před našimi závodníky. Byl to neskutečný týden.
Druhou částí tvé pracovní náplně je metodik sekce OB, s čímž souvisí vydání aktualizovaného Systému trenérů. Mohl bys nám prosím vysvětlit, v čem se nový dokument liší od starého? Mají se trenéři bát nebo se naopak těšit?
Bát se nikdo určitě nemusí. Došlo ke sjednocení postupu, jak si trenéři obnovují licence. V minulosti jsme měli rozdílnou platnost trenérských licencí T3, T2 a T1 a tu jsme nyní sjednotili na 5 let. Zůstalo stejné, že základní licenci T3 mohou zájemci z řad trenérů získat buď na školeních pořádaných oblastmi či kraji, ale navíc od letošního roku přidáváme další dvě školení T3 (v Praze a v Brně), které pořádá přímo ČSOS. Licence T2 a T1 jsou akreditované ministerstvem školství se všemi výhodami, které z toho plynou, a jejich pořadatelem je ČSOS ve spolupráci s Vyšší odbornou školou ČUS (T2) a s FTVS UK (T1). Hlavním důvodem této úpravy je důraz na průběžné vzdělávání trenérů na všech úrovních.
V této souvislosti se chci zeptat, zda nový systém není moc přísný. Je něco podobného i v dalších sportech?
Ano, i v jiných sportovních svazech mají podobně nastaveny systémy vzdělávání trenérů. Spoustu z nich je dohledatelných na webech příslušných svazů (např. Český svaz biatlonu, Česká triatlonová asociace). Ten náš rozhodně není přísný a odpovídá možnostem našich trenérů. Také jsme se snažili, aby nastavený systém byl přehledný a srozumitelný. V neposlední řadě je to krok podporovaný NSA, která chce do budoucna od sportovních svazů jasně nastavený systém vzdělávání s adekvátními podmínkami (reakce na aktuální trendy, aktualizace metod atd.). Samozřejmě v tom hraje roli i financování trenérů přes programy jako je Můj klub či Organizace sportu.
Je ČSOS nachystán připravit dostatek akcí, kde bude možné získat licenci případně si ji prodloužit?
Věřím, že ano. Licence lze získat pouze na uvedených školeních. Nicméně prodloužit si ji lze na spoustě dalších vzdělávacích akcích, ať už je to tradiční podzimní seminář trenérů nebo už několik let organizované jednodenní workshopy (nejbližší 10. listopadu v Praze), jejichž výhodou je, že jsou více prakticky zaměřené a většinou akcentují jedno konkrétní téma. Licence se také automaticky obnovují lektorům těchto vzdělávacích akcí.
Jednodenní workshopy by měly nabídnout praktické dovednosti na vlastní kůži. Foto: Alena Picková
Na podzim nás čeká tradiční Seminář rozhodčích a trenérů, vypíchl bys nějaké zásadní body nebo novinky?
Program semináře se momentálně tvoří, takže na jeho zveřejnění je ještě brzy. Určitě je dobře, že je tento seminář každoročně organizován v rámci O-víkendu, který putuje po republice, takže na něj s nějakou pravidelností může zavítat široké trenérské publikum. Proto bych rád všechny pozval i letos do Prostějova.
Jsou nějaké další novinky, na které se trenéři mohou v následujících měsících těšit?
Od roku 2019 je v provozu metodický portál a letos došlo k jeho větší úpravě, která slibuje lepší uživatelskou přívětivost. Díky ORISu se trenéři automatickou zprávou dozví, kdy jim končí licence a budou nepravidelně dostávat e-maily s metodickými novinkami. Během podzimu se opět rozjedou tradiční metodické středy. Na závěr bych ještě upozornil, že se také z metodického portálu zájemci dostanou na web O-bchůdku, kde si lze zakoupit nejen výukové materiály vydávané ČSOS.
Bohužel nás zasáhl v posledních dnech i přírodní živel, zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj jsou povodněmi dost postiženy. Ty ses do Opavy vypravil, protože jsi pomáhal s úklidem rodičům. Co teď orienťáci mohou ideálně pro tuto oblast udělat?
Asi nejjednodušší je přispět finančními prostředky na konta různých neziskových organizací (s ČSOS přes platformu Donio) a nebo kontaktovat přímo své známé či kamarády z postižených oblastí, s čím jim člověk může konkrétně pomoci. Potom existují různé iniciativy humanitární pomoci, které lze dohledat například na webu obcí nebo na facebooku a tam nabídnout svoji pomoc. Nicméně vydávat se tam jen tak naslepo, že s něčím pomůžu bych spíš nedoporučoval. Už jen proto, že ty oblasti jsou pořád hůř dostupné.
Děkuji za rozhovor a přeji správný směr nejen trenérům a juniorskému týmu!