Oblastní závody na konci října

31.10.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Oblastní závody na konci října

Oblastní závody pokračovaly i v posledním říjnovém týdnu.

Čtvrtek:

Volna ve sváteční čtvrtek 28. října využili pořadatelé z Klubu orientačního běhu Konice k uspořádání krátké trati Hanácké a Jihomoravské oblasti. Téměř 500 závodníků se sešlo v Ospělově. Stavitel tratí Josef Procházka měl k dispozici mapu Jahodová hora, kterou připravil Zdeněk Rajnošek. Běželo se v hodně kopcovitém terénu, který byl dobře průběžný, byla v něm hustá síť komunikací a byl porostově pestrý. V ženách jasně vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), druhá byla Jana Jančová (KAM) a třetí Tereza Brožková (LPU). Mezi muži byl suverénně nejrychlejší Osvald Kozák (TBM), druhý skončil Tomáš Kamaryt (VPM) a třetí Zdeněk Rajnošek (KSU).

Sobota:

Na Vysočině jsou dva závody. Dopoledne uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Růžená klasickou trať Ligy Vysočiny. Necelých 300 závodníků mělo centrum v Cyklocampu ve Starém Městě pod Landštejnem. Běželo se na mapě Nový Stálkov (mapovali Jan Beneš a Arnošt Komárek) v členitém terénu v srdci České Kanady, kde byla střední hustota sítí komunikací, na mnoha místech kameny, skalky, sem tam i skály; kůrovcové holiny (již uklizené) nebyly výjimkou, ale stále převažovaly lesní porosty, jehličnaté i listnaté nejrůznějšího stáří. Tratě postavil Petr Gregor. V ženách si pro těsné vítězství doběhla Kamila Gregorová (CTB), která o půl minuty porazila Terezu Čechovou (KAM), třetí dorostenka Jitka Novotná (SJH) měla ztrátu necelé tři minuty. Na trati mužů jasně dominoval Marek Prášil (SJI), který měl v cíli náskok přes sedm minut, druhý skončil dorostenec Vojtěch Prany (SJI), třetí místo obsadil Jakub Hledík (CHT). Večer pak proběhlo Mistrovství oblasti Vysočina v nočním OB, které uspořádal Orientační klub Střelka ve Zhoři u Tábora. Tratě pro padeátku závodníků připravil Tomáš Doležal na mapě Soukeník (mapoval Tomáš Doležel) v terénu, který měl střední převýšení, byla tam středně hustá síť komunikací, les byl porostově velmi rozmanitý. V ženách vyhrála Vanda Králová (BZP) a v mužích Jaroslav Vítek (SJI).

Krátkou trať Hanáckého žebříčku uspořádal Spolek orientačních běžců Olomouc. Necelé čtyři stovky závodníků našly centrum v kulturním domě Hlubočky – Mariánské Údolí. Běželo se na mapě Farářův hrob (mapovali Zdeněk Janů a Martin Poklop), stavitel tratí Jiří Kubíček měl k dispozici porostově velmi pestrý les s hustou sítí cest, místy s výraznými terénními tvary, v severozápadní části s prudkým svahem k řece Bystřičce; místy byly pozůstatky po dřívějším působení armády. V ženách byla první Anna Pangrácová (DKL), se ztrátou dvě a půl minuty byla druhá Adéla Navrátilová (TRI), o 12 sekund pomalejší byla třetí Marie Pangrácová (DKL). V mužích vyhrál František Světnický (STE), o dvě minuty zpět zůstali na druhém a třetím místě Jiří Otrusina (JPV) a Václav Král (SSU).

Neděle:

Klasickou trať soutěží Východočeské oblasti připravil OOS TJ Spartak Vrchlabí. Závod pro 650 závodníků měl centrum ve sportovním areálu Vejsplachy ve Vrchlabí. Mapu Vrchlabí připravil Tomáš Leštínský, stavitel tratí Vlastimil Polák připravil tratě po městě Vrchlabí, v zahrádkářské kolonii a v příměstském lese na jižním okraji města; běželo se po zpevněných cestách, po loukách i v lese. Na trati žen byla nejrychlejší dorostenka Anna Karlová (JIL), která skoro o tři minuty porazila druhou Adélu Vandasovou (PHK), na třetím místě doběhla Marta Lučanová (LPU). V mužích byl nejlepší Ondřej Metelka (PHK), skoro tři minuty za ním zaostal druhý Petr Zvěřina (LPU), třetí skončil Zdeněk Šabatka (PHK).

Dvě stovky závodníků startovaly na závodě žebříčku Moravskoslezského kraje na krátké trati. Pořadatelé z KOS TJ Lokomotiva Krnov měli centrum u Sportovní haly TJ Lokomotiva Krnov. Běželo se na mapě Tornádo (autor Jiří Sýkora), terén závodu byl tvořen kopcem Kostelecký vrch a jeho hřebenem, který klesal směrem k Bezručovému vrchu. Prostor byl rozdělen stopou tornáda, které zde v roce 2013 řádilo a shodilo všechny stromy, které mu stály v cestě; terén tak byl porostově rozmanitý, se střední sítí komunikací. Tratě postavil Pavel Rychlý. V ženách vyhrála Lenka Poláková (SOP) s náskokem 44 sekund před druhou Terezou Polákovou (SOP), jen o 3 sekundy pomalejší byla třetí Jan Kolaja Ehlerová (VLI). V mužích si pro první místo s náskokem tři a půl minuty doběhl Martin Sklenář (AOP) druhý byl František Světnický (STE) a třetí Tomáš Vavřík (MOV).

Výsledky závodů najdete v IS ORIS.


« zpět