O víkendu pokračovaly oblastní závody

13.6.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

O víkendu se běžela řada oblastních závodů.

Sobota

Závod letního žebříčku Středočeské oblasti a Prahy uspořádal Klub orientačního běhu Kladno v Žilině (okres Kladno). Běžela se krátká trať na mapě Oborka (kartograf Jiří Cabrnoch) v mírně zvlněném terénu, který byl porostově velmi rozmanitý, bylo tam mnoho porostových i terénních detailů, hustá síť cest různé kvality, podklad byl místy znepříjemněn pozůstatky těžby. Tratě pro více než 500 závodníků postavil Pavel Vinš. V ženách byla nejlepší Ukrajinka Polina Surkova (PGP), více jak minutu ztráty měla druhá Martina Bochenková (DKP), necelé tři minuty za vítězkou zůstala třetí Ivana Lošťáková (PGP). V mužích vyhrál jasně Ctibor Sysel (PGP), čtyři minuty za ním byl druhý Vojtěch Illner (DKP), třetí Michal Buk (ROU) měl ztrátu přes 6 minut.

Mistrovství Hanácké oblasti na krátké trati uspořádal oddíl orientačního sportu SK Prostějov s centrem v obci Suchý. Mapu Kozel mapoval Bob Háj a revizi provedl Petr Hynek. Pro tři stovky závodníků postavil tratě Jiří Otrusina v terénu Drahanské vrchoviny, kde byla řada melioračních rýh, hustníky, skalky, vysoký průběžný les, ale i paseky po kůrovcové kalamitě. V ženách vyhrála Lenka Janošíková (UOL) skoro o tři minuty před Monikou Mazalovou (RBK) a o 4 minuty před Šárkou Kašparovou (AOP). V mužích byl první Martin Sklenář (AOP), dvě a půl minuty za ním skončil jeho klubový kolega Tomáš Holas, o další minutu a půl zpět zůstal třetí Zdeněk Janů (KSU).

Ve Valašské oblasti byly dva závody. Dopoledne se běžela žebříčková krátká trať, kterou pořádaly oddíl OB TJ Jiskra Otrokovice a GIGANT Orienteering v Nové Dědině. Běželo se ve smíšeném převážně listnatém lese s majestátnými staletými buky připomínající místy prales, kde se za poslední desítky let téměř netěžilo, lokálně padlé stromy byly ponechány přírodnímu zániku, v lese bylo minimum podrostu. Terén byl mírně svažitý, lokálně byly hluboké erozní rýhy, v části byla louka se zarostlými remízky a izolovanými stromy s trávou, téměř bez trní. Mapu Hučaj připravil Petr Matula, tratě postavil Martin Kunz, startovaly dvě stovky závodníků. V ženách vyhrála Hana Mašláňová (TZL) s náskokem necelé minuty před Renatou Hubáčkovou (TZL), třetí skončila Lucie Kundratová (JZL). Na trati mužů byl nejrychlejší Jan Šidla (TZL), 19 sekund za ním byl na druhém místě Vojtěch Dvorský (SKM), třetí Jan Graubner (TZL) ztratil na vítěze čtyři a půl minuty. Na odpoledne připravili pořadatelé Klubu orientačního běhu Směr Kroměříž Mistrovství Valašské oblasti ve sprintu. Běželo se v obci Kvasice (v západní části bylo převážně zastavěné území; celá obec byla v mírně svažitém terénu na pravém břehu Moravy; součástí závodního prostoru ve východní části mapy byl obecní park a areál základní školy; zastavěné území střídal otevřený terén) na mapě Sprint – Kvasice (hlavní kartograf Vítězslav Pěček). Tratě postavil Michal Rytíř, startovaly necelé dvě stovky závodníků. V ženách vybojovala vítězství Renata Hubáčková (LCE) s náskokem 23 sekund před Hanou Batani (TZL), třetí Barbora Stachoňová (ZBM) měla ztrátu 54 sekund. V mužích byl nejlepší Evžen Pekárek (TZL), 53 sekund zpět zůstal druhý Jan Graubner (TZL), třetí místo obsadil David Burkart (VIC).

Mistrovství Jihomoravské oblasti na klasické trati proběhlo za pořadatelství Klubu orientačních sportů TJ Tesla Brno v Brně–Bystrci. Běželo se na tratích z dílny Radovana Čecha a Jakuba Zimmermanna v listnatém a smíšeném lese s velkým převýšením, který byl převážně dobře průběžný s hustou sítí komunikací; místy byly části s vegetačními nebo terénními detaily. Mapu pro více jak 200 přihlášených závodníků připravil Adam Chromý. V ženách s velkým náskokem vyhrála Eva Kabáthová (LCE), druhá byla Veronika Ptáčková (TBM) a třetí Barbora Chloupková (VBM). V mužích si pro vítězství doběhl Michal Jirásek (SHK) s náskokem půl minuty před Jiřím Ehlem (TBM), třetí Ondřej Mokrý (ABM) měl ztrátu na vítěze dvě minuty.

Neděle

Závodu ve sprintu oblastního žebříčku Pražské a Středočeské oblasti uspořádal OK Dobříš v Mníšku pod Brdy. Stavitelka tratí Martina Bochenková měla k dispozici mapu Mníšek 2020 (autor Radim Ondráček), tratě vedly městskými uličkami (stará a nová zástavba) s pevným povrchem, v sídlišti, v centru i v parku. Startovalo 450 závodníků. V ženách stejně jako v sobotu vyhrála ukrajinská juniorka Polina Surkova (PGP), se ztrátou necelé minuty byla druhá Ivana Fujáčková (SJC), dalších 12 sekund zpět zůstala Silvie Hojná (SCP). V mužích byl nejlepší Jan Ferdinand Polášek (DKP), 55 sekund za ním zaostal Ctibor Sysel (PGP), dalších sedm sekund zpět zůstal třetí Jakub Hledík (CHT).

Východočeský pohár pokračoval čtvrtým závodem. Zkrácenou klasiku uspořádal TJ Sokol Žamberk. Centrum pro téměř 600 závodníků bylo na louce uprostřed obce Šedivec. Tratě postavil Radek Nožka na mapě Jablonský les II. (na mapě z roku 2017 udělal revizi letos na jaře udělal Mrázek). Běželo se v členitém terénu, kde byl les s hlubšími údolími, na mnoha místech podrost, místy větve z prořezů, středně hustá síť cest a průseků a menší síť vodotečí. V ženách skončila na prních třech místech trojice LPU - vyhrála Šárka Kulhavá o 50 sekund před Martou Lučanovou, třetí Pavla Udržalová měla ztrátu šest minut. V mužích si pro jasné vítězství doběhl Tomáš Novotný (PHK), druhý Jan Červinka (OKP) měl ztrátu osm minut a třetí Michal Jedlička (SHK) 14 minut.

Mistrovství oblasti Vysočina na klasické trati uspořádal UNITOP SKP Žďár nad Sázavou. Centrem bylo koupaliště Sázava. Necelé tři stovky závodníků čekala mapa Babín (mapoval Zdeněk Rajnošek) v rovinatém terénu, kde byla dobrá viditelnost, většinou dobrá průběžnost (ale na mnoha místech intenzivní kůrovcová těžba), hustá síť komunikací. Tratě připravil Bořivoj Skryja. V ženách byla první Magdaléna Klusáčková (ZBM), o necelé dvě minuty zpět zůstala na druhém místě Tereza Kinštová (SJH), třetí Iva Kopáčková (CHT) měla ztrátu necelých pět minut. Na trati mužů byl nejrychlejší Jan Klusáček (ZBM), necelou minutu za ním na druhém místě byl Jan Lauerman (SJI), třetí Jan Herman měl ztrátu skoro pět minut.

Oblastní závody začaly i v Moravskoslezském kraji. Dvojice pořadatelů OOB TJ Baník Ostrava  a free.lepus.cz uspořádala pro více jak stovku závodníků žebříčkovou klasickou trať s volým pořadím kontrol. Centrem byl penzion Čertův mlýn (Velká Polom). Běželo se ve středně kopcovitém terénu s převážně dobrou průchodností, v prostoru se nacházely terénní pozůstatky 2. světové války. Stavitel tratí Jiří Vlach měl k dispozici mapu Ostrá Hůrka 2021, kterou mapovali a revidovali Miroslav  Sikora a Martin Telecký. V ženách jasně vyhrála Eva Juřeníková (OV), na dalších místech skončily Hana Fukalová (AOP) a Kateřina Argalášová (TRI). Závod mužů měl také jasného vítěze, stal se jim Jiří Žaloudík (KRN), na dalších místech skončili Radim Jurek (Trojanovice) a Erik Tuharský (TRI).

Mistrovství Hanácké oblasti ve sprintu upořádal TJ Sokol Plumlov s centrem v plumlovském kempu Žralok. Startovaly dvě stovky závodníků, pro které postavili tratě Johana Otrubová a Karel Otruba na mapě Plumlovská návrší (mapoval Bob Háj). Běželo se v centru města Plumlova, v přilehlých parcích a parčících a také v kousku lesa. V ženách jasně vyhrála Radka Uvizlová (STH), na druhém a třetím místě skončily Monika Mazalová (RBK) a Kristýna Skyvová (STE). V mužích byl první Vojtěch Dvorský (SKM), druhý skončil se ztrátou 38 sekund Jirka Otrusina (JPV), třetí Marek Petřivalský (STE) měl ztrátu na vítěze 59 sekund.

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.

Bet Andreas provides slot machines for virtual coins and gives everyone a bonus of up to $300. Slot machines and casinos have more than 500 types of gambling games. BetAndreas Promotions - available bonus offers for regular and new players.